Porady

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia do domu?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia do domu?

Nasze mieszkanie jest wyrazem naszych fascynacji, gustu, potrzeb, jest miejscem, które służy do odpoczynku, budowania społecznych relacji, coraz częściej także do pracy. Żeby dobrze czuć się we własnym M3, trzeba rozsądnie rozplanować układ pomieszczeń, ustawienie mebli, ale także skupić się na doborze oświetlenia. Żyrandole, kinkiety, lampy wiszące, stojące czy reflektorki i taśmy Led mogą sprawić, że poszczególne pomieszczenia będą nastrajać do beztroskiego lenistwa lub do wytężonej umysłowej pracy.

Znaczenie oświetlenia w domu

Oświetlenie używane w domu wpływa na samopoczucie. Natura człowieka sprawia, że reagujemy na światło i na mrok. Odpowiednio dobierając lampy do salonu, do kuchni, do sypialni i innych pomieszczeń, możemy pobudzać organizm do aktywności albo go wyciszać. Jeśli w kuchni czy gabinecie do pracy zastosujemy liczne źródła światła z żarówkami dającymi chłodny ton, zyskamy pomieszczenie, w którym będziemy zmotywowani do pracy. W zimnym świetle organizm mobilizuje się do fizycznej i umysłowej aktywności, dlatego możemy gotować, pracować, odbierać telefony, poświęcić się w pełni obowiązkom zawodowym.

To w tych pomieszczeniach, oprócz górnego żyrandola, montuje się światła podszafkowe, biurkowe i wszelkie oczka, które doświetlają wnętrze, szczególnie miejsca, w których wykonywana jest praca: stół, blat, biurko. W każdym domu są też takie pomieszczenia, w których przede wszystkim chcemy się wyciszyć. W salonie i sypialni nie polecamy chłodnego światła, ale ciepłe, emitujące barwę bardziej żółtą i czerwoną niż białą albo niebieską. Światło to można uzyskać, wybierając odpowiednie żarówki, które z kolei wkręcane są w lampy wiszące, stołowe, lampki nocne, kinkiety ścienne, np. nad łóżkiem w sypialni czy nad sofą.

Intensywność światła, a wybór lamp

Projektując wygląd wnętrza, pamiętamy o meblach, zasłonach czy dywanach i dopiero na koniec zaczynamy rozważać montaż lamp. I taka też powinna być prawidłowa kolejność podczas prac aranżacyjnych. Lampy bowiem muszą zostać zamontowane w miejscach, w których będą najbardziej potrzebne. Niech przykładem będzie stół w jadalni, kuchni, czy salonie, ten, przy którym zbiera się codziennie cała rodzina.

Warto wyznaczyć dla niego miejsce, by następnie zaprojektować wiszące nad stołem oświetlenie. Oświetlenie wewnętrzne domu obejmuje oświetlenie natynkowe, do którego trzeba wcześniej doprowadzić kable elektryczne i źródło prądu. Ewentualne zmiany po remoncie będą w takim przypadku bardzo trudne. Nie trzeba jednak ciągnąć przewodów do każdego kąta domu. Pamiętajmy, że oprócz lamp wiszących, kinkietów czy lamp natynkowych Led istnieją także bardziej mobilne rozwiązania, takie jak lampy podłogowe, stołowe, taśmy ledowe i inne. Chociaż i one muszą mieć źródło zasilania, dlatego niezbędne jest rozplanowanie kontaktów tak, by można było dodatkowe światła pod nie podłączyć.

lampy-altavola-do-malych-oswietlen

Źródło: Altavola-Design.com

Styl wnętrza ma znaczenie

Styl nowoczesny, designerski, klasyczny, skandynawski, loft, vintage — rodzajów rozwiązań jest tak wiele, że właściwie każde mieszkanie może być niepowtarzalne. Tak samo jest z lampami, które można dopasować do każdego stylu. Na przykład styl skandynawski komponuje się perfekcyjnie z lampami na drewnianej podstawie lub nogach i z wykończeniem w postaci naturalnych tkanin lub z tworzywa, które je imitują. Skandynawski styl oparty jest na neutralnych kolorach: szarościach, beżach i bieli.

Styl loft, nowoczesny, designerski to głównie lampy z metalu, czasami ze szkła, o geometrycznych kształtach i chłodnym charakterze. W nowoczesnym stylu królują też lampy ledowe, zwłaszcza w postaci oczek ukrytych w sufitach i ścianach. Vintage kojarzy się z abażurami z tkaniny, frędzlami oraz kreatywnie formowanym, naturalnym drewnem. W vintage i klasycznym stylu kolory są intensywne, często łączą się ze sobą w nieoczywisty sposób w ciekawe desenie.

Zobacz także: https://altavola-design.com/2020/07/31/jak-oswietlic-klatke-schodowa/

Rodzaje lamp

Producenci i sprzedawcy oświetlenia do domu umożliwiają właścicielom mieszkania zastosowanie różnorodnych lamp, dzięki czemu wnętrze jest przyjazne nawet w długie zimowe wieczory. Wiele źródeł światła, zwłaszcza w salonie, pozwoli doświetlić przestrzeń, np. podczas zjadania posiłków przy wspólnym stole, grania w gry z rodziną albo spotkań towarzyskich.

Wiele lamp to także możliwość przyćmienia ilości światła, ograniczenia go, gdy chcemy pooglądać telewizję albo uciąć sobie wieczorną drzemkę na sofie. Projektując wnętrze swojego mieszkania, musisz wziąć pod uwagę lampy wiszące, naścienne, stojące oraz oświetlenie szafek, witryn czy blatów w kuchni. W dobrze zaopatrzonym sklepie z oświetleniem wybierzesz żyrandole, kinkiety, lampy wiszące i stojące oraz reflektory Led w każdym stylu. Sprawdź również pozostałe rodzaje lamp na stronie producenta Altavola Design.

Jakie lampy do poszczególnych pomieszczeń?

Każde pomieszczenie wymaga zakupu i montażu konkretnego rodzaju oświetlenia. Pisaliśmy już o kuchni, sypialni i salonie, ale jakie oświetlenie do przedpokoju będzie odpowiednie? Albo do pokoju dziecka lub łazienki? Oświetlenie korytarza w domu bywa trudne, bo jest to pomieszczenie zwykle niewielkie, w którym trzeba się swobodnie poruszać. Często więc montuje się w nim plafon nasufitowy oraz doświetla lustro.

Pokój dziecka służy do relaksu i pracy, dlatego warto zamontować i oświetlenie sufitowe w postaci lampy wiszącej z ciepłym światłem, lampkę biurkową z chłodnym światłem oraz ustawić przy łóżku nocne oświetlenie, które pomoże w zasypianiu. Rozproszenia światła wymaga łazienka, w której też rzadko pojawia się okno. Lampa wisząca, oświetlenie półek, szafek i lustra w barwie neutralnej, sprawdzą się tutaj najlepiej.

Artykuł powstał przy współpracą z producentem nowoczesnych i designerskich lamp Altavola Design.

Similar Posts