Rosnące ceny energii oraz moda na bardziej ekologiczne życie sprawiają, że z roku na rok rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Fotowoltaika pojawia się nie tylko na nowo wybudowanych budynkach, ale także na tych starszych. Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu? Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tę inwestycję?
Montaż fotowoltaiki na starym i nowym budynku
Najlepszym momentem na podjęcie decyzji o instalacji fotowoltaiki jest budowa domu. W takim przypadku już na etapie projektu można uwzględnić niezbędne wzmocnienia konstrukcyjne, które będą konieczne, by móc zamontować panele. To znacznie ułatwia późniejszą pracę i obniża koszty instalacji, ponieważ projektanci od samego początku biorą pod uwagę wymagania, jakie powinna spełnić więźba dachowa.
Nie oznacza to jednak, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu starego budynku nie jest możliwy. Specjaliści zajmujący się instalacją systemów fotowoltaicznych za każdym razem biorą pod uwagę kondycję więźby i specyfikę konstrukcji, wybierając najbardziej optymalne rozwiązanie i zapewniając dodatkowe wzmocnienia, dzięki którym dach będzie spełniał wszystkie wymagania techniczne do montażu fotowoltaiki. Na początku obliczają oni wytrzymałość statyczną dachu, a następnie wpływ warunków atmosferycznych, uwzględniając przy tym współczynnik bezpieczeństwa. Po dokonaniu analizy biorą pod uwagę wpływ samej instalacji na wytrzymałość konstrukcji.
Na szczęście, nawet jeśli obecna konstrukcja dachowa nie nadaje się do przyjęcia tak dużego obciążenia, zwykle wystarczy dokonać stosownych wzmocnień, które pozwolą na dokonanie montażu.
Warto przy tym pamiętać, że panele są możliwe do umieszczenia wyłącznie na dachach o odporności pożarowej klasy A. Co więcej, w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy większej niż 6,5 kWp, konieczne będzie uzgodnienie projektu technicznego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a także zgłoszenie go do Państwowej Straży Pożarnej.
Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
Oczywiście najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych ustawionych w kierunku południowym. Wówczas kąt pochylenia powinien wynosić około 30-40 stopni do poziomu. Jeśli jednak nie ma możliwości montażu paneli w kierunku południowym, należy rozważyć instalację ich w kierunku wschodnim lub zachodnim. Wówczas optymalne nachylenie powinno wynosić od 25 do 40 stopni. Nie powinniśmy instalować paneli pod kątem niższym niż 20 stopni ze względu na osadzanie się różnego rodzaju zabrudzeń.
Ważne jest również, by miejsca, w którym zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne nie były zasłonięte przez elementy konstrukcyjne dachu, drzewa czy sąsiednie budynki.
Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwy?
Są także sytuacje, w których montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie będzie możliwy lub będzie znacznie utrudniony. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku zbyt skomplikowanej konstrukcji dachowej, przez którą powierzchnia na montaż nawet kilku paneli jest zbyt mała. Dotyczy to przede wszystkim bardzo starych budynków, które posiadają złożoną budowę dachu. Są to jednak na szczęście bardzo rzadkie przypadki.