Porady

Bezpiecznik automatyczny – bezpieczna instalacja elektryczna w domu

Bezpiecznik automatyczny – bezpieczna instalacja elektryczna w domu

Właściwie wykonana instalacja elektryczna w domu jest w stanie zapewnić maksymalną ochron przed poważnymi problemami związanymi z jej działaniem. Kluczowe jest także wybranie właściwych bezpieczników. Aktualnie do tego celu stosuje się bezpieczniki automatyczne.

Przed czym chronią bezpieczniki w instalacji elektrycznej?

Bezpieczniki posiadają bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa całej instalacji elektrycznej. Również zabezpieczają one wszystkie podłączone do nich urządzenia, w tym między innymi lampy, komputery, sprzęt RTV, AGD. Zastosowanie bezpieczników ma bardzo duże znaczenie również w domowych instalacjach elektrycznych. Brak takiego zabezpieczenia lub też jego niewłaściwe działanie mogą być katastrofalne w skutkach. Zepsuty bezpiecznik lub jego brak może wówczas doprowadzić do poważnego uszkodzenia instalacji i podłączonych urządzeń. W skrajnych przypadkach rezultatem awarii może być pożar. 

Bezpiecznik automatyczny – następca bezpiecznika topikowego

Aktualnie w domowych instalacjach elektrycznych najczęściej stosowany jest bezpiecznik automatyczny – https://www.kontaktuj.pl/bezpiecznik-automatyczny-25a-ghs101-e27,29,18888,204 Jest to bezpiecznik na ogół wkręcany, ale dostępne są także bezpieczniki z przełącznikami. Bezpieczniki automatyczne to nowoczesna alternatywa dla bezpieczników topikowych, które były popularne kilkadziesiąt, kilkanaście lat temu. Są one nadal spotykane w starszych domach i mieszkaniach, ale zaleca się ich wymianę. Bezpiecznik topikowy może być awaryjny, a tym samym poziom jego bezpieczeństwa nie jest tak wysoki. Z kolei bezpiecznik automatyczny jest niemalże bezawaryjny. Bezpieczniki tego typu zabezpieczają instalacje skutecznie, gdy są one właściwie dobrane – należy wówczas wziąć pod uwagę prąd znamionowy w zależności od potrzeb instalacji. Bezpiecznik automatyczny wtedy, gdy dojdzie do przepięcia w instalacji elektrycznej, spowoduje dalsze rozprzestrzenianie się tego problemu, a tym samym zabezpieczy on instalację przed uszkodzeniem. Również będzie mógł on zabezpieczyć podłączone do niej sprzęty, na przykład lampy, lodówkę, komputer czy sprzęt RTV.

Similar Posts