Jedną z najczęstszych ludzkich obiekcji dot. zakupu fotowoltaiki jest ryzyko pożaru. Potencjalni inwestorzy obawiają się o sprawne działanie systemu fotowoltaicznego, wysokie koszty inwestycyjne czy kwestie związane z bezpieczeństwem. Biorąc pod uwagę jakość polskich paneli fotowoltaicznych, łatwo wysnuć wniosek, że pożary instalacji fotowoltaicznych w Polsce są znikome, choć straż pożarna nie prowadzi żadnych oficjalnych statystyk.
Badanie z 2015 roku przeprowadzone m.in. przez Instytut Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera dowodzi, że pożary instalacji pv to ok. 0,02 % przypadków głównie w Niemczech. Samozapłon paneli fotowoltaicznych następuje wyłącznie wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna jest nieprawidłowo zamontowana lub wadliwie wykonana.
W takich sytuacjach panele fotowoltaiczne mogą być niebezpieczne.
- Jak się uchronić przed niebezpieczeństwem?
- Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe są stosowane w takich instalacjach?
Fotowoltaika – ryzyko pożaru a zabezpieczenie przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej
Rozwiązaniem, które pozwoli uchronić się przed trudnymi do przewidzenia niebezpiecznymi sytuacjami i ryzykiem pożaru instalacji jest specjalna ochrona przeciwpożarowa tego typu instalacji. Warto z niej skorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo własnej instalacji fotowoltaicznej.
Tego typu zabezpieczenia pozwolą uniknąć pożaru lub innych niebezpiecznych sytuacji. W instalacjach do 6,5 kW ochrona przeciwpożarowa jest dodatkową opcją, z której inwestor może skorzystać na życzenie. Natomiast, jeśli jest właścicielem instalacji o wyższej mocy, to jego instalacja musi mieć ochronę przeciwpożarową – to obowiązek prawny regulowany ustawą dot. ochrony przeciwpożarowej. W projektowaniu bezpiecznych instalacji fotowoltaicznych wraz z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi specjalizuje się firma N Energia.
Jakie sytuacje zwiększają ryzyko zapłonu w instalacjach fotowoltaicznych?
Kiedy panele fotowoltaiczne mogą być niebezpieczne? Ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej wzrasta wtedy, gdy panele fotowoltaiczne są źle zamontowane; gdy ich jakość jest niska; gdy są niedopasowane do instalacji i mają niewłaściwie podłączone przewody.
Co wpływa na ryzyko zwiększenia pożaru instalacji PV? To wszelkiego rodzaju uszkodzenia wewnętrzne instalacji, brak zabezpieczeń przeciwpożarowych czy nieodpowiednia eksploatacja paneli. To również sytuacje, gdy dochodzi np. do uszkodzenia działania falownika, który jest sercem całej instalacji. Inwerter, czyli falownik wymienia prąd stały na prąd zmienny. Jeśli zostanie uszkodzony – osłabi to działanie całej instalacji i uniemożliwi wymianę energii.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV – co warto wiedzieć?
Panele odpowiadają głównie za pobieranie energii słonecznej i przesyłanie jej dalej do inwertera, który zamienia energię słoneczną na energię elektryczną, a potem rozsyła do sieci. Należy pamiętać, że głównie od ich mocy zależy uzysk energii, wydajność całej instalacji i bezpieczeństwo. Ponadto ważne jest to, by wiedzieć, że panele fotowoltaiczne pobierają energię nie tylko ze światła dziennego, ale nawet ze sztucznego oświetlenia np. światła latarni ulicznych.
Wystarczy, że kilka z nich będzie generowało zwiększone napięcie niż zwykle, aby powstało ryzyko zagrożenia np. porażenia prądem człowieka. Jeśli np. panele generują zbyt dużą ilość energii, to tak ogromna ilość w sytuacji zagrożenia może być niebezpieczna dla np. instalatora czy strażaka, gdy ten zdecyduje się wejść na dach. Bez zachowania środków ostrożności w takiej sytuacji, ryzyko porażenia prądem wzrasta. Im większa jest moc paneli, tym więcej energii elektrycznej generują, co w sytuacjach zagrożenia stwarza niebezpieczne sytuacje dla konserwatorów czy właścicieli instalacji. Ryzykowne może być również wyładowanie atmosferyczne czy zagrożenie spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Jeśli instalacja pv nie ma ograniczników przepięć czy przydomowej instalacji odgromowej, to właściciel nie ma zapewnionego odpowiedniego bezpieczeństwa.
Jak postępować, gdy dojdzie do pożaru instalacji fotowoltaicznej?
Przede wszystkim należy wyłączyć zasilanie instalacji, choć jest to proces skomplikowany. Fotowoltaika generuje napięcie przez cały czas, a samo odłączenie zasilania nie wystarczy, by zmniejszyć napięcie. Tak długo jak instalacja ma dostęp do światła, tak długo będzie pobierać energię. Skutecznym ratunkiem w chwilach zagrożenia jest wykorzystanie specjalnej piany gaśniczej, która zasłania panelom dostęp światła.
Bezpieczna instalacja fotowoltaiczna – tylko z ochroną przeciwpożarową!
Dobrze dobrana moc instalacji do potrzeb inwestora i wdrożone zabezpieczenia przeciwpożarowe to gwarancja bezpiecznego korzystania z fotowoltaiki. Warto rozważyć system ochrony przeciwpożarowej, który w sytuacji zagrożeń –zapewni Ci bezpieczeństwo i skontaktować się z fachowcami z firmy N Energia, którzy pomogą dobrać najbardziej odpowiednie parametry instalacji.