Porady

Na co zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie panelowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie panelowe?

Zanim zdecydujemy się kupić ogrodzenie panelowe, warto dowiedzieć się kilku rzeczy na temat jego parametrów. Dzięki temu możemy ustrzec się produktów gorszej jakości, które nie będą w pełni funkcjonalne. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę wybierając płot panelowy.

Popularne ogrodzenie panelowe charakteryzuje się wysoką jakością wykonania w stosunku do niskiej ceny. Jego montaż jest niezwykle prosty – przęsła mocowane są do stalowych słupków przy pomocy specjalnych obejm. Często u podstawy paneli stosuje się element stabilizujący w postaci prefabrykowanej podmurówki betonowej lub samemu wylewa beton. W związku z tym, że na rynku dostępnych jest wiele ofert, warto wiedzieć, czym się różnią i co jest ważne, kiedy wybieramy płot z paneli.

Na co zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie panelowe?

Różnorodność dostępnych w sprzedaży modeli jest ogromna. Jednak są pewne cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby kupić produkt najlepszej jakości i w pełni dopasowany do naszych potrzeb.

Wysokość

Wybierając ogrodzenie panelowe, należy zwrócić uwagę na jego wysokość. Producent przęseł ogrodzeniowych ma w swojej ofercie panele o wysokości: 1030 mm, 1230 mm, 1530 mm, 1730 mm, 2030 mm, 2230 mm, 2430 mm. Oprócz tego można kupić wyższe ogrodzenie, przy czym jest ono dostępne na zamówienie. Wysokość paneli ogrodzeniowych, które kupimy, zależy od charakterystyki działki oraz naszych preferencji. Przy mniejszych działkach warto zdecydować się na panele o wysokości 1530 mm, które nie będą przytłaczające. Z kolei do większych nieruchomości pasują przęsła w rozmiarze 1730 mm oraz większym.

Trwałość

Wszystkim właścicielom nieruchomości zależy na tym, aby płot był wytrzymały. W tym celu płot panelowy w trakcie produkcji przechodzi przez dwa ważne procesy. Jednym z nich jest ocynkowanie. Dzięki niemu przęsła są zabezpieczone przed korozją. Odpowiednia warstwa cynku nałożona na druty sprawia, że są one odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Wzmocnienie tych właściwości wykonuje się w trakcie malowania proszkowego. Wtedy też nadawany jest przęsłom kolor z palety RAL.

Modele

Na rynku dostępne są dwa modele przęseł. Ogrodzenie z paneli 2D oraz 3D różni się od siebie pod kilkoma względami. Panele 2D składają się z prostych drutów w układzie pionowym oraz poziomym. Są także grubsze. Z kolei w panelach 3D występują przetłoczenia w drutach pionowych. Ich ilość jest zależna od wysokości przęsła. Tutaj też mamy do czynienia z trochę cieńszymi drutami, niż w panelach 2D.

Kolor

Płoty panelowe ocynkowane już same w sobie wyglądają estetycznie. Jednak, aby podkreślić tę cechę, stosuje się malowanie proszkowe. Nadaje ono kolor drutom, przy czym na rynku spotkamy najczęściej przęsła w kolorze czarnym, antracytowym, zielonym, a także brązowym. Kupując panele u producenta, możemy zdecydować się również na inny kolor, dostępny z palety RAL. Wtedy też ogrodzenie będzie bardziej spersonalizowane pod kątem barw, jakie zastosowano w elewacji budynku.

Cena

Istotna, kiedy wybieramy ogrodzenie panelowe, jest jego cena. Marketowe propozycje są zazwyczaj bardzo tanie, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Panele kupione bezpośrednio od producenta ogrodzeń odznaczają się większą trwałością, a także możliwościami dostosowania przęseł do naszych wymagań, jak chociażby zmiana koloru, czy wysokość. Cena ogrodzenia panelowego zależna jest od rozmiarów, wybranego modelu, zastosowania podmurówki, a także korzystania z usługi montażu. Średnia cena pojedynczego panela ogrodzeniowego o wymiarach 1,23 x 2,50 m wynosi 50 – 200 zł. Do tego można doliczyć koszt prefabrykowanej podmurówki w wysokości 30 – 40 zł. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z usług profesjonalnego montażu, to będziemy musieli zapłacić za niego ok. 50 – 60 zł za 1 mb.

Podsumowanie

Nieustannie zyskujące popularność ogrodzenie z paneli jest doskonałym sposobem grodzenia, wykorzystywanym przez właścicieli nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę przy jego wyborze na kilka istotnych aspektów. Zaliczamy do nich wysokość, trwałość, dostępne modele, kolor i oczywiście cenę.

Similar Posts