Porady

Łatwy i bezpieczny montaż szyby z przyssawką

Łatwy i bezpieczny montaż szyby z przyssawką

Podnoszenie oraz montaż szyb lub okien zwykle odbywa się z użyciem przyssawek próżniowych. Takie przyssawki są uznawane za niezbędny element przy pracy ze szkłem, ponieważ umożliwiają montaż zarówno mniejszych, jak i większych tafli szkła, a także transport samych szyb.

Na jakiej zasadzie działają przyssawki do szyb i jakie są ich rodzaje?

Przyssawki do szyb, nazywane także chwytakami próżniowymi, umożliwiają transport i montaż szyb oraz okien. Elementy, z jakich składają się przyssawki, to:

  • konstrukcja nośna,
  • pompa próżniowa,
  • talerze ssące,
  • układ dystrybucji podciśnienia.

Działanie takiej przyssawki opiera się na wytworzeniu podciśnienia wewnątrz komory, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie danego elementu, np. szyby. Należy zaznaczyć, że przyssawka spełnia swoje funkcje tylko wtedy, gdy dokładnie przylega do powierzchni szkła. Powstanie jakichkolwiek szczelin może doprowadzić do tego, że produkt odczepi się od przyssawki. Na rynku jest dostępne kilka rodzajów przyssawek:

  • ręczne, które mają manualną pompkę próżniową i umożliwiają obracanie oraz mocowanie szyb gładkich i giętych, 
  • akumulatorowe, które pozwalają na mechaniczne obracanie szyby i ręczne jej pochylanie,
  • zasilane z sieci, które umożliwiają mechaniczne obracanie i pochylanie szyby. 

Wybierając przyssawkę, należy zastanowić się nad tym, do jakiej powierzchni produkt ma być przeznaczony. Jeśli sprzęt jest wypożyczany, można skontaktować się z doradcą i zapytać, który wybór będzie najlepszy w konkretnej sytuacji. 

Bezpieczny montaż i transport szyb

Przyssawki umożliwiają bezpieczny transport i montaż elementów szklanych, np. w halach lub na budowach. Przyssawki mogą być stosowane w przemyśle i w zakładach produkcyjnych, gdzie są wykorzystywane do podnoszenia i instalowania okien lub szkła w przypadku montażu autobusów i pociągów. Warto zaznaczyć, że przyssawki stosowane wewnątrz budynków nie muszą odznaczać się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, natomiast te, które wykorzystuje się do montażu okien i szyb na zewnątrz, powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie deszczu, wilgoci i innych zmiennych warunków pogodowych. Przyssawki to niezastąpiony sprzęt w trakcie montażu wielkogabarytowych szyb oraz okien. Za pomocą tego typu sprzętu można także przenosić blachę, płyty granitowe oraz kafelki. Warto zaznaczyć, że przyssawki pozwalają na przechylanie szklanych ładunków o 90 stopni oraz obracanie ich o 360 stopni, dzięki czemu w stosunkowo prosty i szybki sposób montuje się okna na fasadzie budynków. Przyssawki do szkła to wręcz niezastąpiony sprzęt na budowie, ponieważ umożliwiają łatwy i bezpieczny transport oraz montaż. Specjalistyczne przyssawki mogą być wykorzystywane na placach budowy, w halach, przemyśle oraz w zakładach produkcyjnych. 

Similar Posts