Gdy na zewnątrz panuje ekstremalny upał, wejście do schłodzonego pomieszczenia to prawdziwa ulga, nie każdy jednak może pozwolić sobie na zakup tradycyjnej klimatyzacji. Alternatywą dla niej jest mobilny i łatwy w montażu przenośny klimatyzator pokojowy. Czy jego użytkowanie musi wiązać się z hałasem?
Jak to działa?
Klimatyzator pokojowy składa się przede wszystkim z parownika i skraplacza. Parownik umożliwia odbiór ciepłego powietrza z otoczenia i jego oddanie w postaci schłodzonej. Skraplacz natomiast pozbywa się ciepłego powietrza przez rurę wyrzutową, umieszczoną na zewnątrz budynku. Sam proces chłodzenia powietrza jest możliwy dzięki czynnikowi chłodniczemu – obecnie najbardziej ekologicznym czynnikiem jest R290, czyli czysty propan.
Na skuteczność pracy klimatyzatora wpływają jego parametry, przede wszystkim:
1. Moc chłodnicza
Parametr, dzięki któremu możliwe jest określenie wielkości powierzchni, jaką zdoła ochłodzić klimatyzator. W przypadku pomieszczenia o standardowej wysokości 2,7 m, do schłodzenia
1 m³ powietrza potrzeba 0,03 kW (30 W) mocy chłodzącej. Aby obliczyć optymalną moc klimatyzatora dla konkretnej powierzchni, np. 30 m² wystarczy posłużyć się prostym równaniem: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW.
2. Przepływ powietrza
Wskazuje, jak szybko urządzenie będzie w stanie ochłodzić pomieszczenie. Niektóre klimatyzatory robią to z prędkością nawet 400 m³/h.
3. Głośność pracy
Klimatyzator przenośny, charakteryzujący się dobrą wydajnością, będzie niestety generował spory hałas. Minimalna głośność w przypadku urządzeń o mocy chłodniczej powyżej 2,6 kW, wynosi zwykle 50-60 dB, a maksymalna: 60-70 dB.
Jeśli zależy Ci na cichej pracy klimatyzatora, zwłaszcza w czasie snu, rozważ zakup urządzenia posiadającego tzw. tryb nocny lub takiego o natężeniu dźwięku poniżej 35 dB.
Pamiętaj również o tym, że poziom mocy akustycznej jest wartością znacznie wyższą niż często podawany przez producenta poziom ciśnienia akustycznego, który to mierzy się z różnej odległości od urządzenia.
Nie tylko chłodzenie
Chociaż ochładzanie powietrza to główne zadanie, jakie ma klimatyzator przenośny, wiele nowoczesnych modeli, np. Fersk Vind, posiada również inne funkcje:
- Wentylowanie, a więc przepływ powietrza między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Wpływa to na odświeżenie powietrza, ale nie na zmianę temperatury.
- Osuszanie poprzez odprowadzanie wody z powietrza – zapobiega to nadmiernej wilgoci
w pomieszczeniu, która jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i stanu sprzętów domowych.
- Ogrzewanie powietrza – funkcja, którą posiada niewiele klimatyzatorów. Dzięki niej klimatyzator może być używany przez cały rok, chłodząc latem i grzejąc zimą.
Przy zakupie urządzenia zwróć uwagę na parametry chłodzenia i grzania, które zazwyczaj się różnią. Na każde 10 m² powinno przypadać min. 0,8 kW mocy grzewczej.
Montaż klimatyzatora
Bez problemu poradzisz sobie z nim samodzielnie. Ustaw urządzenie przy oknie lub drzwiach balkonowych, na równej powierzchni, pamiętając o zapewnieniu odpowiedniej odległości (min. 50 cm) od ściany i mebli, by powietrze mogło swobodnie dopływać. Następnie zamontuj rurę na otworze wylotu powietrza, a drugi jej koniec wyprowadź na zewnątrz budynku. Na koniec podłącz urządzenie do gniazdka elektrycznego i ciesz się chłodem nawet w najbardziej upalny dzień.