Bez względu na to, czy zajmujemy się majsterkowaniem zawodowo, czy hobbistycznie, warto mieć w swoim warsztacie podstawowe maszyny i narzędzia, które znacznie ułatwią i uprzyjemnią nam pracę. Dodatkowo, warto przemyśleć, czego nam jeszcze w nim brakuje, a także sprawdzić, czy mamy w nim bezpieczną do pracy przestrzeń.
Organizacja przestrzeni w warsztacie
Jeżeli nie mamy specjalnego miejsca, przeznaczonego na warsztat, zazwyczaj organizujemy go sobie w garażu. Bez znaczenia, czy jest to nasze miejsce pracy zarobkowej, czy warsztat na własny użytek, musimy zadbać o bezpieczną i wygodną przestrzeń. Wszystkie urządzenia, narzędzia i meble warsztatowe muszą bez problemu się zmieścić, tak aby poruszanie się po warsztacie było swobodne. Warsztat musi być również odpowiednio oświetlony przez okna sufitowe lub lampy przy stanowisku pracy. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja pomieszczenia, oraz optymalna ilość gniazdek elektrycznych, do których podłączymy używane urządzenia elektryczne. To wszystko wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy.
Wyposażenie warsztatu – narzędzia manualne
W każdym warsztacie musi być podstawowy zestaw narzędzi manualnych: różne młotki, kombinerki, śrubokręty, klucze itp. Warto zainwestować w gotowy zestaw walizkowy.
Meble warsztatowe i narzędzia ułatwiające pracę
Najważniejszym meblem dla majsterkowicza jest duży stół warsztatowy, najlepiej taki, który posiada szafki i haki, dzięki którym będziemy mieli pod ręką najważniejsze narzędzia, a przy tym nie zmniejszymy sobie miejsca roboczego na blacie.
Znacznie ułatwiającymi pracę narzędziami są obrotniki i pozycjonery (jptech-maszyny.pl/stoly-obrotniki-spawalnicze). Zwłaszcza podczas czynności spawalniczych, te urządzenia znajdą swoje zastosowanie. Umożliwiają uzyskanie optymalnej i dokładnej pozycji spawanego elementu, a także umożliwiają również zachowanie znacznej powtarzalności i dokładności procesów spawania.
Elektronarzędzia i maszyny
Niektóre maszyny i elektronarzędzia znacznie ułatwiają i przyśpieszają wszelkie prace w warsztacie. Mamy do wyboru modele, które lepiej radzą sobie z metalem, są też takie, które przeznaczone są do pracy z drewnem. Możemy również postawić na model uniwersalny. Przed ich wyborem powinniśmy dłużej zastanowić się nad tym, jakie prace chcemy wykonywać. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na obróbce drewna, to wybierzemy:
- piły – stołowe, taśmowe, formatowe, ukośnice;
- szlifierki – taśmowe, trzpieniowe, walcowe;
- tokarki, frezarki;
- wyrówniarki i grubościówki.
Do pracy z metalem niezbędne są stabilne maszyny o dużej mocy, które w większości ze względu na gabaryty i cenę, zazwyczaj wykorzystywane są w profesjonalnych zakładach. Maszyny do obróbki metalu to między innymi:
- piły do metalu;
- szlifierki i gilotyny do blachy;
- frezarki i walcarki;
- giętarki do prętów i rur;
- gratownice
We wszystkie maszyny możemy zaopatrzyć się w wyspecjalizowanym sklepie, jakim jest JP-Tech. Na stronie sklepu znajdziemy bogatą ofertę różnego rodzaju sprzętu od najlepszych producentów.
Pneumatyka w warsztacie
Narzędzia pneumatyczne znajdą swoje zastosowanie w praktycznie każdym warsztacie. Są to między innymi klucze udarowe, pistolety do malowania i piaskowania. Wymagają one odpowiedniego kompresora, którego moc musi być optymalnie dobrana do sumy mocy odbiorników znajdujących się w warsztacie.
Agregat – awaryjne zasilanie
Agregaty prądotwórcze przydadzą się jako awaryjne zasilanie, lub w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości podłączenia do sieci energetycznej. Zanim zdecydujemy się kupić agregat, musimy wiedzieć, czy ma być stacjonarny lub przenośny, oraz jakiego rodzaju odbiorniki będą z niego zasilane.
Istotną kwestią do planowania wyposażenia warsztatu jest budżet, który musimy na to przeznaczyć. Każde urządzenie ma swoją cenę, a im jest bardziej zaawansowane technologicznie, tym droższe. Musimy więc zdecydować, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na dokupienie narzędzi i które są na naszej liście priorytetowej.