Porady

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać do swojego domu?

Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać do swojego domu?

Zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać do domu? Użytkownicy mają obecnie naprawdę szeroki wybór różnych rozwiązań zarówno od największych producentów branży OZE, jak i mniej znanych marek. Wybierając moduły fotowoltaiczne, warto przeanalizować fundamentalne kwestie, takie jak rodzaj paneli, najważniejsze parametry pracy, udzielaną gwarancję czy w końcu profesjonalizm hurtowni, w której mamy zamiar zamówić urządzenia. Jak wybrać panele fotowoltaiczne, by zapewnić sobie ich niezawodne działanie i satysfakcję z zakupu?

Jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne?

Podstawowe pytanie, które pojawia się na etapie przeglądania oferty modułów PV, dotyczy wyboru jednego z dwóch rodzajów paneli: polikrystalicznych oraz monokrystalicznych. Technologia wykonania ogniw determinuje ich późniejszą sprawność i efektywność działania całej instalacji fotowoltaicznej. Jakie rozwiązania są dostępne dla klientów?

Jakie wybrać panele fotowoltaiczne – moduły w technologii polikrystalicznej

Panele polikrystaliczne wykonane są z polikryształów, czyli scalonych mniejszych fragmentów krzemu (kilka bloków krzemu krystalizuje się w pojedynczą dużą bryłę). Występują w klasycznym niebieskim kolorze, co wyróżnia je na pierwszy rzut spośród innych rozwiązań. Moduły polikrystaliczne osiągają sprawność na poziomie ok.14-16%. Wciąż cieszą się dużą popularnością wśród klientów indywidualnych – można je spotkać w ofercie wielu producentów urządzeń i komponentów fotowoltaicznych.

Jakie moduły fotowoltaiczne wybrać – panele monokrystaliczne

Wielu ekspertów po usłyszeniu pytania „jakie najlepsze panele fotowoltaiczne” odpowie bez wahania: modele monokrystaliczne. Faktycznie są to moduły o bardzo wysokiej sprawności, a utworzone z nich instalacje PV cechują się dużą mocą, umożliwiającą pobieranie energii słonecznej także w bardziej pochmurne dni. Panele monokrystaliczne są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne (m.in. mikropęknięcia).

Produkcja modułów monokrystalicznych opiera się na wykorzystaniu pojedynczego bloku krzemu wytworzonego ze stopu boru i piasku krzemowego. Proces ten jest bardziej skomplikowany, a przez to droższy – skutkuje to wyższą ceną samych modułów. Panele monokrystaliczne można łatwo rozróżnić po gładkiej czarnej powierzchni, która estetycznie uzupełnia pokrycia dachowe i prezentuje się niezwykle elegancko.

Czy cena ma istotne znaczenie przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Wybierając panele fotowoltaiczne, nie sposób pominąć jednego z najważniejszych aspektów, czyli ceny. Najczęściej idzie ona w parze z jakością paneli, co nie oznacza, że zawsze trzeba szukać tych najdroższych. Większość modeli ze średniej półki cenowej doskonale poradzi sobie w domowych mikroinstalacjach. Ważne jednak, by przed zakupem zweryfikować producenta (jeśli nie jest to powszechnie znana marka) oraz opinie użytkowników, którzy używają konkretnych paneli.

Zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać w kontekście ceny i jakości wykonania? Generalnie warto mieć na uwadze 2 podstawowe zasady:

  • Nie kupuj najtańszych paneli fotowoltaicznych – nieznana marka i wyjątkowo niska cena paneli to kiepskie połączenie. Jakość tych produktów jest najczęściej poniżej akceptowalnego poziomu, co powoduje problemy z bezpieczeństwem i sprawnym działaniem instalacji. Najtańsze panele psują się krótko po zakończeniu krótkiej gwarancji, wymuszając częste wzywanie serwisantów i generując dodatkowe koszty.
  • Wyższy koszt inwestycji oznacza zwykle mniejsze koszty eksploatacyjne i większe oszczędności na rachunkach za prąd – panele fotowoltaiczne z wyższej półki cenowej zapewniają najlepsze parametry techniczne, doskonałą efektywność pracy i praktycznie niezawodne działanie. Średni okres eksploatacyjny w przypadku modeli premium wynosi nawet 25-30 lat, co ma niebagatelne znaczenie pod kątem przyszłych oszczędności i zysków z produkcji własnej energii.

Fotowoltaika – jakie panele wybrać? Sprawdź okres gwarancji

Jako że moduły PV to inwestycja długoterminowa, kluczowe jest sprawdzenie dostępnych opcji gwarancyjnych dla poszczególnych modeli – przede wszystkim długość i zakres gwarancji. Znani producenci zwykle udzielają gwarancji na sprawność modułów w długim okresie oraz na liniowy spadek sprawności paneli w ciągu kolejnych lat eksploatacji. Gwarancja na produkt powinna być udziela na okres min. 10-12 lat.

Moduły fotowoltaiczne a profesjonalna instalacja

Nawet najlepsze panele fotowoltaiczne nie zdadzą egzaminu, jeśli będę zainstalowane w nieprawidłowy sposób. Dlatego montaż modułów i przygotowanie całego systemu należy zlecić profesjonalnym instalatorom – fachowcom, którzy zadbają o każdy najdrobniejszy szczegół instalacji PV.

Tekst powstał we współpracy z hurtowni Sunprofi – jedną z największych hurtowni OZE w Polsce. Klienci mogą tam liczyć nie tylko na bogaty wybór rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii, ale również profesjonalne doradztwo przy wyborze najlepszych urządzeń i usługi montażowe od doświadczonych specjalistów. Zapraszamy do sprawdzenia ich oferty już teraz pod adresem: https://sklep.sunprofi.pl/10-moduly-fotowoltaiczne

Similar Posts