Porady

Jak sprawdzić firmę deweloperską?

Jak sprawdzić firmę deweloperską?

Rynek nieruchomości nieustannie się rozwija i można to zobaczyć w najbliższym otoczeniu. Praktycznie przez cały rok oddawane do użytku są nowe mieszkania i domy, na które popyt stale rośnie.

Zakup nieruchomości to jednak ważna decyzja życiowa, która może być obarczona pewnym ryzykiem. Nie tylko ze względu na kredyt hipoteczny, ale także przypadki nieuczciwych firm deweloperskich. Warto zatem jeszcze przed podpisaniem jakichkolwiek umów, rzetelnie sprawdzić ich działalność – radzą specjaliści z https://domardevelopment.pl/.

  1. Firma deweloperska i jej renoma
  2. Historia i wypłacalność firmy deweloperskiej
  3. Prawo własności, warunki umowy i pozwolenia na budowę

Firma deweloperska i jej renoma

Sprawdzenie firmy deweloperskiej pod względem jej renomy jest jednym z wyznaczników tego, czy warto podpisać z nią umowę na zakup nieruchomości, czy też nie. Wpłacając kilkaset tysięcy złotych na konto nierzetelnego dewelopera, można ryzykować na wiele sposobów. Przede wszystkim może się okazać, że inwestycja nie zostanie ukończona w terminie.

(Zobacz ciekawe inwestycje we Wrocławiu – https://domardevelopment.pl/inwestycje-mieszkaniowe-wroclaw/)

Ponadto klienci wpłacający ogromne kwoty na konta firm deweloperskich mogą zostać z niczym. Mowa tu o oszustach, którzy zainkasują pieniądze, po czym znikną. Może także okazać się, że nierzetelny deweloper sprzeda mieszkanie klientowi, które znacząco będzie się różnić od tego, co było na projekcie.

W celu uniknięcia takich nieporozumień warto sprawdzić kilka istotnych rzeczy, które mogą dać obraz tego, jak spółka działa obecnie i jak działała w przeszłości oraz czy jest godna zaufania:

  • historia inwestycji
  • warunki umowy
  • wypłacalność dewelopera
  • plan zagospodarowania terenu
  • pozwolenie na budowę
  • hipotekę i własność

Innym istotnym czynnikiem będzie także poznanie opinii o deweloperze, co także ułatwi dokonanie prawidłowego wyboru. Komentarze na temat firmy można sprawdzić przede wszystkim w internecie. Jest to jedno z podstawowych źródeł pozyskiwania takich informacji. Można również posiłkować się zdaniem znajomych, którzy już wcześniej zakupili nieruchomość z rynku pierwotnego.

Historia i wypłacalność firmy deweloperskiej

Najbardziej rzetelnym i godnym zaufania deweloperem będzie z pewnością ten, którego historia inwestycji jest długa i nieskazitelnie czysta. Mowa tutaj o oddaniu nieruchomości nie tylko w terminie, ale także w stanie zgodnym z opisywanym na wizualizacjach. Sygnałami, które można odbierać jako ostrzegawcze są, z pewnością informacje o:

  • opóźnieniach w realizacji budowy
  • różnicach między oddanym budynkiem a jego projektem
  • niereagowaniu dewelopera na zaistniałe problemy
  • różnicach w standardzie rzeczywistym w stosunku do reklamowanego

Warto więc zwrócić uwagę na takie sytuacje. Jeśli występowały one w przypadku kilku inwestycji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy kolejnych także się pojawią.

Bardzo ważna jest także wypłacalność dewelopera. Takie informacje zazwyczaj podawane są w kilku źródłach. Znaleźć je można między innymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, przy pomocy którego można sprawdzić, czy firma deweloperska nie jest właśnie w trakcie ogłaszania swojej upadłości. Innym źródłem cennych informacji jest jeszcze Krajowy Rejestr Długów.

Prawo własności, warunki umowy i pozwolenia na budowę

W celu sprawdzenia firmy deweloperskiej bardzo istotne jest również sprawdzenie dokumentacji. W tym celu można poprosić jej przedstawicieli o przygotowanie wzoru umowy, a następnie skonsultować ją z prawnikiem. Ponadto należy jeszcze sprawdzić, czy deweloper ma pozwolenie na budowę. Jest to jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza rzecz, jaką powinien sprawdzić kupujący.

W przypadku, gdy firma wydaje informację o tym, że jest w trakcie załatwiania formalności, warto skierować się z tym zapytaniem osobiście do Urzędu Miasta lub Gminy. Dodatkowo należy jeszcze sprawdzić prawo własności gruntu. Aby to zrobić wystarczy przejrzeć księgę wieczystą, która dostępna jest w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca powstania nieruchomości oraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Similar Posts