Ogród

Dlaczego trawy ozdobne do ogrodu sprzedają się coraz lepiej?

Dlaczego trawy ozdobne do ogrodu sprzedają się coraz lepiej

Trawy ozdobne do ogrodu to coraz częstszy wybór szczęśliwych posiadaczy ogrodów przydomowych. Są dla kompozycji ogrodu tym, czym czasem bywają dla pięknych bukietów letnich polnych kwiatów – dopełniającym całości dodatkiem.

Przy tym pamiętajmy – w większości trawy ozdobne do ogrodu to gatunki wieloletnie, które maja stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i są odporne na występujące w naszym klimacie mrozy. Cała pielęgnacja ozdobnych traw ogrodowych to jedynie wiosenne oczyszczanie z martwych liści, oraz ewentualne podlewanie w czasie największych upałów. Trawy rzadko chorują i są raczej odporne na szkodniki, co jest dodatkowym atutem dla niezbyt zaawansowanych ogrodników.

Rozrastają się bardzo szybko, więc w ciągu maksymalnie trzech sezonów wegetacyjnych osiągają maksymalne właściwe dla odmiany rozmiary czarując nas kwiatostanami i atrakcyjnym, zwiewnym ulistnieniem. Kwiatostany niektórych gatunków traw ozdobnych utrzymują się wyjątkowo długo, na przykład perłówki, śmiałki darniowe, czy trzcinniki.

Kiedy i gdzie trawy ozdobne do ogrodu są najpiękniejsze

Większość traw zakwita w drugiej połowie lata, co ma szczególne znaczenie, gdy rosną wśród bylin przekwitających właśnie o tej porze. Inne trawy ozdobne do ogrodu – z odmian o intensywnym ubarwieniu, nabierając kolorów dopiero późną jesienią Dzięki trawom te zakątki ogrodu, które w szczycie sezonu wegetacyjnego zdobią kwitnące byliny, zrzucające kwiaty latem, są  dłużej piękne.
Najczęściej trawy ozdobne wysadzane są w ogrodach o naturalnym, dzikim charakterze, a dzięki niewielkim wymaganiom przy swoim efektownym wyglądzie, są mile widziane w ogrodowych aranżacjach przy domach nowoczesnych, zamieszkiwanych przez ludzi zbyt zapracowanych na samodzielną, skomplikowaną pielęgnację roślin ogrodowych.

Najpopularniejsze gatunki

Oto niektóre najpopularniejsze trawy ozdobne do ogrodów:

  • Dmuszek jajowaty – jednoroczna trawa ozdobna wyrastająca na wysokość 20-40 cm., posiada biało-zielone kwiatostany o stożkowym kształcie pojawiające się od maja do sierpnia. Spotykana nawet w ogrodach naturalistycznych.
  • Red Baron – bylina dorastająca do 60 cm. wysokości, ozdobna dzięki liściom, które przebarwiają się na czerwono. Może być uprawiana również na tarasach i balkonach.
  • Kostrzewa nitkowata o wysokości 20-30 cm. Zdobi liśćmi. Drobne, kłosowate kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu.
  • Miskant chiński – niezwykle efektowna bylina przypominająca wyglądem bambus. Dorasta nawet do 2 metrów. Zdobi liśćmi – zielonymi w żółte pasy. Doskonale się prezentuje w ogrodach w stylu orientalnym.
  • Miskant cukrowy – bylina o efektownych, dużych srebrzystych kwiatostanach, której liście jesienią przebarwiają się na czerwono-brązowo Dorasta do 150 cm. wysokości. To jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych, w dodatku pożyteczna dzięki pochłanianiu z gleby jonów metali ciężkich.

Te i wiele innych odmian sprawiają, że trawy ozdobne do ogrodu są tak popularnymi składnikami ogrodowych kompozycji.

Similar Posts