Porady

Emalia akrylowa – do czego służy i jakie ma zalety?

Emalia akrylowa – do czego służy i jakie ma zalety?

Jeśli chcesz samodzielnie odnowić meble lub pomalować stary kaloryfer, przyda ci się emalia akrylowa. Jest to nowoczesny produkt, który tworzy na powierzchni trwałą i odporną na czynniki atmosferyczne powłokę. Poniżej wyjaśniamy, czym jeszcze charakteryzuje się ten rodzaj farby, jakie ma zalety oraz jaki jest zakres jej zastosowania.

Czym dokładnie jest emalia akrylowa?
Puszki z emalią akrylową znaleźć można w każdym dobrym sklepie budowlanym w dziale z farbami i innymi materiałami do wykańczania wnętrz. Jest to produkt lakierniczy, który przeznaczony jest do dekoracyjnego malowania powierzchni z drewna, metalu, PVC, a także materiałów drewnopochodnych takich jak płyty MDF. Ze względu na to, że po pomalowaniu emalia tworzy trwałą powłokę odporną na czynniki atmosferyczne, stosuje się ją z powodzeniem do malowania powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Zalety emalii akrylowej
Największą zaletą emalii akrylowej jest jej uniwersalność, czyli możliwość stosowania do różnorakich powierzchni. Jest to produkt idealny dla majsterkowiczów i profesjonalistów, o czym świadczą jego pozostałe atuty:
– łatwość aplikacji – emalię można nakładać pędzlem lub wałkiem, a w niektórych przypadkach możliwe jest także użycia natrysku,
– doskonałe krycie i trwałość (pod warunkiem odpowiedniego przygotowania podłoża),
– szybkie schnięcie.
Ważną cechą emalii akrylowej jest także to, że jest ona rozcieńczalna w wodzie, a nie w rozpuszczalniku. Można więc ją stosować w mieszkaniu, ponieważ nie wydziela drażniącego zapachu.

Zastosowanie emalii akrylowej
Ten rodzaj farby sprawdza się przede wszystkim do rozmaitych prac renowacyjnych, zarówno w domu, jak i ogrodzie. Polecany jest między innymi do malowania takich elementów jak: meble, boazerie drewniane, kaloryfery, lamperie, oraz wszelkie przedmioty dekoracyjne z drewna i metalu. Emalia akrylowa w szczególności znajduje zastosowanie w odnawianiu mebli drewnianych, jak też laminowanych. Dzięki bogatej palecie kolorów można całkowicie odmienić wygląd stołów, krzeseł, szaf i regałów. Co więcej, emalia pozwala zastosować ciekawe techniki malarskie np. pomalować mebel na gładko nadając mu efekt nowości, bądź z przecierkami zamieniającymi współczesny sprzęt w stary mebel z duszą.

Renowacja elementów wyposażenia wnętrz przy pomocy emalii akrylowej jest prosta, lecz wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża przed malowaniem. Najczęściej konieczne jest zmatowienie powierzchni, a potem także zagruntowanie specjalnym preparatem zwiększającym przyczepność emalii. Samo malowanie jest bardzo proste, dlatego może sobie z nim poradzić każdy majsterkowicz- amator.

Similar Posts