Porady

Cięcie betonu bez kurzu? Tak, to możliwe! Sprawdź, jak to zrobić

Cięcie betonu bez kurzu? Tak, to możliwe! Sprawdź, jak to zrobić

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie jest beton. Jego trwałość sprawia, że w trakcie obróbki generowane są pokaźne ilości pyłu. Jak wykonać cięcie betonu, żeby się nie kurzyło? Sprawdźmy!

Stosowanie betonu w budownictwie to powszechny zabieg od wielu lat. Nikogo to nie dziwi. Beton jest bardzo twardy, a co za tym idzie, wytrzymały. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, a także czynniki mechaniczne. To pozwala na stosowanie go praktycznie wszędzie i zawsze się sprawdzi. Oprócz licznych zalet beton ma jedną bardzo ważną wadę. Jego obróbka jest bardzo ciężka. Wiercenie otworów, czy też cięcie jest wymagającym wyzwaniem. W dodatku proces ten sprawia, że dookoła gromadzi się mnóstwo kurzu, który zalega na całej powierzchni. Utrudnia on pracę, a także dostaje się w miejsca, z których ciężko się go pozbyć. Dlatego też inwestorzy chętniej wybierają rozwiązania niwelujące ilość generowanego pyłu.

Cięcie betonu techniką diamentową

Technologia ciągle idzie do przodu. Możemy to zauważyć w codziennym naszym życiu i to, jak ono się zmieniło dzięki wykorzystaniu coraz to ciekawszych urządzeń. Zmiany technologiczne i postęp nie ominęły budownictwa. To pozwoliło na udoskonalenie znanych już procesów, a także stosowanie nowych możliwości, które są bardziej efektywne. Tak też do cięcia betonu coraz częściej wykorzystuje się technikę diamentową. Zyskuje ona na popularności z uwagi na liczne zalety, które widać w praktyce. Narzędzia pokryte pyłem diamentowym, czyli specjalne piły, stosowane są w wycinaniu otworów przeznaczonych na montaż drzwi, okien, ale również na różnego rodzaju instalacje, w tym kanalizacyjne, gazowe czy też elektryczne.

Cięcie betonu bez kurzu – z użyciem wody

W trakcie prac tych precyzyjnych sprzętów możliwe jest cięcie betonu na mokro. Wykorzystuje się odpowiednie ilości wody, która powoduje, że kurz powstający w trakcie przecinania nie roznosi się po całej powierzchni. Dzięki temu nie unosi się on również w powietrzu i nie powoduje zanieczyszczenia pozostałych pomieszczeń w budynku. To także zabieg, który jest bezpieczniejszy dla zdrowia osób dokonujących cięcia, jak i znajdujących się w bliskim otoczeniu.

Cięcie betonu bez kurzu – z użyciem odkurzacza

Do cięcia betonu bez kurzu wykorzystuje się również odkurzacze. Pozwalają one na pozbycie się pyłu, który powstaje w trakcie tego procesu. Cały pył zbierany jest przez odkurzacz do specjalnego worka umieszczonego w jego obudowie. To umożliwia jego łatwe pozbycie się. Brak kurzu w trakcie cięcia wpływa pozytywnie na komfort otoczenia, w którym przeprowadzane są prace.

Podsumowanie

Wykorzystywany w budownictwie beton ma szereg zalet. Jednak sprawiają one, że praca z takim materiałem jest bardzo trudna. Dzięki postępowi technologicznemu i wykorzystaniu techniki diamentowej do cięcia betonu możliwe jest przeprowadzenie tych prac bez kurzu. Jest on eliminowany przez wodę, bądź też odkurzacz.

Similar Posts