Porady

Jak zbudować kominek? – Materiały i proces budowy krok po kroku

Kominek w salonie

Kominki stały się bardzo cenione i popularne w naszych domach. Stanowią nie tylko element ozdobny, ale też zapewniają ciepło w długie, zimowe wieczory i noce. W końcu nie ma jak kubek kakao i wesoły ogień tryskający za szybą paleniska. Zdarza się, że są także wykorzystywane jako główne źródło ogrzewania domu. Bez wątpienia, piękny kominek murowany jest marzeniem niejednej osoby, a co ważniejsze – nie trudno go spełnić, gdyż budowa kominka nie wymaga skomplikowanych technik. Jak zbudować kominek? Jakich materiałów użyć i co należy zrobić – krok po kroku? Oto kompleksowy poradnik o budowie wspaniałego kominka.

Materiały potrzebne do stworzenia kominka

Jak powszechnie wiadomo, nie można stworzyć czegoś z niczego. Tak i tutaj, aby powstał cudowny kominek, potrzeba odpowiednich, specjalistycznych materiałów. Szczególnie ważne jest, aby były odporne na wysokie temperatury i dobrze oddawały ciepło do otoczenia. Jednymi z najpopularniejszych i często wybieranych materiałów, są wyroby zduńskie, które szczególnie się poleca. A więc, czego dokładnie potrzeba do zbudowania kominka?

kominki - budowa

  • Cegły szamotowe – cechujące się odpornością na wysokie temperatury i są energooszczędne. Można je także wykorzystać do budowy pieca chlebowego, rożna i innych.
  • Płyty izolacyjne – wykorzystywane do obudowy kominka.  Często wykorzystuje się również płyty akumulacyjne, których cechą charakterystyczną jest oddawanie ciepła do otoczenia przez długi czas po wygaśnięciu ognia w kominku lub po jego wyłączeniu. Główną zaletą wykorzystania płyt gipsowo-kartonowych jest dobra izolacja ścian i otoczenia od niebezpiecznych czynników.
  • Zaprawa murarska – używana do łączenia cegieł. Powinna być ognioodporna. Dodatkowo, można zaopatrzyć się w tynk do kominków, którym elegancko wykończymy pracę.
  • Kafle ceramiczne – idealne do zewnętrznej obudowy kominka. Są trwałe, gładkie, ładnie się prezentują i cechuje je prostota czyszczenia.  Nie jest to jednak wymagany element kominka. Można zakupić inne ozdobne elementy, jak kamienne płyty czy ozdoby metalowe.
  • Wkład kominkowy – tutaj istnieje wiele rodzajów, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Główny podział wkładów to rozdzielenie na żeliwne i stalowe. Dodatkowo, należy zakupić  kratki kominkowe, ruszta i drzwiczki.

Gdzie umiejscowić kominek?

Miejsce, w którym ma znajdować się kominek jest niemal tak samo kluczowe, jak sam fakt, że on w ogóle powstanie. Jako komercyjne i wciąż popularne rozwiązanie można wybrać salon, jednak coraz częściej kominki montuje się również w sypialniach i większych łazienkach tworząc z nich niesamowity kącik relaksu i odpoczynku. Kąpiel w akompaniamencie z klimatycznym kominkiem i ciepłem, które wytwarza podczas spalania opału musi być niezapomnianym przeżyciem! Jednak istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, nim zdecydujemy się na usadowienie kominka w danym miejscu: Ważne jest aby:

  • Obudowa kominka i wkład nie były ustawiane na rurach elektrycznych, gazowych czy do ogrzewania. Dodatkowo podłoga powinna być wytrzymała i przystosowana do takich obciążeń. Kominki ważą nawet do 500kg!
  • Palenisko znajdowało się jak najbliżej komina, jest to bardzo praktyczne i pomaga zredukować niepotrzebne koszty.
  • Kominek pełniący funkcję ogrzewania domu, był umiejscowiony w jego centrum.
  • Kominek był zamontowany w widocznym miejscu, szczególnie z przestrzeni wypoczynkowej. Często montuje się go pomiędzy oknami, aby zatrzymać dopływ zimnego powietrza, oraz na rogach ścian, dla jeszcze lepszego uwidocznienia.
  • Meble nie były zbyt blisko kominka. Jest to bardzo niebezpieczne – może grozić uszkodzeniem ich struktury, a w najgorszym wypadku pożarem.

ogień w kominku

Jak zrobić kominek?

Mamy już materiał i co teraz? Budowa kominka to czasochłonny proces, jednak nie można w nim pominąć żadnej istotnej kwestii. Wszystko musi być solidnie i rzetelnie wykonane, gdyż w innym wypadku może stanowić niebezpieczeństwo dla domowników. O instalacji kominka warto pomyśleć, już na etapie budowy domu. Dzięki temu wybierzemy dla niego dogodne miejsce i dopasujemy otoczenie. Z punktu technicznego takie rozwiązanie także ma wiele korzyści. Podstawową jest fakt, że nowoczesne domy, ogrzewane prądem z wentylacją mechaniczną nie posiadają komina, który jest podstawą montażu wkładu kominkowego. Inną kwestią jest to, aby otwór kominowy był drożny i spełniał wszystkie normy i wytyczne przewidziane dla palenisk zasilanych paliwem stałym. Między innymi, powinien być szczelny, mieć wylot nad dachem i posiadać wyczystkę umożliwiającą usunięcie sadzy.

 

1. Budowa kominka – schemat

Wszystko musi być zaprojektowane. Ta zasada, to podstawa każdego remontu i poważnych zmian w budowie. Dzięki temu, że całość opatrzymy solidnym projektem istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów i niespodziewanych zmian podczas montażu kominka. Na tym etapie należy wybrać umiejscowienie obiektu i zwizualizować jego końcowy wygląd. Kluczowe jest, aby określić również jego zadanie. Inne parametry otrzyma tylko jako ozdoba, a inne jako źródło ciepła i praktyczne wykorzystanie.

2. Osadzenie wkładu kominkowego

Kiedy istnieje już projekt, można przejść do części praktycznej. Całość prac zaczyna się od osadzeniu wkładu kominkowego na solidnej podstawie. Następnie łączy się go z kominem. Należy tutaj zaznaczyć, że przewód kominowy także powinien być wyposażony w wkład ze stali kwasoodpornej. Ważne – przekrój otworu kominowego nie może być mniejszy niż 150 mm! Po odpowiednim podłączeniu wyżej opisanych elementów warto rozpalić ogień w kominku, aby sprawdzić drożność i sprawność konstrukcji oraz jakość spalania, działanie komina, cyrkulację powietrza i inne. Jest to jeden z najważniejszych kroków, podczas tworzenia kominka i to właśnie od niego zależy całość wykonania.

kominek w sypialni

3. Zabudowa wkładu kominkowego

Teraz można przejść do części estetycznej konstrukcji. Ten etap pracy zaczyna się od zamontowania płyt. Można tutaj użyć wyżej wymienionych produktów izolacyjnych, jednak często wybiera się także zwykłe płyty gipsowo – kartonowe, a izolację wykonuje za pomocą wełny mineralnej. W tym wypadku niezbędne będzie wcześniejsze zamontowanie stelaży, które podtrzymują całość konstrukcji wykonanej z płyt i ją wzmocnią. Ważne, aby płyty i rura spalinowa nie stykały się, gdyż mogą być narażone na zbytnie działanie ciepła. Często izoluje się również termicznie część ściany i sufitu, która jest bezpośrednio połączona z kominkiem i narażona na działanie gorącego powietrza. Dodatkowo należy pozostawić otwory na klatki do wylotu zimnego i ciepłego powietrza.

4.Szpachlowanie

Kiedy już zostanie zamontowany wkład kominkowy oraz wykonane elementy obudowy z płyt, należy zadbać o odpowiednie wykończenie. Jednym z punktów tego zadania, jest szpachlowanie płyt przy pomocy gipsu, aluminiowych narożników i siatki. Gips powinien być przygotowany wedle wytycznych producenta. Nakłada się cienkie warstwy, dzięki czemu substancja lepiej wiąże i jest łatwiejsza w wycieraniu. Przy obszerniejszych wgłębieniach i niedoskonałościach należy nałożyć dwie lub więcej warstw czekając, aby poprzednia wyschła. Na koniec całość się wyciera, by powierzchnia pozostała idealnie gładka. Jest to bardzo istotne, gdyż wszelkie uwypuklenia mogą być widoczne w efekcie końcowym i wyglądać nieatrakcyjnie.

5.Malowanie i elementy ozdobne

Po wyszpachlowaniu obudowy wkładu, można przejść do jego malowania. Dodatkowo, w tym etapie wykonuje się wszelkie prace związane z wdrożeniem ozdobnych elementów, jak układanie płytek lub kamiennych czy metalowych elementów. Niezwykle pięknie wyglądają kominki wykończone cegłą. 

I gotowe, obudowa kominka, jego wkład i wszystkie inne elementy są zamontowane. Teraz można się cieszyć ciepłem i zapachem drewna, jaki płynie z kominka podczas spalania.

kominek z cegły

6. Meble do kominka

Po zainstalowaniu kominka warto wyposażyć wnętrze, w którym się znajduje o eleganckie meble, idealnie do niego pasujące. Najlepiej zatroszczyć się o to już w momencie projektowania. Można postawić na klasyczną kanapę, fotele i stolik, jednak można pokusić się o inne ciekawe aranżacje, jak chociażby stół jadalniany, czy delikatna sofa. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie kominka z nowoczesnymi telewizorami czy innymi nowinkami technicznymi. Wszystko zależy od własnych oczekiwań i upodobań. Jedno jest pewne, atrakcyjny kominek w połączeniu z odpowiednim designem nada pomieszczeniu niezwykłego wyglądu i cudownego klimatu.

Kominek w domu może pełnić wiele przydatnych funkcji. Szczególną jest możliwość zaopatrzenia budynku w dodatkowe źródło ciepła. Bez wątpienia sprawdzi się również jako element estetyczny, atrakcyjnie wpływający na wystrój wnętrza. Jednak jego nieodpowiednie zamontowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego w momencie gdy nie ma się pewności o poprawnym wykonaniu tego zadania warto zasięgnąć pomocy specjalistów.

Similar Posts