Bezpiecznik automatyczny – bezpieczna instalacja elektryczna w domu

Właściwie wykonana instalacja elektryczna w domu jest w stanie zapewnić maksymalną ochron przed poważnymi problemami związanymi z jej działaniem. Kluczowe jest także wybranie właściwych bezpieczników. Aktualnie do tego celu stosuje się bezpieczniki automatyczne.

Przed czym chronią bezpieczniki w instalacji elektrycznej?

Bezpieczniki posiadają bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa całej instalacji elektrycznej. Również zabezpieczają one wszystkie podłączone do nich urządzenia, w tym między innymi lampy, komputery, sprzęt RTV, AGD. Zastosowanie bezpieczników ma bardzo duże znaczenie również w domowych instalacjach elektrycznych. Brak takiego zabezpieczenia lub też jego niewłaściwe działanie mogą być katastrofalne w skutkach. Zepsuty bezpiecznik lub jego brak może wówczas doprowadzić do poważnego uszkodzenia instalacji i podłączonych urządzeń. W skrajnych przypadkach rezultatem awarii może być pożar. 

Bezpiecznik automatyczny – następca bezpiecznika topikowego

Aktualnie w domowych instalacjach elektrycznych najczęściej stosowany jest bezpiecznik automatyczny – https://www.kontaktuj.pl/bezpiecznik-automatyczny-25a-ghs101-e27,29,18888,204 Jest to bezpiecznik na ogół wkręcany, ale dostępne są także bezpieczniki z przełącznikami. Bezpieczniki automatyczne to nowoczesna alternatywa dla bezpieczników topikowych, które były popularne kilkadziesiąt, kilkanaście lat temu. Są one nadal spotykane w starszych domach i mieszkaniach, ale zaleca się ich wymianę. Bezpiecznik topikowy może być awaryjny, a tym samym poziom jego bezpieczeństwa nie jest tak wysoki. Z kolei bezpiecznik automatyczny jest niemalże bezawaryjny. Bezpieczniki tego typu zabezpieczają instalacje skutecznie, gdy są one właściwie dobrane – należy wówczas wziąć pod uwagę prąd znamionowy w zależności od potrzeb instalacji. Bezpiecznik automatyczny wtedy, gdy dojdzie do przepięcia w instalacji elektrycznej, spowoduje dalsze rozprzestrzenianie się tego problemu, a tym samym zabezpieczy on instalację przed uszkodzeniem. Również będzie mógł on zabezpieczyć podłączone do niej sprzęty, na przykład lampy, lodówkę, komputer czy sprzęt RTV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *