Ogród

Jakie podłoże pod basen ogrodowy jest najlepsze?

jakie-podloze-pod-basen-ogrodow-jest-najlepsze

Wybór odpowiedniego miejsca na basen ogrodowy oraz prawidłowe przygotowanie podłoża to istotne czynniki, wpływające na przedłużenie trwałości produktu. Basen, który stoi na nierównym podłożu, ulega uszkodzeniom łatwiej niż ten postawiony na wyrównanej, utwardzonej i zabezpieczonej matą ziemi. Poniżej podpowiemy, jak przygotować dobre miejsce na basen ogrodowy.

Na jakim podłożu można postawić basen ogrodowy?

Po pierwsze, należy unikać stawiania basenu na podłożu kamienistym, gliniastym lub bezpośrednio na asfalcie. Kamienne podłożę może przebić delikatne dno basenu. W dodatku, wypukłości będą wyczuwalne przez kąpiących się – nawet mimo zastosowania ochronnej maty pod dno basenu – https://basenyogrodowe.pl/45-maty-pod-basen. Asfalt w czasie upałów może stopić się i skleić z gumowymi elementami. Glina natomiast doskonale zbiera w sobie wilgoć i nie jest to dobra prognoza dla sytuacji, w której pod dnem basenu zbierać się będzie warstwa wilgoci, która nie ma szans wyschnąć. Dodatkowo, glina jest wyjątkowo miękka i z czasem, pod wpływem pokaźnego ciężaru wody, może osiadać nierównomiernie, doprowadzając do tego, że poszczególne sfery basenu mogą być nadmiernie przeciążone.

Basen na trawie

Zdecydowanie lepiej sprawdza się zwyczajna trawa. Jeśli tylko mamy kawałek wyrównanej nawierzchni porośniętej trawą, powinniśmy właśnie tam ustawić nasz basen. Pod warunkiem oczywiście, że nie jest to miejsce maksymalnie zacienione lub ustawione tam, gdzie wieją najsilniejsze wiatry. W takim miejscu, po upływie sezonu basenowego, pozostanie klepisko, które jednak odrasta. Zanim ustawimy basen na trawie, należy zaciągnąć do pracy poziomicę i wyrównać ewentualne nierówności kawałkami naniesionej ziemi. Jeśli zależy nam na utrzymaniu naszego trawnika w idealnym stanie, wówczas można zdecydować się na budowę drewnianego podestu, umieszczonego na betonowych bloczkach. Bloczki tego typu kupimy w każdym markecie za kilka złotych. Drewniane legary natomiast można dostać w stolarni.

Basen na piasku

Kolejny sposób na w miarę proste w wykonaniu podłoże pod basen ogrodowy jest nawiezienie około 15-centymetrowej warstwy piasku. Zaletą ustawienia basenu na piasku jest to, że łatwo takie podłoże wypoziomować. Dodatkowo, baseny ustawione na piasku mają bardzo przyjemne, miękkie dno, co wpływa na zwiększenie komfortu użytkowania. Aby jednak podłoże z piasku spełniało swoje funkcje, piasek musi być doskonale ubity.

Basen na kostce brukowej

Układanie kostki brukowej jest również dobrym sposobem na stworzenie dobrej jakości podłoża pod basen. Minusem takiego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt oraz to, że kąpiący się natychmiast odczują twardość podłoża.

Similar Posts