Ogród

Jak ułatwić sobie pracę w ogrodzie. Poznaj nasze rady i oszczędzaj swój czas i siebie

Jak ułatwić sobie pracę w ogrodzie. Poznaj nasze rady i oszczędzaj swój czas i siebie

Dla wielu osób praca w ogrodzie jest bardzo relaksująca i potrafią w nim dłubać godzinami, ręcznie pozbywając się mchu porastającego przestrzenie pomiędzy kostką brukową albo usuwając chwasty z trawnika. Jednak to, co dla niektórych jest relaksujące, innych przyprawia o szewską pasję. Jednak koniec końców każdy chce usiąść w pięknym i zadbanym ogrodzie, dlatego dziś postanowiliśmy udzielić Wam kilku rad, jak ułatwić sobie pracę w ogrodzie i zaoszczędzić czas.

Odpowiednie zaplanowanie ogrodu już znacząco ograniczy późniejszą pracę

Przede wszystkim odpowiednie planowanie jest tu kluczem do sukcesu. Czy słyszałeś o siatce na krety? Może ona znacząco ograniczyć pracę w ogrodzie i przede wszystkim zapobiec wizytom wszędobylskiego szkodnika. Choć jej nazwa wskazuje, że jest to siatka, która chroni przed powstawaniem nieestetycznych kopczyków na powierzchni trawnika i tak jest w istocie, gdyż kret nad nią się nie przekopie, to trzeba wiedzieć, że dodatkowo ogranicza wyrastanie chwastów. Zatem jeśli chcesz ograniczyć ich pojawianie się to bardzo dobry wybór. Na chwasty dobrze działa również zrównoważona pielęgnacja trawnika, zatem nie można zapominać o regularnym podlewaniu, a także sprawdzaniu PH gleby, które dla trawy powinno być w okolicach 5,5-6,5. Jego utrzymywanie wspomaga regularne stosowanie nawozów. Można wybrać te długodziałające, dzięki którym zaoszczędzimy czas, choć bez regularnego podlewania, koszenia i aeracji trawnika się nie obejdzie. Tę ostatnią czynność, czyli nakłuwanie ziemi w celu dopuszczenia do niej większej ilości tlenu wykonuje się po to, by również woda i nawóz mogły lepiej wnikać w głąb, a trawa lepiej się ukorzeniała. Podsumowując siatka na krety, zakup nawozu długodziałającego, a także kosiarki z wertykulatorem i aeratorem pozwoli utrzymać piękny trawnik.

Zadbaj o wzrost roślin i ich piękne kwitnienie

Ręczne przycinanie pędów krzewów i żywopłotów byłoby bardzo pracochłonne, dlatego zdecydowanie lepiej wybrać nożyce elektryczne do podcinania żywopłotów. Dzięki nim skracanie pędów będzie krótką i przyjemną pracą, podobnie jak przycinanie traw ogrodowych do minimalnej wysokości, by w sezonie mogły rozkwitnąć w pełnej krasie. Powiązanie trawy i użycie nożyc elektrycznych sprawia, że tę pracę można wykonać w kilka chwil. Zamiast męczyć się z wykopywaniem cebul tulipanów czy krokusów, lepiej zaopatrzyć się w funkcjonalne koszyczki, dzięki którym ich wyciągnięcie i zlokalizowanie będzie prostsze. Taki element dodatkowo sprawia, że cebule chronione są przed szkodnikami, a jednocześnie uszkodzeniami. Wystarczy je oczyścić i oddzielić od macierzystej cebuli, a następnie przechowywać w odpowiednich warunkach do jesieni i ponownego sadzenia. Wykopywanie cebul najczęściej przypada na początek czerwca, w przypadku gatunków kwitnących na przełomie kwietnia i maja.

Wybierz węża ogrodowego z obrotowym zraszaczem lub wózek na węża ogrodowego

Podlewanie roślin i trawy musi być wykonywane regularnie, aby były właściwie odżywione, a składniki odżywcze mogły trafić do korzeni. Jednak praca ta musi być wykonana właściwie, gdyż rośliny nie mogą być podlane zbyt mocno, aby nie zaczęły gnić. Dotyczy to zwłaszcza tych cebulowych, ale także innych gatunków. Dlatego należy wybierać węże ogrodowe z końcówką zraszającą. Ich rozwijanie może być jednak prawdziwą udręką. Na szczęście w zestawie z wężem lub jako element dodatkowy możesz zakupić wózek, który umożliwi Ci szybkie zwijanie i odwijanie. Dzięki temu przepływ wody nie będzie zakłócony, a praca związana z podlewaniem będzie wykonana szybko i sprawnie. Można także wybrać stacjonarne zraszacze obrotowe, które jednakowoż trzeba przesuwać co pewien czas, aby nie podlewać cały czas tej samej strefy trawnika.

Zaopatrz się w odkurzacz do liści i gałęzi

W bujnie rosnącym ogrodzie odkurzacz do liści i gałęzi, a także igieł na pewno się przyda. Zamiatanie wszystkich opadłych części czy grabienie jest niezwykle pracochłonne i może zająć nawet nie jedno, ale nawet kilka popołudni. Lepiej spożytkować je na inne zajęcia, jak choćby kawę wypitą na tarasie. Dlatego warto zaopatrzyć się w odkurzacz do liści. Jego siła ssania pozwala w krótkim czasie zebrać pełen zbiornik. Potem wystarczy tylko przesypać liście do worka i można kontynuować pracę.

Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu można ułatwić sobie znacząco pracę w ogrodzie. Warto również zaopatrzyć się w wałek do trawy, który pozwoli zebrać martwą darń. Następnie można uzupełnić jej braki.

Similar Posts