Porady

Farby do metalu – jak wybrać najlepszą?

Farby do metalu – jak wybrać najlepszą?

Chcesz pomalować balkonowe balustrady, metalową furtkę, bramę, ogrodzenie lub inny przedmiot wykonany z metalu? Do takiej powierzchni nie sprawdzą się klasyczne farby do ścian i sufitów. Każdy materiał wymaga doboru odpowiedniej farby, która odpowiednio pokryje powierzchnię i ją zabezpieczy. Farby do metalu różnią się wydajnością, rodzajem rozpuszczalnika oraz wieloma innymi parametrami. Dowiedz się, jak dobrać najlepsze rozwiązanie.

Farby do metalu – dobierz odpowiednie do konkretnego zastosowania

Tradycyjna metoda polega na pomalowaniu przedmiotów metalowych farbą gruntującą, podkładową oraz nawierzchniową. Takie warstwy odpowiednio zabezpieczają przedmioty znajdujące się na zewnątrz przed szkodliwym działaniem wody, promieni UV, ścieraniem. Farby gruntujące działają antykorozyjnie. Tworzą warstwę, która chroni metal przed korozją. Farby podkładowe poprawiają przyczepność i tworzą barierę ochronną, która nie przepuszcza pary wodnej. Farby dekoracyjne (nawierzchniowe) pozwalają zaś nadać metalowi wybrany kolor i estetykę. Jednocześnie dodatkowo chronią one przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Warto jednak podkreślić, że obecnie coraz więcej producentów oferuje farby do metalu podkładowe, które jednocześnie pełnią funkcję gruntujących i dekoracyjnych. Dzięki temu wystarczy pomalować powierzchnię jeden raz i nie trzeba czekać aż wcześniej nałożone farby wyschną.

Jak dobrać farby do konkretnego rodzaju metalu?

Do malowania stalowego ogrodzenia lub innych powierzchni ze stali, żelaza bądź żeliwa można wykorzystać farby alkidowe, epoksydowe, poliuretanowe lub chlorokauczukowe. Do aluminium i metali ocynkowanych sprawdzą się farby akrylowe, winylowe (poliwinylowe), akrylowo-lateksowe oraz poliwinylowo-akrylowe.

Warto pamiętać, że farby akrylowe nie gwarantują ochrony antykorozyjnej. Są to farby rozpuszczalne w wodzie, dlatego można je zastosować do metali nieżelaznych. Do żelaza czy stali niezbędne są farby rozpuszczalnikowe, które zapewniają zabezpieczenie przed wodą, co zwiększa trwałość pomalowanej powłoki.

Farby antykorozyjne

Gdy zależy nam na najlepszej ochronie, dobrze sprawdzą się specjalne antykorozyjne farby do metalu. Zawierają one dodatki, które z czasem ulegają utlenieniu, ale nie wpływa to na wygląd samej pomalowanej powłoki. W ten sposób procesy oksydacyjne zachodzą w warstwie farby, a nie w samym metalu, z którego wykonana jest pomalowana powierzchnia. Taka farba doskonale sprawdzi się np. do malowania ogrodzenia, bramy garażowej, furtki, balustrady balkonowej oraz innych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz.

Similar Posts