Do podstawowych instalacji domowych należy m.in. instalacja wodna. Nie może jej zabraknąć w żadnej nieruchomości, ponieważ zapewnia ona dostęp do świeżej wody, co daje komfort domownikom. Zanim jednak przystąpisz do jej budowy, warto wiedzieć kilka podstawowych informacji na jej temat. Zobacz jak wykonać instalację wodną i z jakich materiałów powinna się ona składać.
Instalacja wodociągowa w domu – najważniejsze informacje
To czy korzystasz z własnego ujęcia wody, czy z sieci wodociągowej nie ma wiekszego wpływu na kształt instalacji wodnej. Duże znaczenie ma za to, w jaki sposób będziesz podgrzewać wodę. Do budynków wolnostojących wodę doprowadza się za pomocą specjalnego przyłącza. To właśnie od niego system rur rozprowadza się podejścia wody do kuchni i łazienki, a także do pozostałych pomieszczeń, w których dostęp do bieżącej wody jest niezbędny. Instalacja wodna może znaleźć się także w pralni, na zewnątrz lub garażu. Dobrze jest mieć choć jeden punkt poboru wody w ogródku, ponieważ ułatwia to podlewanie roślin czy też mycie auta.
Bardzo ważne jest też to, aby pamiętać, że w domu mogą znaleźć się także inne sprzęty, które pobierają wodę. Mowa tu nie tylko o wannie i umywalce, ale także o pralce i zmywarce. Przed budową instalacji należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby i zwrócić uwagę czy jej projekt będzie nam odpowiadał.
Instalacja wodna w domu – wykonanie
Teoretycznie istnieje taka możliwość, aby instalację wodną dla domu wykonać samodzielnie. Nie poleca się jednak tego osobom, które nie mają w tym żadnego doświadczenia. Takie działanie może przynieść później więcej wydatków niż oszczędności, dlatego to zadanie pozostaw w rękach fachowców. Większość instalacji wodnej poprowadzona jest w ścianach, dlatego ewentualne nieszczelności mogą spowodować wielkie szkody, które pochłoną nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Nowoczesna instalacja wodna powinna być wykonana przez fachowca, który za jej wykonanie policzy sobie odpowiednią sumę. Najczęściej będzie się ona składać z rur z tworzyw sztucznych lub miedzianych. Oczywiście wybór materiału zależy od wielu czynników, o których trzeba pamiętać. Jeśli dom będziesz ogrzewać centralnie, to do centralnego podgrzewacza trzeba doprowadzić zimną wodę, a od niego należy poprowadzić rury z ciepłą wodą oraz wykonać instalację do wody zimnej https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/pojedynczy/.
Rury preizolowane w instalacji
Rury preizolowane można zastosować zarówno w dużych obiektach, jak i w niewielkich domach jednorodzinnych. Posiadają one warstwę izolacyjną, która sprawia, że rurociągi są odporne na skrajne temperatury. Można je montować zarówno na powierzchni, jak i pod nią co daje duże pole manewru podczas budowy sieci przesyłowej. Jeśli wybierzesz rurociągi do wody zimnej i ciepłej od sprawdzonego producenta, to możesz mieć pewność, że są one wykonane z najlepszych materiałów.
Rury preizolowane doskonale izolują ciepło oraz hałas. W momencie, gdy woda będzie przepływać w nich pod dużym strumieniem, to hałas będzie zdecydowanie mniejszy niż w rurach stalowych. Ten rodzaj rurociągów jest też stosunkowo łatwy w montażu. Można je montować na trudnych terenach, nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Przyśpiesza to oraz ułatwia całą pracę nad budową sieci. Najlepsze produkty są praktycznie bezawaryjne i będą Ci służyć przez bardzo długi czas. Ich rodzaj możesz dopasować do indywidualnych czynników, które panują w Twoim domu.