Majsterkowanie

Jak zakładać bezpieczne instalacje elektryczne we własnym domu

Jak zakładać bezpieczne instalacje elektryczne we własnym domu

W dobie powszechnej dostępności programów do projektowania i instrukcji typu „instalacje elektryczne krok po kroku”, największym problemem z jakim możemy się spotkać zakładając instalację elektryczną jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. To dlatego tworzenie, a przynajmniej odbiór techniczny instalacji elektrycznej, powinien przeprowadzić fachowiec – elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia techniczne. Dobrze jednak wiedzieć, jak wykonać instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym. Choćby po to, żeby zweryfikować, czy zatrudnieni fachowcy właściwie wykonują swoją pracę.

Wybór przewodów i sposób ich układania.

Do układania instalacji elektrycznych, stosuje się kilku żyłowe przewody płaskie z rdzeniem ze stopu miedzi i powłoką izolacyjną z tworzywa sztucznego. Jeśli decydujemy się układać je bezpośrednio, mocowanie przewodów, w zależności od ilości żył, wykonujemy przy pomocy plastikowych (przewody do pięciu żył), abo aluminiowych uchwytów (przewody pięciożyłowe i szersze).

Kiedy układamy instalację w miejscu, gdzie wykończenie ścian stanowić będą płytki ceramiczne, lub inna okładzina, warto jest użyć droższego i bardziej pracochłonnego rozwiązania. Plastikowe rurki zwane peszlami, zaoszczędzą konieczności kucia płytek w przypadku konieczności wymiany kabli.

Jak powinna być poprowadzona instalacja elektryczna

Plan instalacji elektrycznej powinien przewidywać poprowadzenie kabli wyłącznie w poziomie i pionie w odpowiednie odległości od okien i drzwi. To zapobiegnie przypadkowemu naruszeniu przewodów podczas wiercenia otworów w ścianach. Niestety takie rzeczy się zdarzają, kiedy instalacja jest położona przez partacza chcącego zaoszczędzić trochę czasu i kawałek przewodu.

Miejsca, których ze względu na bezpieczeństwo należy unikać układając kable, to bezpośrednie sąsiedztwo rur gazowych, oraz ściany poniżej rur instalacji wodno – kanalizacyjnej.

Przewody muszą być łączone za pomocą specjalnych złączek, a miejsca połączeń umieszczone w puszkach. To właśnie w miejscu połączeń kabli często dochodzi do awarii, więc nie należy ich ukrywać pod tynkiem. Łatwy dostęp do puszek i połączeń, to możliwość wykonania szybkiej naprawy.

Przewody w poszczególnych wnętrzach prowadzimy w obwodach zamkniętych. Czasem jedno pomieszczenie oznacza jeden obwód, al;e czasem, w przypadku dużych pomieszczeń obwody mogą być dwa, lub nawet więcej. W ten sposób dokonując wymiany gniazdka, na przykład, nie musimy wyłączać wszystkich urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu. Wyłączamy tylko ten obwód, którego dotyczy naprawa.

Miejsca szczególne

Wyjątkowo poważnym i odpowiedzialnym zadaniem, jest położenie instalacji w łazience. Jak nietrudno się domyślić – chodzi o obecną wszędzie wodę.

Gniazdka i przełączniki, które mają być umieszczone wewnątrz muszą być odporne na bryzgi, jeśli użytkownicy mają być chronieni przed porażeniem. Należy również pamiętać o zasadzie zachowania odległości przewodów od rur.

Pamiętajmy – wiedza, jak wykonać instalację elektryczna w domu jednorodzinnym, nie uprawnia nas do jej bezpiecznego, samodzielnego położenia.

Similar Posts