Porady

Od czego zależy cena prądu?

Od czego zależy cena prądu?

Rosnące ceny energii elektrycznej zmuszają do poszukiwania sposobu na oszczędności. W tym celu można spróbować zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, zamontować instalację elektryczną bądź zainteresować się tematem taryfy prądu. Od czego zależy cena prądu? Jakie są elementy składowe, które wpływają na całkowity koszt energii elektrycznej?

Wpływ taryfy na cenę energii elektrycznej

Największy wpływ na koszt energii elektrycznej ma wybrana taryfa prądu. Jest to plan cenowy, po której sprzedawcy energii rozliczają się z odbiorcami końcowymi za przesłaną energię elektryczną. Taryfy prądu mogą być przeznaczone dla klientów indywidualnych, a także dla przedsiębiorstw, co najłatwiej odszyfrować po oznaczeniach, które zawierają plany taryfowe. Rozpoczynające się cyferką „G” taryfy skierowane są go gospodarstw domowych, zaś plany z literką „A”, „B” oraz „C” z przodu są skierowane do przedsiębiorców.

Wybór odpowiedniej taryfy umożliwia obniżenie kosztów ponoszonych na energię elektryczną. W planach jednostrefowych stawka za 1 kWh energii elektrycznej jest niezmienna przez całą dobę, podczas gdy plany dwustrefowe zakładają niższą cenę prądu w określonych porach dnia bądź tygodnia. Biorąc pod uwagę nawyki związane ze zużyciem energii elektrycznej można odpowiednio dopasować plan cenowy i korzystać z tańszej energii. Przykładem jest wybór rozwiązania, jakim jest taryfa G12w, która jest idealna, jeśli korzystamy z prądu wyłącznie w weekendy. W tym planie cenowym stawka za energię elektryczną jest bowiem znacznie niższa w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Cena prądu dla gospodarstwa domowego

Taryfa prądu to jeden z kluczowych elementów wpływających na koszt energii elektrycznej. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Najwięksi dostawcy energii elektrycznej muszą bowiem brać pod uwagę ustalenia Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Cena energii elektrycznej nie jest więc całkowicie dobrowolnie ustalana przez sprzedawców prądu.

Cena prądu a pozostałe opłaty

Całkowity koszt energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego jest także uzależniony od wysokości opłat dystrybucyjnych. Znaleźć je można na rachunkach za prąd. Opłaty dystrybucyjne to m.in.:

  • opłata mocowa,
  • opłata OZE,
  • stawka jakościowa,
  • opłata abonamentowa.

Do wysokości rachunków za prąd doliczane są także opłaty sieciowe, z których finansowane są konserwacje i renowacje infrastruktury energetycznej, w tym linii najwyższych, średnich oraz niskich napięć.

Podsumowanie

Na wysokość ceny prądu ma wpływ wiele różnych czynników. Przede wszystkim istotny jest wybór odpowiedniej taryfy prądu oraz sprzedawcy energii elektrycznej, którzy jednak nie mają dowolności w ustalaniu cen. Wpływ na ich wysokość ma bowiem Urząd Regulacji Energetyki. Ceny energii elektrycznej zależą także od marży spółek obrotu, kosztu emisji dwutlenku węgla, a także samej dostępności surowca, za pomocą którego wytwarzana jest energia elektryczna.

Jeśli szukasz sposobu na ograniczenie wysokości rachunków za prąd i rozważasz zmianę dostawcy bądź taryfy prądu, skorzystaj z porównywarki dostępnej pod linkiem: https://e-energia.pl/cennik-pradu/, która z całą pewnością ułatwi podjęcie decyzji.

 

Similar Posts