Porady

Bezpieczna i wygodna łazienka dla dzieci i rodziców – jak ją urządzić?

Bezpieczna i wygodna łazienka dla dzieci i rodziców – jak ją urządzić?

Urządzając rodzinną łazienkę trzeba pamiętać o tym, by była dostosowana do potrzeb najmłodszych i najstarszych członków rodziny. Powinna charakteryzować się ergonomią, a dodatkowo być bezpieczna. Dziś podpowiemy jak wykończyć i wyposażyć łazienkę dla dzieci i rodziców.

Bezpieczna, antypoślizgowa podłoga czy maty antypoślizgowe?

Pierwszą kwestią przy urządzaniu łazienki jest wybór płytek na ściany i podłogi, gdyż jest to ciągle najbardziej popularne rozwiązanie. Można oczywiście zdecydować się również na podłogę z żywicy epoksydowej bądź też surową posadzkę betonową. Jednak, jeśli chce się zastosować w łazience ogrzewanie podłogowe, to najlepszym rozwiązaniem będą płytki gresowe. Mają one jednorodną i antypoślizgową strukturę, dlatego doskonale się nadają. Oczywiście mogą imitować różne materiały, dlatego nie będzie problemu z urządzeniem łazienki w klimacie skandynawskim, industrialnym, czy nawet rustykalnym. Można oczywiście wybrać maty poślizgowe. Jednak takie rozwiązanie rekomendujemy nie zamiast antypoślizgowej podłogi, ale dodatkowo. Można je rozłożyć w newralgicznych miejscach, m.in. pod wanną czy brodzikiem prysznicowym. Jednak nie powinno się kłaść maty przed toaletą, gdyż będą się w niej gromadzić groźne bakterie.

Biały montaż, czyli co wybrać do rodzinnej łazienki?

Jeśli chodzi o strefę kąpielową, to sprawdzi się zarówno wanna, jak i prysznic, choć ten drugi element pozwala korzystać dziecku z łazienki samodzielnie, nawet, gdy jest dość małe. Oczywiście trzeba zadbać o armaturę wyposażoną w regulator temperatury z blokadą nagrzewania powyżej 37-40 stopni. Dzięki temu dziecko nie poparzy się korzystając samodzielnie z prysznica bądź deszczownicy. W rodzinnej łazience z pewnością sprawdzi się wyspa łazienkowa. Dzięki temu dwie osoby jednocześnie będą mogły skorzystać z porannej toalety. Misa toaletowa musi być zamontowana na wygodnej zarówno dla dzieci, jak i rodziców wysokości. Najlepiej jeśli jest to 45-50 cm. Dla małych dzieci trzeba dodatkowo zakupić nakładkę, czyli mniejszy sedes, dzięki temu będą mogły swobodnie z niej korzystać. Należy pamiętać, że decydując się na biały montaż podtynkowy, trzeba pracę wykonać jeszcze przed wykończeniem łazienki w płytkach. Z pewnością takie rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia ergonomii w łazience i łatwiej utrzymać w niej sterylną czystość.

Armatura i akcesoria łazienkowe, których nie może zabraknąć

W strefie umywalkowej i toaletowej trzeba zadbać o akcesoria, z których będą mogli korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Sprawdzi się bardzo dobrze łokciowy dozownik do mydła w płynie, a także model tradycyjny. Najłatwiej wszystkim będzie oczywiście korzystać z modelu bezdotykowego. Ważne by dozownik był zaopatrzony w zawór niekapek. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać umywalkę w czystości. W strefie toaletowej trzeba zadbać o łatwą w użyciu szczotkę do WC, z wygodną rączką, z której będą mogły korzystać także dzieci. Lepiej wybrać pojemnik na papier toaletowy od uchwytu, gdyż takie rozwiązanie będzie bardziej sterylne. Choć oczywiście uchwyt niewątpliwie będzie wygodny dla dzieci, a ponadto dzięki zakrzywionemu brzegowi papier nie będzie się z niego zsuwał. Zatem tu wybór pozostawiamy kwestiom preferencji.

Pojemnik na ręczniki papierowe czy suszarka do rąk – co wybrać?

Pozostając w kwestii bezpieczeństwa i wygody warto zastanowić się nad wyborem pomiędzy pojemnikami na ręczniki papierowe i kieszeniową suszarką do rąk. Jeśli chodzi o sterylność, to obydwa rozwiązania są dobre. Oczywiście częste uzupełnianie braków ręczników może być uciążliwe, dlatego suszarki do rąk kieszeniowe z pewnością są wygodniejsze. Warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry jakimi odznacza się kieszeniowa suszarka do rąk. Ważna jest jej głośność, ale również szybkość suszenia rąk. Istotne znaczenie mają również filtry, które mogą pochłaniać nawet 99,9% bakterii, wirusów i grzybów, zatem zwiększają sterylność łazienki. Oczywiście trzeba je regularnie wymieniać.

Stworzenie bezpiecznej i wygodnej łazienki dla dzieci i rodziców wymaga zastosowania przydatnych akcesoriów, urządzeń, a także komfortowej ceramiki łazienkowej. Nie wszystkie rozwiązania są tanie, ale dla późniejszych oszczędności wody, czy czasu poświęconego na sprzątanie naprawdę warto.

Similar Posts