Ogród jest zazwyczaj określany jako wizytówka domu. To po jego wyglądzie ludzie z zewnątrz najczęściej stwierdzają, czy w domu panuje porządek oraz oceniają mieszkających tam domowników. Pielęgnacja ogrodu w pierwszej kolejności kojarzy się z koszeniem trawy. Jest to bardzo ważna czynność w tej kwestii, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jedyna.
Aby ogród wyglądał pięknie i w pełni zielono, konieczne jest wykonanie takich procesów jak podlewanie czy przycinanie. Chcąc jednak w dalszym ciągu poprawiać jego kondycję zauważymy, że czynności będą się namnażać.
Pierwsze czynności po zimie
Patrząc na ogród po sezonie zimowym mamy ochotę tylko złapać się za głowę i wrócić do domu. Przyklapnięte krzewy, rzadko rosnąca trawa wymieszana z błotem, a także pojawiające się suche gałęzie na drzewach to tylko część rzeczy, którymi będziemy musieli się zająć.
Priorytetowym procesem, w kwestii pielęgnacji murawy wbrew pozorom nie jest koszenie, a nawożenie. Nawóz wysypujemy mniej więcej końcem marca. Pomoże to trawie zgęstnieć oraz dobrze przygotuje ją do pierwszego koszenia. Odnośnie już tego drugiego zabiegu, powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy kosić. Największym z możliwych błędów jest podcinanie trawy zaraz po stopnieniu ostatniego śniegu. Pamiętajmy, aby kosić dopiero w momencie, gdy trawa podniesie się po zimie, nabierze barw oraz zyska odpowiednią wysokość.
Podcinanie krzewów i drzew – kiedy i jak?
Na wstępie warto wspomnieć, że drzewa z reguły podcinamy tylko wtedy, gdy wyraźnie widzimy uschnięte lub chore gałęzie. Spowodowane jest to tym, że każde podcinanie gałęzi strasznie osłabia daną roślinę. Drugim, najważniejszym aspektem jest okres, w którym powinniśmy ścinać gałęzie. Najlepiej robić to pomiędzy październikiem, a lutym. W tym czasie drzewo najmniej odczuje skutki zubażania, ponieważ nie posiada ono jeszcze soków, które zaczyna ciągnąć wiosną. Drzewa najlepiej podcinać pilarkami łańcuchowymi oraz wysięgnikami.
Sytuacja z krzewami ma się podobnie jak w przypadku drzew, gdyż powinniśmy obcinać je wczesną wiosną. Sprawa komplikuje się jednak w momencie, gdy określamy rodzaj krzewu. W krzewach liściastych ciężko jest tworzyć różne wzory, więc przyjęło się stosowanie określonych technik cięcia. Rośliny z pędami tegorocznymi podcinamy przy samej ziemi, zaś te z pędami zeszłorocznymi – do połowy. Krzewy iglaste natomiast tniemy techniką dowolną w taki kształt, jaki tylko chcemy.
Mniej konieczne, lecz przydatne procesy pielęgnacyjne
Istnieją zabiegi pielęgnacyjne, które przez wielu określane są jako niekonieczne. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie te procesy bardzo mocno wpływają na wygląd i piękno naszego ogrodu. W kwestii trawnika, takimi procesami są aeracja i wertykulacja. Ta pierwsza polega na napowietrzaniu trawnika w sposób nakłuwania gleby. Gleba po takim procesie dobrze się rozbija, co pozwala trawie na swobodniejszy wzrost.
Wertykulacja natomiast to proces, który ma na celu przecięcie obumarłej części trawy za pomocą pionowych noży. Dzięki tej czynności, stara trawa ma szansę na regenerację, a pomiędzy zaczyna wyrastać nowa. Do wykonywania dwóch powyższych zabiegów służą aeratory i wertykulatory, które stanowią często jeden sprzęt o wymiennych końcówkach.
Partnerem materiału jest Joker Group – sklep z maszynami ogrodniczymi.