Porady

Jak wykorzystać geowłókniny wokół domu?

Jak wykorzystać geowłókniny wokół domu?

Geowłókniny znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i budownictwa. Ich stosowanie ma szereg zalet, ale nie ogranicza się jedynie do zastosowań na dużą skalę. Geowłókniny doskonale sprawdzają się również w przydomowym ogrodzie czy przy tworzeniu elementów małej architektury. Zobaczmy więc, jak można je wykorzystać.

Wzmocnienie podjazdu przy domu

Główną zaletą geowłókniny jest jej cecha stabilizująca, która pozwala zwiększyć stabilność wyłożonych nią powierzchni. To właśnie dlatego stosuje się ją jako podkład pod kamień lub kostkę brukową, które układane są na podjeździe przed garażem. Dzięki niej kolejne warstwy gruntu są od siebie dobrze oddzielone, co znacznie zmniejsza ryzyko miejscowego zapadnięcia się podjazdu.

Wyłożenie niecki pod oczko wodne

Oczko wodne to ważny element niejednego przydomowego ogrodu, zwłaszcza tego urządzanego w stylu japońskim. Jednym z warunków, od których zależy efekt finalny, jest stosowanie odpowiednich materiałów przy jego budowie zapewniających jego szczelność i pożądany kształt. Tutaj z pomocą przychodzą geowłókniny, które stosuje się do wykładania niecki pod oczko wodne. Dzięki właściwościom stabilizującym ograniczają one zmiany kształtu oczka wodnego i osunięcia się jego brzegów, a jednocześnie chronią kolejną warstwę czyli folię, przed przedziurawieniem korzeniami roślin rosnących w pobliżu.

Wzmocnienie brzegów naturalnych zbiorników wodnych

Geowłókniny stosuje się nie tylko do wykładania sztucznych zbiorników wodnych, ale również do wzmocnienia brzegów stawów i jezior. Dzięki geowłókninie ułożonej na brzegu stawu można uniknąć osuwania gruntu nadbrzeżnego, co znacznie poprawi bezpieczeństwo osób przebywających w jego pobliżu. Wzmocnienie brzegów geowłókniną będzie też zapobiegać osuwiskom powstającym w wyniku intensywnych i długotrwałych opadów deszczu, które mogłyby doprowadzić do rozmoczenia gruntu i zmiany linii brzegowej zbiornika wodnego.

Wzmocnienie skarp i nasypów

Wzmacniające właściwości geowłókniny doceniają również właściciele działek o pewnym stopniu nachylenia. Nawet jeśli nie cała działka jest pochyła, ale znajdują się na niej skarpy lub nasypy, to geowłóknina będzie naszym sprzymierzeńcem w walce z prawem grawitacji. Umocnienie skarp i nasypów poprzez wykorzystanie geowłókniny sprawia, że ryzyko osuwisk spowodowanych np. ulewnymi deszczami spada do minimum.

Similar Posts