Porady

Taśmy LED odmienią twoje mieszkanie. Co warto o nich wiedzieć?

Taśmy LED odmienią twoje mieszkanie. Co warto o nich wiedzieć?

W ostatnich latach prawdziwym hitem w aranżacji wnętrz stały się taśmy ledowe. Dzięki dyskretnym paskom z diodami można stworzyć niepowtarzalną atmosferę w mieszkaniu, dodać pomieszczeniom elegancji oraz zrobić wrażenie na gościach. W dosłownie kilka chwil można zupełnie odmienić wygląd salonu, łazienki, a nawet ogrodu. Sprawdź, co warto wiedzieć o taśmach LED przed zakupami.

Montaż taśm ledowych

Ogromną zaletą tego typu oświetlenia jest możliwość samodzielnego montażu bez pomocy elektryka. Ponadto montaż nie wymaga ingerencji w ścianę, sufit czy też meble, dzięki czemu takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się np. w wynajmowanych mieszkaniach. Taśmy ledowe mogą z powodzeniem zastąpić lampy stojące oraz zapewnić oświetlenie w trudno dostępnych miejscach.

Pasek z diodami można przeciąć w wielu miejscach, które są zawsze określone w instrukcji przez producenta. Wewnętrzna strona taśmy pokryta jest warstwą klejącą, którą należy umieścić  na wybranej, uprzednio umytej powierzchni. Istnieje możliwość ukrycia taśmy w specjalnym profilu ledowym, co dodatkowo podniesie walory estetyczne oświetlenia z diodami.

Dopasowanie barwy do rodzaju pomieszczenia

Wielu osobom diody LED kojarzą się z białym światłem, które może męczyć oczy. Intensywna zimna barwa to zaledwie jeden z trzech rodzajów dostępnych na rynku taśm ledowych. Najlepiej nadaje się do podświetlenia reklam, dekoracji i wystaw sklepowych – delikatnie błękitne światło przyciąga uwagę. W pomieszczeniach służących do wypoczynku lepiej sprawdzą się diody z ciepłą barwą, która pozwoli na relaks po całym dniu przed ekranem komputera. Barwa neutralna przypomina światło dzienne, dlatego może być wykorzystana np. w biurze. Na rynku są również dostępne taśmy z kolorowymi diodami.

Taśmy LED nie tylko wewnątrz mieszkania

Efektowne oświetlenie z taśmami ledowymi dotyczy nie tylko mieszkania. Większość pasków z diodami można bez obaw zamontować także na zewnątrz. Wystarczy jedynie pamiętać o zamontowaniu akcesoriów wodoodpornych, które ochronią taśmy i przewody przed deszczem oraz wilgocią. Podczas zakupów warto sprawdzić zakres temperatur i upewnić się, że nawet większe mrozy nie zaszkodzą diodom. Taśmy LED mogą posłużyć jako niepowtarzalna dekoracja kwietników, schodów, murków, architektury ogrodowej, tarasu czy też chodnika.

W zgodzie z ekologią i ekonomią

W XXI wieku nie można zapomnieć o kwestiach związanych z ekologią. Taśmy ledowe zdecydowanie wpisują się w obowiązujące trendy i umożliwiają ochronę środowiska. Diody wykorzystywane w technologii LED nie zawierają metali ciężkich, które są obecne w tradycyjnych żarówkach. Ponadto nie emitują niewiele ciepła i mogą być poddane recyklingowi.

Taśmy LED mogą także obniżyć rachunki za prąd, ponieważ pobierają znacznie mniej energii. Na dodatek wyróżniają się długim czasem eksploatacji i mogą posłużyć nawet kilka lat. W ostatecznym rozrachunku są znacznie tańsze niż żarówki, które trzeba wymieniać znacznie częściej np. z powodu przepalenia się.

Similar Posts