Porady

Czy warto stosować systemy poziomujące podczas układania płytek?

Czy warto stosować systemy poziomujące podczas układania płytek?

Systemy poziomowania płytek to sprytne i łatwe rozwiązanie ułatwiające wyrównywanie płaszczyzny układanej podłogi lub ścian. Użycie systemów wymaga nieco wprawy i może wydawać się żmudne, jednak z pewnością znacznie upraszcza pracę. Systemy mogą być stosowane na płytkach o różnych grubościach i na różnych powierzchniach, tylko czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Jak działają systemy poziomujące płytki?

Wielu producentów w swojej ofercie posiada systemy poziomujące płytki, dlatego wybór i sposób pracy z systemami nieco się różni. Większość z nich składa się jednak z podobnych elementów: klipsów, klinów i, opcjonalnie, kluczy do dociskania klinów. Zazwyczaj klipsy są jednokrotnego użytku, kliny natomiast można stosować wielokrotnie.

Klipsy z zestawu systemu poziomującego podczas układania wsuwa się pod płytkę tak, aby jego część wystawała nad poziomem glazury. Następnie dokładana jest kolejna płytka, a klips pozostaje w szczelinie pomiędzy nimi. W zależności od wielkości płytek zazwyczaj klipsy ustawia się w rogach, ale przy większych kafelkach warto dodać też jeden mniej więcej w połowie ich długości. Budowa klipsa w części wystającej ponad płytki umożliwia zamocowanie w nim klina, który po odpowiednim ściśnięciu wyrównuje poziom kafelek. W takiej postaci system poziomowania płytek powinien pozostać do następnego dnia, aż klej zaschnie. Następnie kliny i widoczna część klipsa usuwana jest za pomocą gumowego młotka.

Zalety systemów poziomujących płytki

Z systemów poziomujących płytki korzystają zarówno doświadczeni specjaliści, jak i początkujący majsterkowicze. Pierwsi usprawniają w ten sposób swoją pracę, która dzięki systemowi wykonywana jest szybciej, a drudzy po prostu ułatwiają sobie zadanie. System poziomujący płytki jest łatwy w zastosowaniu i pomimo tego, że może wydawać się angażujący, to z pewnością wyrównanie poziomu glazury w ten sposób jest znacznie szybsze niż używanie w tym celu klinów, poziomicy i krzyżyków. Zastosowanie systemów jest intuicyjne, ale przede wszystkim precyzyjnie wyznaczają płaszczyznę podłogi lub ścian.

Na rynku jest szeroki wybór systemów wielu producentów. Różnice między nimi są nieznaczne, a ceny stosunkowo przystępne, dlatego warto wypróbować kilka propozycji i przekonać się, która z nich najlepiej się sprawdza. Ich szeroki wybór znajduje się w ogólnobudowlanym internetowym sklepie MSexpert.pl, można w nim znaleźć również systemy wielokrotnego użytku.

Similar Posts