Porady

Cichy klimatyzator przenośny – czy to możliwe?

Cichy klimatyzator przenośny – czy to możliwe?

Gdy na zewnątrz panuje ekstremalny upał, wejście do schłodzonego pomieszczenia to prawdziwa ulga, nie każdy jednak może pozwolić sobie na zakup tradycyjnej klimatyzacji. Alternatywą dla niej jest mobilny i łatwy w montażu przenośny klimatyzator pokojowy. Czy jego użytkowanie musi wiązać się z hałasem?

Jak to działa?

Klimatyzator pokojowy składa się przede wszystkim z parownika i skraplacza. Parownik umożliwia odbiór ciepłego powietrza z otoczenia i jego oddanie w postaci schłodzonej. Skraplacz natomiast pozbywa się ciepłego powietrza przez rurę wyrzutową, umieszczoną na zewnątrz budynku. Sam proces chłodzenia powietrza jest możliwy dzięki czynnikowi chłodniczemu – obecnie najbardziej ekologicznym czynnikiem jest R290, czyli czysty propan.

Na skuteczność pracy klimatyzatora wpływają jego parametry, przede wszystkim:

1. Moc chłodnicza

Parametr, dzięki któremu możliwe jest określenie wielkości powierzchni, jaką zdoła ochłodzić klimatyzator. W przypadku pomieszczenia o standardowej wysokości 2,7 m, do schłodzenia 

1 m³ powietrza potrzeba 0,03 kW (30 W) mocy chłodzącej. Aby obliczyć optymalną moc klimatyzatora dla konkretnej powierzchni, np. 30 m² wystarczy posłużyć się prostym równaniem: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW. 

2. Przepływ powietrza 

Wskazuje, jak szybko urządzenie będzie w stanie ochłodzić pomieszczenie. Niektóre klimatyzatory robią to z prędkością nawet 400 m³/h.

3. Głośność pracy

Klimatyzator przenośny,  charakteryzujący się dobrą wydajnością, będzie niestety generował spory hałas. Minimalna głośność w przypadku urządzeń o mocy chłodniczej powyżej 2,6 kW, wynosi zwykle 50-60 dB, a maksymalna: 60-70 dB.

Jeśli zależy Ci na cichej pracy klimatyzatora, zwłaszcza w czasie snu, rozważ zakup urządzenia posiadającego tzw. tryb nocny lub takiego o natężeniu dźwięku poniżej 35 dB.

Pamiętaj również o tym, że poziom mocy akustycznej jest wartością znacznie wyższą niż często podawany przez producenta poziom ciśnienia akustycznego, który to mierzy się z różnej odległości od urządzenia.

Nie tylko chłodzenie

Chociaż ochładzanie powietrza to główne zadanie, jakie ma klimatyzator przenośny, wiele nowoczesnych modeli, np. Fersk Vind, posiada również inne funkcje:

  • Wentylowanie, a więc przepływ powietrza między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Wpływa to na odświeżenie powietrza, ale nie na zmianę temperatury.
  • Osuszanie poprzez odprowadzanie wody z powietrza – zapobiega to nadmiernej wilgoci 

w pomieszczeniu, która jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i stanu sprzętów domowych.

  • Ogrzewanie powietrza – funkcja, którą posiada niewiele klimatyzatorów. Dzięki niej klimatyzator może być używany przez cały rok, chłodząc latem i grzejąc zimą.

Przy zakupie urządzenia zwróć uwagę na parametry chłodzenia i grzania, które zazwyczaj się różnią. Na każde 10 m² powinno przypadać min. 0,8 kW mocy grzewczej.

Montaż klimatyzatora

Bez problemu poradzisz sobie z nim samodzielnie. Ustaw urządzenie przy oknie lub drzwiach balkonowych, na równej powierzchni, pamiętając o zapewnieniu odpowiedniej odległości (min. 50 cm) od ściany i mebli, by powietrze mogło swobodnie dopływać. Następnie zamontuj rurę na otworze wylotu powietrza, a drugi jej koniec wyprowadź na zewnątrz budynku. Na koniec podłącz urządzenie do gniazdka elektrycznego i ciesz się chłodem nawet w najbardziej upalny dzień.

Similar Posts