Majsterkowanie

Transformatory – 5 faktów, które musisz znać

Transformatory – 5 faktów, które musisz znać

Transformatory – bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie fabryk, maszyn czy nawet urządzeń powszechnego zastosowania wymagających zasilania.

Transformatory – bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie fabryk, maszyn czy nawet urządzeń powszechnego zastosowania wymagających zasilania.

Transformator to sprzęt elektryczny, którego głównym zadaniem jest przenoszenie energii elektrycznej za pośrednictwem indukcji z jednego do innego obwodu elektrycznego, przy zachowaniu tej samej częstotliwości prądu. W skrócie oznacza to przeniesienie energii elektrycznej z jednego sprzętu do drugiego, bez zmian w jej częstotliwości. Cały proces związany jest z właściwościami fizycznymi energii elektrycznej – tłumaczy specjalista z https://www.egsystem.pl/

Kiedy powstał pierwszy transformator? 

Powstanie transformatorów związane jest w głównej mierze z historią napięcia przemiennego. Na początku odkryto pole magnetyczne towarzyszące płynącemu prądowi, a następnie odkryto indukcję elektromagnetyczną. W 1850 roku światło dzienne ujrzało pierwsze urządzenie wykorzystujące indukcję elektromagnetyczną w celu transformowania napięć. Kolejne lata przyniosły modyfikacje i ulepszenia sprzętu mianowanego transformatorem. Zbudowany w 1884 roku transformator do dziś służy jako pierwowzór produkowanych współcześnie urządzeń.

Gdzie wykorzystywane są transformatory?

Wyróżniamy wiele rodzajów transformatorów. Wykorzystywane są w szerokim zakresie, a działanie wszystkich opiera się na tych samych właściwościach prądu. Najpopularniejszymi są transformatory jednofazowe. Wykorzystuje się je do zastosowań przemysłowych oraz domowych urządzeń AGD i RTV. Z kolei transformatory energetyczne, to urządzenia trójfazowe, które charakteryzują się dużo większą mocą i stosowane są w rozwiązaniach przemysłowych. W przemyśle wykorzystuje się również autotransformatory umożliwiające płynną zmianę wskazanego napięcia.

Transformator – jak wygląda?

Jak wygląda transformator? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To urządzenia, które mogą przybrać niewielkie rozmiary, jak również sprzęt wymagający przechowywania go w dużych stacjach transformatorowych. Bez względu na gabaryty, transformatory spełniają nieocenioną rolę w dzisiejszym świecie naszpikowanym technologią.

Transformatory stanowią ważny element systemu rozprowadzanej energii, pozwalający na właściwe działanie całego układu. Sprawne, a przede wszystkim bezpieczne korzystanie z urządzeń elektrycznych uzależnione jest od zastosowania odpowiednio dobranych do charakteru instalacji transformatorów.

Similar Posts