Aktualnie, dzięki licznym rodzajom tego materiału, płyty kartonowo-gipsowe wykorzystuje się przy wielu projektach. Poznaj rodzaje płyt g-k i zobacz, gdzie możne je wykorzystać.
Typy płyt gipsowo-kartonowych
Płyty kartonowo-gipsowe występują w wielorakich rodzajach, z których każda ma własną charakterystykę, co czyni je najbardziej odpowiednimi do konkretnych zastosowań. Wyróżnia się tu m.in.:
- standardowe płyty g-k (typ A wg normy PN-EN 520) – najpopularniejszy rodzaj płyt, które są zalecane w przypadku pomieszczeń, w których wilgoć nie przekracza 70%. Główne zastosowanie to budowa ścian działowych, obudów ściennych i sufitowych na konstrukcji nośnej oraz jako suchy tynk. Idealnie nadają się do prac wykończeniowych i stylizacji wnętrz.
- wodoodporne płyty g-k (typ H2 wg normy PN-EN 520) – płyty odporne na wilgoć, które można stosować w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 85%, takich jak łazienki. Płyty wodoodporne stosuje się do budowy ścian działowych, obudów ściennych i sufitowych na konstrukcji nośnej oraz jako suchy tynk.
- ognioodporne płyty g-k (typ F i typ DF wg normy PN-EN 520) – płyty, które wyróżniają się wysokimi parametrami ognioodpornymi, a dzięki temu można je stosować w pomieszczeniach narażanych na pożary. Ten rodzaj płyt g-k stosuje się do budowy ścian działowych, sufitów podwieszanych oraz do obudów nośnych konstrukcji drewnianych.
- wodoodporne płyty g-k o właściwościach ognioodpornych (typ DFH2 wg normy PN-EN 520) – to płyty o zwiększonej odporności na wilgoć i ogień, które stosuje się w pomieszczeniach do budowy ścian działowych, sufitów podwieszanych i obudów pionów instalacyjnych w pomieszczeniach takich jak kotłownie czy łazienki.
Więcej o tym, jakie płyty kartonowo-gipsowe są aktualnie najlepsze i czym się charakteryzują, można przeczytać na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.
Płyty kartonowo-gipsowe – zastosowanie
Estetyczne wykończenie budynków, zabudowanie przestrzeni, rozdzielenie pomieszczeń, zabudowa kominka, stworzenie szafy – to tylko niektóre projekty, jakie można wykonać przy zastosowaniu płyt kartonowo-gipsowych. Przy ich licznych rodzajach dobór odpowiedniego materiału nie stanowi już większego problemu. Te odporne na wilgoć mogą znajdować się w łazienkach, kuchniach czy na zewnętrznych ścianach, z kolei te lekkie i tradycyjnie świetnie sprawdzą się przy zabudowach i pracach wykończeniowych.