W czasach, gdy dobro środowiska naturalnego powinno być nam równie bliskie, co dobro indywidualne, musimy dbać o naszą planetę na wszystkie możliwe sposoby. Segregacja śmieci, nie korzystanie z plastikowych siatek na zakupy to dobry start, by poprawić kondycję naszej planety, jednak tak naprawdę możemy mierzyć wyżej. A co, gdyby dało się ograniczyć koszty użytkowania budynku i obniżyć jego szkodliwy wpływ na środowisko naturalne? Właśnie w tym może pomóc uzyskanie certyfikatu BREEAM. Czym jest ten certyfikat i jak można się o niego ubiegać? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury.
Certyfikat BREEAM – co to jest?
Building Research Establishment Environmental Assessment Method to system, który funkcjonuje na świecie już od 1990 roku. Wywodzący się z Wielkiej Brytanii, dziś funkcjonuje już w 77 krajach na całej kuli ziemskiej. Uzyskanie certyfikatu BREEAM pozwala osiągnąć niższe koszty zużycia energii, a także ograniczyć negatywny wpływ budynku na środowisko, a tym samym stworzyć miejsce przyjazne dla wszystkich, którzy w nim przebywają (pracownicy, mieszkańcy, lokatorzy itp.).
Certyfikat BREEAM – zalety
Każdy, kto wprowadzi się do budynku, który został wyróżniony certyfikatem BREEAM, ma pewność, że spełnia on najlepsze standardy. Panuje w nim dobra atmosfera (przez wysoką jakość powietrza i wystarczającą ilość światła naturalnego), został zbudowany przy wykorzystaniu ekologicznych materiałów, a także jest użytkowany w sposób, który nie trwoni energii. Niekiedy tego typu drobne elementy mogą całkowicie odmienić nasze życie na lepsze – gdy więc szukamy nowego mieszkania, warto się dowiedzieć, czy budynek, który wybraliśmy jest miejscem certyfikowanym.
Dwa rodzaje certyfikatu BREEAM
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje Building Research Establishment Environmental Assessment Method. Pierwszy z nich przyznaje się budynkom, które dopiero powstają (BREEAM International New Construction). Drugi przeznaczony jest dla budynków już wybudowanych (BREEAM In-Use International). W przypadku oceny wznoszonych dopiero budynków szczególną uwagę zwraca się na projekt oraz sposób prowadzenia budowy. W gotowych budynkach sprawdza się z kolei wyposażenie techniczne (konstrukcja, zainstalowane urządzenia, forma, przegrody) oraz sposób zarządzania obiektem. Kontrola przebiega dwupoziomowo – najpierw stan weryfikuje ekspert-rzeczoznawca (tak zwany Assessor), a następnie wyspecjalizowana jednostka certyfikująca BRE. Taki system zapewnia gwarancję, że certyfikat BREEAM otrzymają tylko budynku, które spełniają wszystkie wymogi.
Przebieg przyznawania certyfikatu
Ocenie podlega wiele kryteriów, za spełnienie wszystkich w sumie budynek może uzyskać do 100% oceny. Sprawdzeniu podlega zużycie energii (woda, prąd, światło, gaz), czynniki wpływające na dobry stan powietrza, odpowiednie naświetlenie, lokalizacja (ilość terenów zielonych w najbliższej okolicy, bliskość węzłów komunikacyjnych, szpitali itp.). Budynek z certyfikatem BREEAM to miejsce, w którym warto zamieszkać.