Pokrycie dachowe jako jeden z kluczowych elementów domu, a przede wszystkim jego prawidłowe ułożenie, spędza sen z powiek niejednego inwestora. Najlepszy materiał (dachówka, blacha), folie, najwyższej jakości rynny, odpowiednie drewno i przede wszystkim ekipa dekarska, która ma zagwarantować, że dach będzie stworzony w duchu „raz, a dobrze”. Wystarczy przeglądnąć fora internetowe oraz zwrócić uwagę na ilość zapytań dotyczących dachów i pokryć dachowych i będziemy mieć obraz tego, jak ważny jest to temat dla każdego budującego dom. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy efekty pracy dekarzy nie spełniają żadnych norm, a już nawet pobieżny rzut oka jeży włos na głowie?
Jakie są najczęściej popełniane błędy przy budowie dachu?
Problem nierzetelnego wykonania pokrycia dachowego nie należy do rzadkości. Pośpiech, brak odpowiedniego doświadczenia, niechlujne wykonawstwo, nieznajomość nowoczesnych materiałów i rozwiązań to najczęstsze przyczyny błędów dekarzy i cieśli. Błędy przy pracach ciesielskich takie jak nieprecyzyjne wykonanie łączeń, nieprawidłowo wykonane podcięcia, źle rozmieszczone łaty sprawiają, że poszczególne elementy są źle spasowane. Poza wizualnym aspektem niepoprawnego wykonania może to mieć wpływ na stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji, utrudnia późniejsze ułożenie pokrycia dachowego, a także może ostatecznie oszpecić budynek.
Kolejnym elementem, przy którym również zdarzają się błędy w wykonaniu, są okna dachowe. Nieprawidłowe umiejscowienie otworów w dachu może zaburzyć wizualny odbiór budynku i być problemem w trakcie ich montażu, a także późniejszego użytkowania. Źle zamontowane okno dachowe, niezgodnie z zaleceniami producenta i nie zastosowanie się do podstawowych jego zaleceń spowoduje, że okno może być nieszczelne, a przeciekająca woda zniszczy, nie tylko samo okno, ale również tynki wewnętrzne czy płyty G-K.
Nieprecyzyjnie wykonane obróbki blacharskie takie jak obróbki komina, kosze, parapety i obróbki na fajermurze zaowocują nieszczelnościami i przeciekaniem. Skutek – szybsza eksploatacja materiałów i konieczność ich wymiany, a przede wszystkim dodatkowe koszty.
Po co wykonuje się ekspertyzę dachu?
Dach, jako konstrukcja znajdująca się na pewnej, a często nawet znacznej wysokości, nie jest łatwy do doglądania w trakcie układania pokrycia. Często o źle wykonanej konstrukcji dowiadujemy się od dekarzy w momencie rozpoczęcia układania pokrycia dachowego, a o błędach w wykonaniu pokrycia – w trakcie ulewnych deszczy lub gwałtownych wichur. Jeśli te mankamenty odkryjemy jeszcze w czasie trwania gwarancji na dach, a nawet zaraz po zakończeniu układania pokrycia, mamy prawo żądać usunięcia niedoróbek i naprawy wadliwie wykonanych elementów.
Problemem w tym momencie jest udowodnienie nierzetelnego wykonania usługi i skrupulatne wylistowanie wad i usterek do usunięcia. Z pomocą może przyjść dekarz posiadający uprawnienia do wykonania opinii technicznej konstrukcji dachu i pokrycia dachowego. Taki dokument zawiera: opis i ocenę prac dekarskich pod względem zgodności z zasadami sztuki dekarskiej oraz pod względem estetyki i i jakości wykonania, a także sugerowane sposoby naprawy. Wyposażeni w ten rzetelnie przygotowany dokument możemy przystąpić do reklamowania dachu u wykonawcy, a nawet dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Kto może wykonać ekspertyzę dachu?
Aby zostać uprawnionym do wykonywania ekspertyz oraz opinii należy być wykwalifikowanym specjalistą posiadającym tytuł mistrza dekarstwa, który dodatkowo legitymuje się obszerną wiedzą teoretyczną oraz praktyczną w zakresie konstrukcji, jak i pokrycia. Praktyczna wiedza pozwala dostrzec nieprawidłowości, jak również zaproponować możliwe sposoby naprawy nieprawidłowo wykonanych elementów.
Dach, czyli konstrukcja oraz pokrycie dachowe, to jeden z ważniejszych elementów domu. Bez względu na to, czy jest to nowe pokrycie, czy też dokonujemy remontu starego mamy prawo wymagać rzetelnej usługi. Jednak w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowościami należy dochodzić swoich praw, a rzetelnie przygotowana opinia techniczna może nam w tym pomóc.