Wykonując remont, skręcając meble czy tworząc nowe konstrukcje nieustannie mamy do czynienia właśnie ze śrubami. W zależności od tego, do czego akurat są nam potrzebne, aby połączyć dane elementy w całość – możemy wyróżnić wiele rodzajów śrub, dodatkowo, cechuje je także różnorodna wytrzymałość oraz powinny spełniać ogólnoprzyjęte normy. Jaki rodzaj śrub wybrać i gdzie je stosować? Tutaj znajdziemy wszystko na temat śrub i ich zastosowania.
Śruby bezpośrednio od producenta
Kupując śruby chcemy mieć pewność, że będą to produkty wysokiej jakości, dzięki czemu zapewnią trwałość i solidność naszym konstrukcją. Aby zakupić dobre pręty gwintowane, śruby czy inne elementy złączne powinniśmy skorzystać prosto z oferty producenta. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję najwyższej jakości i renomowanej marki. Dodatkowo, zakupując u producentów, mamy większy wybór oferty oraz atrakcyjniejsze ceny. Na szczególne uznanie zasługuje tutaj firma Śrubonit A.K. Ten producent śrub to renomowany dostawca, który dba o to, aby wszystkie oferowane przez niego produkty były dobrej jakości i spełniały ogólno przyjęte normy i klasy wytrzymałości. Firma ceni sobie również zadowolenie klientów.
Rodzaje śrub
W zależności od zastosowania, śruby możemy podzielić na wiele rodzajów. Dodatkowo, wszystkie występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dostosujemy je do potrzeb konstrukcji. Do najpopularniejszych elementów złącznych zaliczamy:
Zdjęcie pochodzi ze strony http://srubonit.pl/produkty/sruby/.
- Śruby z łbem sześciokątnym – nazywane również śrubami maszynowymi. Świetnie sprawdzą się zarówno przy konstrukcjach stalowych, jak i drewnianych. Często używane do skręcania maszyn i innych urządzeń.
- Śruby imbusowe – cechuje je łatwość montażu i demontażu. Są bardzo trwałe i mocne. Te elementy złączne bardzo często posiadają łby walcowe.Często są to śruby nierdzewne.
- Śruby zamkowe – posiadają charakterystyczne „grzybkowe” łby. Ich zaletą jest przede wszystkim fakt, że nie można ich odkręcić od zewnątrz. Są zazwyczaj osadzone w konstrukcji poprzez uderzenie młotkiem w łeb elementu.
- Śruby noskowe – cechują się dużą wytrzymałością i zawartym w nazwie, charakterystycznym noskiem.
- Śruby do zgrzewania – wykorzystywane szczególnie do łączenia elementów żeliwnych. Są to wysokiej jakości śruby nierdzewne, dobrze przewodzące prąd.
Normy elementów złącznych
Aby jakość wyrobów, które oferuje producent śrub była dobra – muszą spełniać ogólno przyjęte normy. Dzięki nim jesteśmy pewni, że zakupione przez nas produkty zostały wykonane z odpowiednich materiałów. Wyróżniamy trzy rodzaje norm:
- DIN – niemiecka norma.
- PN – polska norma.
- ISO – najbardziej znana, międzynarodowa norma.
Klasy wytrzymałości wyrobów złącznych
Oprócz norm, każda śruba jest określona odpowiednią klasą wytrzymałościową. Na początku oznacza się ją odpowiednią literą: A- elementy dokładne; B-elementy średniodokładne; C-elementy zgrubne ze zwykłym gwintem. Następnie mamy do czynienia z cyfrowym oznaczeniem wytrzymałości – np. 5.6. Tutaj należy wyróżnić dwa podstawowe rozwinięcia:
- Rm – minimalna wytrzymałość na rozciąganie [ Rm=a x 100 (N/mm2) ]
- Re – granica plastyczności [ Re= a x b x 10 (N/mm2)]
Teraz opatrzymy wszystko przykładem. Jeśli więc, na śrubie mamy oznaczenie A5.6, to mamy do czynienia ze śrubą dokładną o minimalnej wytrzymałości na rozciąganie równiej 5x100MPa i granicy plastyczności wynoszącej 10x5x6MPa.
Poniżej przedstawiamy 10 podstawowych klas śrub:
- 3.6 – Rm 300, Re 180;
- 4.6 – Rm 400, Re 240;
- 4.8 – Rm 400, Re 320;
- 5.6 – Rm 500, Re 300;
- 5.8 – Rm 500, Re 400;
- 6.8 – Rm 600, Re 480;
- 8.8 – Rm 800, Re 640;
- 9.8 – Rm 900, Re 720;
- 10.9 – Rm 1000, Re 900;
- 12.9 – Rm 1200, Re 1080;
Jak widzimy, dobre wybranie śrub, odpowiednich do naszych potrzeb nie jest takie proste. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników i właściwości produktów. Ponadto, powinniśmy dobrać odpowiednie podkładki i nakrętki, gdyż tylko dzięki temu, zakupione przez nas elementy złączne dobrze wykonają swoją pracę i zapewnią solidność konstrukcji na długie lata.