Porady

Ile wynosi stopa zwrotu z zakupu mieszkania?

Ile wynosi stopa zwrotu z zakupu mieszkania?

Nieruchomości stanowią jeden z najlepszych sposobów inwestowania. Każdy, kto decyduje się na wynajem mieszkania chce wiedzieć, ile może zarobić i czy mu się to opłaci. Warto już wcześniej wiedzieć czy mieszkanie do wynajęcia na pewno będzie dobrą inwestycją. Oto, jak obliczyć stopę zwrotu z wynajmu mieszkania.

Inwestowanie w nieruchomości

Na inwestycję w nieruchomości decyduje się naprawdę wielu Polaków. Nic dziwnego, gdyż jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż na przykład lokata w banku. Najpopularniejszą inwestycją są oczywiście mieszkania do wynajęcia. Oczywiście nie tak łatwo jest naprawdę dobrze trafić.

Zanim się zainwestuje w dane mieszkanie, należy dobrze się mu przyjrzeć. Istotna jest także lokalizacja, która musi być korzystna dla wynajmu. Warto także zwrócić uwagę na cenę i jej atrakcyjność. Nadzwyczaj atrakcyjna cena może oznaczać, że mieszkanie może być z różnych powodów problematyczne. Na przykład może być problem z wynajmem z powodu nieciekawego sąsiedztwa w dzielnicy.

Jak obliczyć stopę zwrotu z wynajmu mieszkania? 

Obliczenie stopy zwrotu z inwestycji jest pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić po znalezieniu mieszkania. To nie jest nic skomplikowanego, nie wymaga żadnych dodatkowych opłat ani nawet wizyty w danym mieszkaniu czy jego okolicy. Najlepiej szukając mieszkania wybrać kilka ofert, obliczyć ich stopy zwrotu i na tej podstawie wybrać mieszkanie dla siebie. Dla przykładu weźmy mieszkanie we Wrocławiu, kosztujące 250 tysięcy złotych.

Po sprawdzeniu ofert wynajmu w lokalizacji tego mieszkania widzimy, że kosztuje on około 2 tysiące złotych miesięcznie. 500 złotych to koszty utrzymania mieszkania. Od zysku, czyli kwoty wynajmu należy odjąć koszty utrzymania i pomnożyć to razy 12 miesięcy.

Wynik trzeba następnie podzielić przez kwotę inwestycji, czyli cenę zakupu mieszkania. To daje nam roczną stopę zwrotu. W naszym przykładzie będzie to: (2000 – 500) x12/ 250 000. Daje to wynik 0.07, czyli 7 %. Jednak jeśli decydujemy się na kredyt na zakup mieszkania do wynajęcia, musimy doliczyć do kosztów utrzymania odsetki. Dodając do naszego przykładu ratę kredytu w wysokości 300 zł, musimy odjąć to jeszcze od 1500 zł, co daje nam 1200, a to po pomnożeniu przez 12 miesięcy daje z kolei 14 400 zł. Po podzieleniu przez cenę mieszkania wychodzi nam 5%.

Oferty mieszkań na sprzedaż można znaleźć w serwisie Gratka.pl, który w 2020 r. obchodzi jubileusz 20-lecia.

Similar Posts