Odpowiedni dobór barw ważny jest nie tylko podczas urządzania wnętrz, ale także na zewnątrz. Kolory elewacji są w stanie nadać budynkom subtelności lub wydobyć ich wyrazisty charakter, podkreślić piękno projektu architektonicznego, a nawet ukryć jego drobne niedoskonałości. Podpowiadamy, jak wybrać kolory elewacji, które będą dobrze współgrać z otoczeniem, połacią, stolarką oraz innymi detalami.
Kolory elewacji – postaw na barwy dobrze wpisujące się w panoramę okolicy
Tynki zewnętrzne powinny być dopasowane do architektury w naszej okolicy. Warto wybierać odcienie dobrze wpisujące się w panoramę, ponieważ wtedy nie przełamiemy harmonii panującej w danym regionie. Lepiej również nie sięgać po jaskrawe kolory (fiolety, ostre pomarańcze czy róże), ponieważ takie barwy nie pasują do naturalnych odcieni ziemi (brązy, zielenie, beże, szarości). Wyraziste kolory lepiej więc zarezerwować do wnętrz i to podczas ich aranżacji bardziej popuścić wodze fantazji. Ściany w salonie czy sypialni o wiele częściej się przemalowuje niż elewację, dlatego to we wnętrzach można eksperymentować z modnymi propozycjami.
Optyczna gra kolorów
Kolory elewacji pozwalają optycznie zmieniać proporcje budynków. Jasne odcienie dobrze sprawdzają się dla niewielkich domów, wyróżniają się na tle otoczenia. Ciemniejsze barwy dobrze wtapiają się w tło i są bardziej zachowawcze. Poziome motywy pozwolą poszerzyć wysoki budynek, a mocniejsze pionowe akcenty w rogach ścian doskonale wysmuklą zbyt przysadzistą budowlę.
Dobierz kolor elewacji do dachu
Kolory elewacji powinny pasować do pokrycia dachowego, ram okiennych, rynien, cokołów, parapetów, drzwi i innych detali wykończeniowych. Pierwszym krokiem zwykle jest dobór odcienia elewacji i dachu – to do nich możemy dobierać stolarkę i inne wykończenia.
Do dachu w kolorze:
• brązowym – brązowe dachy dobrze wtapiają się w naturalne barwy okolicy, są klasyczne i ponadczasowe, dlatego wiele osób wybiera dach w takiej właśnie barwie. Do brązów dobrze będzie pasować elewacja w podobnym odcieniu. Możesz sięgnąć po złamane biele, beże, odcień piaskowy czy karmelowy. W nowoczesnych projektach architektonicznych brąz możemy zestawić z delikatnymi szarościami, błękitami czy odcieniem lekko zabarwionym na turkusowo,
• czerwonym – czerwone dachy (np. ceglasta dachówka) to kolejna propozycja dla miłośników klasyki. Do takiej połaci dobrze będzie pasować elewacja w kolorze beżowym, kremowym, piaskowym lub innym ciepłym odcieniu. Z czerwienią dobrze skomponuje się także słoneczna żółć, różne odcienie szarości czy subtelny róż,
• grafitowym – grafitowa połać dachowa daje duże pole do popisu. Ciemną szarość można zestawiać z bielą (lekko wpadającą w szarość), zielenią (odcień pistacji, trawy, groszku), błękitem,
• czarnego – czarny dach może nieco przytłaczać budynek, dlatego warto komponować go z odcieniem marmurowym, ecru czy śmietankowym, szarością lub błękitem. Lepiej zaś zrezygnować ze śnieżnobiałej elewacji, ponieważ kontrast będzie zbyt duży.