Porady

Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?

Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?

Fotowoltaika to obecnie najszybciej rozwijająca się dziedzina energii odnawialnej. Możliwość przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną kusi prywatnych inwestorów oraz firmy, pozwalając na ograniczenie kosztów związanych z korzystaniem z energii elektrycznej. Czy to dobre rozwiązanie? Czy fotowoltaika może znacząco wpłynąć na przyszłość tradycyjnej energetyki? Wyjaśniamy.

Energia konwencjonalna kontra energia odnawialna

Tradycyjne źródła energii są nie tylko ograniczone, ale także generują ogromne koszty i wpływają w negatywny sposób na stan środowiska naturalnego. Zmiana klimatu widoczna jest już na całym obszarze globu i związana jest z poważnym zagrożeniem dla przyszłych pokoleń. Susze, powodzie, tornada i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, sieją spustoszenie na obszarach, na których wcześniej nie występowały, co ma związek m.in. z intensywną eksploatacją złóż paliw kopalnych oraz emitowanymi do atmosfery zanieczyszczeniami. Powstają one na skutek np. spalania węgla w elektrowniach, który stanowi podstawę obecnej energetyki. Niekonwencjonalne źródła energii, czyli energia słońca, wody i powietrza mają minimalny udział w wytwarzaniu energii elektrycznej na terytorium Polski, choć w niektórych krajach np. w Holandii od dawna stanowią alternatywę dla energii pozyskiwanej z konwencjonalnych, nieodnawialnych źródeł. Energia odnawialna, którą możemy pozyskiwać np. dzięki fotowoltaice, jest skutecznym sposobem na zaspokojenie potrzeb gospodarstw domowych oraz np. niektórych zakładów produkcyjnych i gospodarstw rolnych, jednak nadal inwestycja w odnawialne źródła energii to spory wydatek, na który nie każdego stać.

Czy warto korzystać z fotowoltaiki?

Obowiązujące przepisy mogą zniechęcać do korzystania z odnawialnych źródeł energii, ale musimy mieć świadomość, że zmiana podejścia do ochrony środowiska, w którym żyjemy, jest niezbędna, jeżeli chcemy uniknąć klęsk żywiołowych i negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Panele fotowoltaiczne, które dostępne są np. w ofercie firmy Maxhandel, cieszą się jednak nadal rosnącą popularnością, co przeczy powszechnie powielanej opinii o braku opłacalności tego rozwiązania po ostatnich zmianach przepisów.

Decydując się na montaż fotowoltaiki, możemy nie tylko zadbać o stan naszego portfela, ograniczając zużycie energii z elektrowni o nawet 80%, ale także zadbać o stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy, a także zainwestować w przyszłość przyszłych pokoleń. Musimy wiedzieć, że nieodnawialne źródła energii są na wyczerpaniu, bo obecne zapotrzebowanie na prąd rośnie w zastraszającym tempie. To sprawia, że niezbędne będzie podjęcie kroków zachęcających do korzystania z energii odnawialnej, bo za kilka dekad możemy nie mieć innego wyboru. Dynamiczny rozwój dziedzin energii odnawialnej jest dla każdego z nas szansą na tańsze i lepsze życie. Globalne myślenie i lokalne działanie to sposób na połączenie korzyści płynących zarówno z ograniczenia emisji szkodliwych związków do atmosfery, jak i ochrony „topniejących” źródeł paliw kopalnych.

Similar Posts