Porady

Jak płacić mniej za ogrzewanie? Ocieplając poddasze pianką PUR!

Jak płacić mniej za ogrzewanie? Ocieplając poddasze pianką PUR!

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Dbając o odpowiednie ocieplenie poddasza. W tej kategorii możliwości jest sporo. Od kilku lat prym wiedzie jednak izolacja poddasza pianą PUR. Czy jest skuteczna? Jakie ma zalety? Gdzie można ją stosować? O odpowiedzi na te i inne pytania zapytaliśmy specjalistów z Izolacje Pluimers – firmy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w ocieplaniu budynków pianką poliuretanową.

Ocieplenie poddasza pianką PUR w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Powodem są oczywiście oszczędności. Solidna, bezszwowa izolacja pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Świetnie sprawdza się też w domach pasywnych. Zasada jest prosta – ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i dlatego unosi się ku górze. Jeśli natrafi na dobrą izolację, pozbawioną mostków cieplnych, nie będzie uciekać z budynku i stwarzać konieczności zwiększenia mocy ogrzewania. Ocieplenie stropu pianką poliuretanową jest skuteczne ze względu na wyjątkowe właściwości surowca. Po natrysku materiał wielokrotnie zwiększa swoją objętość, docierając w najbardziej trudno dostępne szczeliny.

Pianka PUR szczelnie oblepia poszczególne elementy poddasza, dzięki czemu nie wymaga specjalnego mocowania. Jest więc bardzo łatwa i szybka w montażu. Szacuje się, że poddasze o powierzchni użytkowej 100 metrów kwadratowych można ocieplić w kilka godzin. Natrysk piany jest wykonywany specjalnym agregatem, co powoduje, że nie generuje żadnych odpadów. Warto jednak pamiętać, aby ocieplenie dachu powierzyć specjalistom mającym duże doświadczenie w pracach tego typu. Zapewnią oni nie tylko właściwy montaż pianki, ale doradzą, jaki rodzaj najlepiej sprawdzi się w danym budynku oraz odpowiednio dopasują grubość warstwy izolacyjnej. W ten sposób można mieć pewność, że inwestycja przez bardzo długi czas będzie spełniać swoje zadanie – zimą zapobiegnie utratom ciepła, a latem ograniczy nagrzewanie się wnętrza budynku.

Poza niskim współczynnikiem przenikania ciepła, izolacja poddasza pianą PUR ma jeszcze inne zalety. Zalicza się do nich między innymi lekkość materiału. Dzięki temu ocieplenie nie obciąża konstrukcji dachu i może być stosowane na różnych materiałach. Pianka poliuretanowa tworzy także doskonałą izolację akustyczną. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, w tym rozwój pleśni i inwazję szkodników. Warto też dodać, że jest bezpieczna dla domowników i zwierząt. Nie wydziela toksycznych substancji i nie pyli, przez co może znaleźć zastosowanie w domach, gdzie przebywają osoby cierpiące na alergię.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że istnieją dwa rodzaje pianki PUR – piana zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa. Pierwsza z nich cechuje się lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Po wyschnięciu staje się twarda i sztywna. Jest odporna na działanie wilgoci, ale nie przepuszcza pary wodnej. Dlatego świetnie sprawdza się nie tylko przy ocieplaniu poddasza, ale też przy izolacji podłóg czy fundamentów. Ocieplenie dachu wykonuje się również przy użyciu piany otwartokomórkowej, przepuszczającej parę i dzięki temu znakomicie regulującej wilgotność w budynku. Piana otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, jest lekka i wielokrotnie zwiększa swoją objętość, dzięki czemu przy jej użyciu może być szybko wykonana izolacja poddasza między krokwie.

Pianowanie poddasza pianą PUR przez ekspertów z firmy Izolacje Pluimers to inwestycja, która w przyszłości zwróci się z nawiązką. Odpowiednio ocieplone poddasze, bez szczelin i mostków cieplnych, pozwoli znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie

Similar Posts