Wilgoć w domu to coś, co sprawia nam nie tylko wiele szkód w pomieszczeniach, ale również może wywołać wiele chorób w naszych organizmach. Dostaje się ona do naszego domu niemal niezauważona, a jej obecność odkrywamy z reguły dopiero po pojawieniu się na ścianach grzybów i pleśni. Sama ich likwidacja niestety na nic się nie zda.
Do usuwania wilgoci z domu konieczne jest początkowe znalezienie problemu. Okazuje się, że może on wynikać z wielu czynników, więc trzeba dokładnie sprawdzić przyczynę. Niezależnie jednak od pochodzenia problemu, dobrze jest wykonać osuszanie budynku.
Przyczyny powstawania wilgoci w domu
Jak już zostało wcześniej wspomniane, przyczyn powstawania wilgoci w domu może być naprawdę wiele. Pierwszą i najczęściej występującą jest jednak nieszczelność fundamentów i brak ich izolacji. Woda, która spada z góry w formie deszczu wsiąka w ziemię, a następnie paruje i z powrotem unosi się do góry. W momencie, w którym fundament nie posiada poziomej maty izolacyjnej, cała wilgoć unosząc się do góry, zmierza wewnątrz domu.
Drugim, poważnym powodem znajdowania się w domu wilgoci jest niewystarczająca wentylacja. Jeszcze do niedawna, budynki mieszkalne nie wymagały zbyt obszernych instalacji odprowadzających ciepło i wilgoć. Zmieniło się to w momencie, w którym zaczęto produkować bardzo szczelne drzwi i okna. W takim wypadku należy nie tylko osuszyć dom, ale również wzmocnić swoją wentylację.
Częstym powodem powstawania wilgoci może być również nieszczelność zarówno ścian, jak i dachu. Brak odpowiednich izolacji na ścianach oraz dachu umożliwia gromadzenie się wody. Ostatnią przyczyną może być również nieszczelna instalacja wodna.
Sposoby osuszania budynków
Istnieje kilka sposobów na osuszanie budynków. Niektóre z nich spisują się dobrze do ciężkich zawilgoceń, natomiast inne stosuje się w przypadku lekkiego pokrycia ściany pleśnią. Do drugiej grupy z pewnością zaliczyć możemy osuszanie temperaturowe. Polega ono na nagrzaniu pomieszczeń do temperatury około 35 stopni Celsjusza, a następnie odprowadzeniu wilgoci razem z ciepłem przez system wentylacyjny.
Dla cięższych przypadków zaliczyć możemy już różnorakie sposoby iniekcji, czyli osuszania inwazyjnego. Przykładową metodą może być iniekcja krystaliczna. Polega ona na wydrążeniu w murze kanalików, co określoną odległość. Następnie, do tych kanalików wlewa się środki, takie jak aktywator krzemionkowy i cement portlandzki. Można powiedzieć, że środki te wysysają wilgoć, a następnie zastygają.
Wilgoć pokonana – co dalej?
Często po usuwaniu wilgoci, na ścianach i tak zostaje sporo pleśni. Aby temu zapobiec, należy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat grzybobójczy, spryskać nim zagrzybioną powierzchnię, a następnie odczekać. Po upływie kilku godzin, kiedy to preparat poradzi sobie z pleśnią, dokładnie myjemy ścianę i czekamy, aż w pełni wyschnie. Czynność powtarzamy tyle razy, aż na ścianie nie zostanie śladu po grzybie.
Pamiętajmy, że pleśń na ścianie wpływa bardzo negatywnie na nasze zdrowie. Warto jest więc pozbyć się tego od razu i nie czekać, gdyż jest to szkodliwe zarówno dla nas, jak i osób, z którymi mieszkamy.
Więcej o osuszaniu budynków znajdziesz pod adresem: https://suez.com.pl/pl/c/Osuszanie-budynkow/146