O tym, że bezpieczeństwo jest ważne, nikogo nie trzeba przekonywać. W niektórych sytuacjach zwykłe ogrodzenie nie jest wystarczającym zabezpieczeniem – wówczas warto zastosować specjalny drut ostrzowy. Kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej i na czym dokładnie polega jego skuteczność?
Drut ostrzowy – do czego służy?
Specjalny drut ostrzowy concertina to coś więcej niż zwykły drut kolczasty. By go sforsować, ogrodzenie należy przeciąć jednocześnie w przynajmniej trzech miejscach – co znacznie utrudnia niepożądanym osobom przedostanie się na określony teren. To właśnie dlatego takie zabezpieczenia wykorzystuje się głównie przy budowie zasieków.
Drut ostrzowy koncertina ma formę podwójnej spiral, pospinanej ze sobą za pomocą specjalnych, metalowych złączek. Do drutu przymocowane są ostrza, przypominające żyletki (stąd też druga nazwa – drut żyletkowy). Najlepiej sprawdza się on tam, gdzie szczególna troska o bezpieczeństwo jest niezbędna: w ogrodzeniach obiektów wojskowych, więzień, zakładów przemysłowych oraz lotnisk. Warto pamiętać o tym, że z uwagi na swoją konstrukcję – zasieki z drutu żyletkowego muszą być montowane z zachowaniem szczególnej ostrożności. Potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia oraz odzież ochronna. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy potrafimy odpowiednio się tym zająć – to dla własnego bezpieczeństwa lepiej zostawić montaż profesjonalistom.
Dlaczego zasieki z drutu ostrzowego są tak skuteczne?
Ogrodzenia pełnią wiele funkcji. I jak wszyscy wiemy – wcale nie chodzi jedynie o względy estetyczne. Ogrodzenie zabezpiecza teren przed wizytą nieproszonych gości i osób, które nie są w danym miejscu mile widziane. Zamontowanie zasieków z drutu ostrzowego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie ryzyka takich sytuacji – dlaczego?
Przede wszystkim – warto mieć na uwadze to, że już sam wygląd drutu ostrzowego zniechęca do prób pokonania ogrodzenia. Cała konstrukcja wygląda bardzo solidnie, a wystające z niej metalowe ostrza skutecznie odstraszają intruzów. Nikt z nas nie chce przecież zrobić sobie krzywdy – a tym z pewnością by się skończyło przedzieranie się przez drut żyletkowy. Nie da się też łatwo go przeciąć: do tego trzeba mieć specjalne narzędzia. Wszystko to sprawia, że przechodzenie przez tak zabezpieczone ogrodzenie staje się bardzo skomplikowane… i często niewarte łączącego się z tym ryzyka. Zasieki z drutu ostrzowego umieszcza się najczęściej na już istniejących płotach lub murach: są więc prostym sposobem na zwiększenie funkcjonalności zbudowanego wcześniej ogrodzenia.
Zasieki Concertina – jak są zbudowane?
Nie bez powodu drut ostrzowy concertina jest tak często i chętnie wybierany przez osoby, którym zależy na szczególnym bezpieczeństwie. Do jego produkcji wykorzystuje się stal nierdzewną, która cechuje się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i wysokim poziomem trwałości. Zwoje drutu ciężko jest przeciąć – nie tylko dlatego, że wykonane są z wytrzymałego materiału, ale również dzięki specjalnie zaprojektowanej strukturze przestrzennej całej konstrukcji.
Pętle drutu są ze sobą połączone za pomocą specjalnych, metalowych złączek. Budowa drutu typu Concertina jest cylindryczna – co dodatkowo zwiększa jego zaporowy charakter. Drut jest dodatkowo ocynkowany, co zwiększa jego trwałość. Choć najważniejszą cechą zasieków jest ich funkcjonalność, to warto dodatkowo wspomnieć o tym, że drut ostrzowy concertina prezentuje się naprawdę całkiem dobrze – i nie wpływa znacząco na estetykę całego ogrodzenia oraz terenów znajdujących się w okolicy.
Zasieki wykonane z drutu ostrzowego typu Concertina to zabezpieczenie, które pełni swoją funkcję wyjątkowo dobrze. Na sam ich widok można dojść do wniosku, że ogrodzenie jest nie do sforsowania! Niektóre miejsca wymagają specjalnej ochrony: doskonałym sposobem na jej zapewnienie jest wykorzystanie drutu ostrzowego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji oraz wykorzystaniu wytrzymałej stali nierdzewnej takie zasieki gwarantują specjalistyczną ochronę.