Posiadasz w swoim domu drewniane schody? Zastanawiasz się jak przywrócić im ich dawny blask? Zapraszamy zatem do lektury poniższe poradnika.
Niezależnie od tego czy mamy urządzone wnętrze tradycyjnie czy w nowoczesnym stylu, uniwersalnym rozwiązaniem będą schody drewniane. Jest to ponadczasowa klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Takie schody pięknie się prezentują i są praktyczne. Niestety z czasem tracą swoją świetność, jeśli nie są regularnie konserwowane. Można na szczęście przywrócić im utracony blask i na nowo nadać wnętrzu charakteru. Konieczna będzie w tym przypadku renowacja schodów.
Pora na odnowienie drewnianych schodów
Schody są bardzo eksploatowaną powierzchnią, na której stosunkowo szybko pojawiają się ślady użytkowania. Wraz z upływem czasu zaczynana pojawiać się na nich coraz więcej rys czy nawet szczelin, co z pewnością nie wygląda estetycznie. Nie mówiąc już o skrzypieniu, które zaczyna być coraz bardziej irytujące. Jeśli schody nie są bardzo uszkodzone i nie ma problemu z ich niestabilnością, to można samodzielnie je odnowić. W przeciwnym razie powinno się powierzyć to zdanie profesjonalistom. Renowację drewnianych schodów we własnym zakresie należy rozpocząć od drobnych napraw i nałożenia warstwy ochronnej. Nie obejdzie się bez usunięcia wykładziny i wyszlifowania powierzchni schodów – wszystkie pozostałości po kleju i masie szpachlowej muszą zostać dokładnie zeskrobane, a następnie można przejść do szlifowania stopni i podestów szlifierką oscylacyjną o dużej ziarnistości. Posłużyć można się także papierem ściernym i cykliną oraz ostrym dłutem w przypadku trudnych do usunięcia powłok lakieru. Na zgrubnym szlifowaniu się nie kończy, gdyż trzeba zabieg jeszcze potworzyć dwukrotnie przy pomocy papieru ściernego – najpierw takiego o ziarnistości 40, a potem 80. Trzeba też cały czas pamiętać o dokładnym odkurzaniu szlifowanej powierzchni.
Ciąg, dalszy renowacji
Szlifować trzeba tak długo, aż zewnętrzna powierzchnia schodów będzie całkowicie gładka, potem dopiero można przejść do jej pomalowania. Kolejnym etapem jest gruntowanie drewnianych schodów, co wygląda inaczej w przypadku olejowania i lakierowania. Po nałożeniu i wyschnięciu warstwy gruntu, trzeba ponownie oszlifować powierzchnię papierem ściernym. Na koniec można przystąpić do zabezpieczenia powierzchni odnowionych schodów cienkimi warstwami oleju lub lakieru. Możliwe jest też przyozdobienie powierzchni schodów tapetą, którą przykleja się dwustronną taśmą klejącą.