Wysokie rachunki za ogrzewanie i prąd to bolączka wielu Polaków. Stale pogarszająca się jakość powietrza w dużych miastach i konieczność radzenia sobie ze smogiem wymusza z kolei zwrócenie większej uwagi na to, jakie źródła ciepła nie szkodzą naszemu zdrowiu i życiu. W czasie, kiedy coraz częściej mówi się o ekologicznym stylu życia, rodacy niejednokrotnie rozważają zamieszkanie w domu energooszczędnym lub pasywnym. Warto przy tym zauważyć, że terminy te niejednokrotnie stosowane są zamiennie – choć różnica w specyfice obu typów zabudowań istnieje i jest dość wyraźna. Czym więc charakteryzują się poszczególne rodzaje domów w stylu „eko”? W który z nich warto zainwestować? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule.
Dom pasywny a energooszczędny – wymagania, różnice
Na wstępie warto zauważyć, że każdy dom pasywny jest jednocześnie domem energooszczędnym. Nie każdy jednak budynek energooszczędny wykazuje jednocześnie cechy „pasywności”. Zasadnicza różnica polega nie tylko na samym sposobie zabudowy, ale także na poziomie termoizolacji, wysokości tzw. parametrów energooszczędności oraz stosowanych metodach pozyskiwania ciepła. Przyjrzyjmy się im bliżej:
1. W domach pasywnych zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania wynosi 15 kWh/( m2/rok), na energię pierwotną (związaną z m.in. ogrzewaniem wody) zaś – 120 kWh/( m2/rok); w przypadku obiektów energooszczędnych zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi z kolei ok.40-70 kWh/m2 rocznie – co stanowi ogromną różnicę w porównaniu do domów tradycyjnych, w których wartość ta wynieść może nawet 180 kWh/(m2/rok).
2. Oba budynki charakteryzuje konstrukcja zwartej bryły, odznaczająca się możliwie jak najmniejszym stosunkiem przegród zewnętrznych do tzw. kubatury domu. Brak w nich balkonów, wykuszy czy lukarn (przez które znacznie szybciej „ucieka ciepło” i trudniej je uszczelnić). Domy pasywne oparte są na planie prostokąta, wyposażone w jedno- lub dwuspadowy dach; w przypadku elewacji stosuje się najczęściej całkowite przeszklenie strony południowej oraz unikanie przeszkleń po stronie północnej. Domy energooszczędne cechuje pod tym względem nieco większy „luz” architektoniczny – ograniczenie załamań elementów dachu oraz możliwość zastosowania okien po stronie północnej. W obu przypadkach garaż stanowi strefę „buforową”, niekoniecznie integralną z częścią mieszkalną.
3. Parametry domu energooszczędnego i pasywnego są różne także w przypadku wymaganych współczynników przenikania ciepła (U) przegród zewnętrznych. W pierwszym przypadku nie powinny one przekraczać 0,2 W/(m2·K), w drugim zaś – 0,12 W/(m2.K). Wiąże się to z koniecznością zastosowania grubszych warstw termoizolacji w przypadku ścian i dachu zabudowy pasywnej, a także montażem wysoce szczelnych okien (np. trzyszybowych, o podwyższonych parametrach termicznych) i drzwi.
4. Do ogrzewania budynków energooszczędnych używa się tradycyjnych grzejników (które jednak wykorzystują znacznie mniej energii cieplnej), darmową energię słoneczną, nowoczesne pompy ciepła oraz kotły kondensacyjne. W domach pasywnych brak instalacji grzewczej, a jej miejsce zajmują: wentylacja mechaniczna, nagrzewnica elektryczna, promieniowanie słoneczne i ciepło wytwarzane przez domowników.
Zobacz ofertę domów energooszczędnych w Warszawie-Wawer: https://www.hdkinvest.pl/osiedle-rozmarynu/
Cena ekologii
Rozważając zakup domu „ekologicznego” warto mieć na uwadze konsekwencje, z którymi wiąże się takowa inwestycja. W obu przypadkach otrzymujemy bowiem budynek, który znacznie przysłuży się zarówno obniżeniu rachunków, jak i zdrowiu nas samych i naszego otoczenia. Konstrukcje te związane są jednak z pewnymi ograniczeniami. W przypadku domów pasywnych jest to chociażby niemożność montażu tradycyjnego kominka czy okien dachowych. Pewną bolączkę stanowić może też wysoki koszt inwestycji, zwrotu której można się spodziewać dopiero po kilkudziesięciu latach. Drugi rodzaj obiektów natomiast cechuje co prawda mniejsza hermetyczność i szczelność zabudowy, jednak cena budowy domu energooszczędnego jest znacznie niższa, a sama konstrukcja pozwala na większą swobodę architektoniczną. Nabycie i montaż wyposażenia bądź urządzeń niezbędnych do jego funkcjonowania jest też znacznie łatwiejszy (domy pasywne w Polsce nadal należą do rzadkości).
Nowoczesne domy energooszczędne i pasywne w Polsce
W przypadku terenów o wysokim zanieczyszczeniu powietrza (w naszym kraju jest to chociażby województwo mazowieckie), z całą pewnością warto więc zainwestować w mieszkanie w stylu „eko”. Zyskamy bowiem niższe rachunki i jednocześnie nieco świeżego powietrza. Z czego natomiast zbudować dom energooszczędny bądź pasywny – tak, by użyte materiały w pełni zagwarantowały nam uzyskanie zamierzonego efektu? Tutaj z pomocą przychodzi nam wiele firm (jedną z nich jest np. działająca w Warszawie marka HDK Invest), specjalizujących się chociażby w sprzedaży energooszczędnych domów i segmentów. Zamiast działać na własną rękę, warto więc może postawić na gotowe rozwiązania, stworzone „ręką fachowca”. Nam pozostanie wówczas jedynie cieszyć się zdrowiem… i sporą dawką ciepła w chłodne, nieprzyjemne dni.