Porady

Odbiory posadzek, czym są i na czym polegają?

Nie ulega wątpliwości, że posadzka jest jednym z ważniejszych elementów podczas odbioru technicznego. Jeśli nie zostanie on należycie przeprowadzony, można narazić się na dodatkowe koszty związane z naprawą przeoczonych usterek i niedociągnięć. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, na czym polegają odbiory posadzek, zapraszamy do lektury!

Dlaczego odbiory posadzek są ważne?

Posadzka jest elementem, który trudno ocenić, szczególnie jeśli nie jest się w tej dziedzinie specjalistą. Często to, czy jest ona poprawnie wylana, nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, jednak niedociągnięcia i błędy mogą skutkować poważnymi problemami w przyszłości. Z tego powodu warto by została ona sprawdzona przez fachowców. Odbiory posadzek przeprowadzone prawidłowo to gwarancja, że podłoże położone zostało w sposób odpowiedni i będzie wizytówką domu czy innego budynku.

Czym są odbiory posadzek?

O odbiorach posadzek mówimy w sytuacji, kiedy sprawdzany jest stan techniczny podłoża, to czy wykonany został prawidłowo i czy nie ma żadnych uchybień w jakości. Stosuje się w tym celu specjalny sprzęt, który precyzyjnie mierzy, czy wszystko jest w porządku. Często zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wymiany zdań i niezgodności stanowisk np. dewelopera oraz inspektora budowlanego. Niestety w polskim prawie nie istnieją żadne normy dotyczące posadzek, ta z lat 60 została wycofana i do dzisiaj nie zastąpiono jej żadnych innym przepisem, stąd często pojawiająca się niezgodność zdań występująca podczas odbiorów posadzek.

Jak wygląda odbiór posadzek?

Podczas odbiorów posadzek, są one sprawdzane z użyciem 2-metrowej łaty, co ważne nie może być ani krótsza, ani dłuższa, a także klinowego szczelinomierza. Jego budowa umożliwia niemal idealne przyleganie do łaty po włożeniu w szczelinę powstającą pomiędzy łatą a posadzką. Działanie te pozwala na odczytanie stopnia odchylenia. Niedopuszczalne jest stosowanie linijek, lub – co gorsza – metody na oko, ponieważ nigdy nie będzie to miarodajne.

W tym miejscu warto także zaznaczyć, że w internecie również narosło wiele mitów dotyczących działań podczas odbiorów posadzek. Jednym z często powtarzanych, szczególnie na forach budowlanych, jest sposób z wykorzystaniem stalowej lub gumowej piłeczki, która jeśli się potoczy, wskaże defekt podłoża. Nie jest to miarodajna metoda, ponieważ podłoga może okazać się dosyć szorstka i nawet jeśli będzie posiadała niedopuszczalne odchylenie nie powoli na toczenie się piłki. Co więcej, nie zostały określone żadne wytyczne, które pozwalałyby takie metody brać za pewną. 

Jak widać, profesjonalne odbiory posadzek są niezwykle ważne, ponieważ nieraz mogą uchronić przed kosztownymi i często powtarzającymi się naprawami. Zdecydowanie warto zaufać specjalistom, którzy bazując na wiedzy i doświadczeniu, fachowo sprawdzą, czy wszystko z posadzką jest w porządku. A jeśli tak nie będzie, to podczas odbiorów posadzek konkretnie wskażą, co jest do poprawy.

Similar Posts