Porady

Jakie urządzenie grzewcze wybrać w ramach programu Czyste Powietrze

Powietrzna pompa ciepła

Jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza w obszarach miejskich, należy aktualnie do najgorszych w Europie. Składają się na to zarówno tak zwana niska emisja, czyli pyły o rozmiarze mniejszym niż 2,5 oraz 10 mikrometrów, jak i rakotwórcze gazowe składniki spalin (np. benzopiren). Aby zmienić tę sytuację, wprowadzono liczne programy dofinansowań do termomodernizacji polskich domów, m.in. program Czyste Powietrze. Zobacz, na jakie dofinansowanie możesz liczyć w ramach aktualnego programu.

Z tekstu dowiesz się:

 • ile zyskasz z dofinansowania na kotły stałopalne
 • jaka jest maksymalna dotacja na pompę ciepła,
 • jaka kwota przysługuje na kocioł kondensacyjny.

 

Program Czyste Powietrze wprowadzony w 2018 roku i uaktualniony w 2020 roku ma na celu wsparcie finansowe modernizacji budynków. Dzięki dotacji możesz wymienić stare źródło ciepła na nisko- lub zeroemisyjne oraz zmniejszyć straty ciepła przez ocieplenie budynku oraz zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła.

Uzyskanie dofinansowania z programu Czyste Powietrze jest możliwe, jeżeli urządzenie:

 • jest nowe,
 • posiada odpowiednią klasę energetyczną potwierdzoną kartą produktu i etykietą energetyczną,
 • posiada deklaracje zgodności (oznaczone  CE lub B),
 • jest instalowane przez pracowników z wymaganymi uprawnieniami.

Kwota dofinansowania zależy m.in. od tego, jaka jest klasa energetyczna urządzenia, na które się zdecydowałeś. Najwyższe kwoty dofinansowania obejmują pompy ciepła, mniejsze – kotły kondensacyjne, najmniejsze zaś – kotły stałopalne. Przenalizuj dokładnie, co Ci się opłaca, i zobacz, na jakie sumy możesz liczyć.

Kotły stałopalne – najmniej korzystne źródło ciepła

Kotły stałopalne muszą posiadać klasę energetyczną od B (kotły węglowe) lub A+ (kotły na pellet). Ich cena sięga nawet 20 000 zł, co przy maksymalnej kwocie dofinansowania 3000 zł nie daje nawet 30% wartości urządzenia. Dodatkowo obecne przepisy nie pozwalają na montaż kotła stałopalnego na działce mającej przyłącze gazowe. Dlatego kocioł stałopalny staje się urządzeniem nieopłacalnym nawet po uwzględnieniu dotacji Czyste Powietrze.

Pompa ciepła – największe dofinansowania

Gruntowa pompa ciepła to bardzo efektywne urządzenie, pozwalające na ogrzanie budynku i podgrzanie wody użytkowej bez pomocy dodatkowego źródła ciepła (np. grzałki elektrycznej) przy temperaturze zewnętrznej nawet -20°C. Urządzenia tego typu to np. pompy ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT firmy Vaillant z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 185 l. Pozwalają na wykorzystanie wybranego dolnego źródła ciepła np.:

 • pionowego odwiertu,
 • poziomego wykopu w gruncie,
 • zbiornika wodnego,
 • studni głębinowej,
 • powietrza (za pomocą wymienników aroCOLLECT).

Pompy ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT posiadają klasę efektywności energetycznej A++ przy temperaturze zasilania instalacji c.o. 55°C (informację tę potwierdza karta produktu i etykieta energetyczna). Na pompy ciepła tak wysokiej klasy przysługuje dofinansowanie nawet 20 250 zł – do 45% wartości urządzenia!

Powietrzne pompy ciepła nie wymagają wykonania dolnego źródła (odwiertów, wykopów) i dzięki temu ich koszty inwestycyjne są niższe. Montaż jest bardzo prosty, co sprawia, że są one najpopularniejsze. Pompy ciepła powietrze-woda dzieli się na dwa rodzaje:

 • monoblok ­– np. aroTHERM VWL /3, w której jednostka zewnętrzna zawiera cały obieg ziębniczy i wymaga tylko połączenia z wewnętrznym modułem hydraulicznym rurami z wodą lub glikolem,
 • split – np. aroTHERM split, w której jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrznym modułem za pomocą linii chłodniczej, czyli przewodami z czynnikiem chłodniczym, co zabezpiecza połączenie przed zamarznięciem.

W  obu rozwiązaniach mamy do wyboru dwa rodzaje modułu hydraulicznego:

 • stojący typu uniTOWER z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 190 l do zastosowania w niedużych domach zamieszkanych przez 3-4 osoby,
 • wiszący, umożliwiający zastosowanie zasobników o większej pojemności np. VIH RW.

Jeszcze innym rodzajem są pompy ciepła typu powietrze-woda montowane całkowicie wewnątrz budynku. Jedynym śladem na zewnątrz jest wylot i wlot powietrza do urządzenia umieszczony na ścianie. Firma Vaillant oferuje dwa rodzaje tego typu urządzeń – samą pompę ciepła typu versoTHERM plus oraz kompaktową centralę recoCOMPACT exclusive  zawierającą zasobnik c.w.u. o pojemności 185 l i rekuperator o wydajności nominalnej 360 m³/h.

Wszystkie wymienione pompy ciepła powietrze-woda mają potwierdzoną w karcie produktu i etykiecie energetycznej klasę A++ dla temperatury zasilania 55°C. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze dla tej klasy pomp wynosi maksymalnie 13 500 zł i 45% wartości urządzenia. Klasa energetyczna wybranego urządzenia jest bardzo istotna, gdyż np. dla pompy ciepła o klasie A+ maksymalna dotacja to już tylko 9000 zł i 30% wartości.

Kotły kondensacyjne gazowe i olejowe – dofinansowanie do 30% wartości

Program Czyste Powietrze obejmuje dotacją również gazowe i olejowe kotły kondensacyjne. Tu oczywiście również ma znaczenie klasa energetyczna: minimum A. Jeżeli wymienisz istniejący kocioł gazowy na kondensacyjny z tej klasy, maksymalna kwota dofinansowania to 4500 zł i 30% wartości urządzenia.

Jeżeli zaś w budynku wymieniasz kocioł stałopalny na gazowy kondensacyjny i konieczne jest wykonanie przyłącza gazowego, maksymalne dofinansowanie do kosztów wykonania przyłącza, dokumentacji, instalacji wewnętrznej i oczywiście kotła to 6750 zł i 45% całości kosztów.

W starszych instalacjach o dużej pojemności, gdzie uprzednio pracowały żeliwne kotły gazowe lub kotły stałopalne, doskonale sprawdzą się stojące kotły kondensacyjne. Firma Vaillant oferuje rodzinę kotłów ecoVIT i ecoVIT exclusive z wymiennikiem ciepła o pojemności 100 l. Gwarantują prostą zamianę istniejącego kotła starszej generacji lub stałopalnego. Kotły te pracują w obiegu zamkniętym i współpracują z zewnętrznym zasobnikiem c.w.u.

W domach, w których jest mało miejsca na kotłownię, potrzebne będzie urządzenie kompaktowe z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. Takim kotłem jest ecoCOMPACT firmy Vaillant występujący w dwóch wariantach mocy: 20 i 30 kW, oraz dwóch pojemnościach zasobnika: 90 i 150 litrów. To pozwala dostosować urządzenie do potrzeb gospodarstwa.

Najpopularniejszym rodzajem kotłów gazowych są kotły wiszące, zarówno jednofunkcyjne,  podgrzewające wodę użytkową we współpracy z zasobnikiem, jak i dwufunkcyjne, podgrzewające ją przepływowo.

Vaillant oferuje kotły wiszące w trzech standardach:

 • ekonomicznym (ecoTEC pure/pro),
 • średnim (ecoTEC plus), które posiadają elektronicznie sterowany zespół gazowy,
 • premium (ecoTEC exclusive), w których proces sterowania mieszanką odbywa się za pomocą wbudowanego analizatora składu spalin.

Wszystkie te kotły posiadają klasę A potwierdzoną kartą produktu i etykietą energetyczną.

Klasę A posiadają również olejowe stojące kotły kondensacyjne icoVIT exclusive. Zostały wyposażone, podobnie jak kotły ecoVIT, w 100-litrowy wymiennik ciepła. Doskonale nadają się na miejsce starszych, żeliwnych kotłów gazowych lub kotłów stałopalnych, jeżeli nie masz możliwości uzyskania przyłącza gazowego. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze do olejowych kotłów kondensacyjnych to maksymalnie 4500 zł i 30% wartości.

Wiesz już, jakie kwoty dofinansowania czekają na beneficjentów po zmianie programu Czyste Powietrze. Wejdź na stronę www.vaillant.pl, aby poznać wszystkie nowoczesne urządzenia, które pomogą Ci stworzyć ekologiczne gospodarstwo domowe.

Similar Posts