Grzejniki niemal już od dawna stanowiły integralny element instalacji grzewczej. Remont lub wymiana instalacji w domu jest dobrym momentem na to, aby dokonać wyboru grzejników do naszego pomieszczenia. Podejmując decyzję o instalacji c.o. należy zwrócić uwagę na wiele kluczowych czynników, które pomogą w doborze optymalnych rozwiązań. Jeśli grzejnik będzie wybrany prawidłowo, wpłynie to z pewnością na jego efektywność, a co za tym idzie – także na zrównoważenie rachunków wiążących się z ogrzewaniem. Jaki grzejnik wybrać? Na co zwrócić uwagę aby dobrać adekwatny model?
Wybierz odpowiednie miejsce
Decydując się na określony rodzaj grzejników warto pomyśleć nie tylko o takich parametrach, jak moc grzejnika, ale także o miejscu jego instalacji. Ogrzewanie powinno gwarantować stałą i równą temperaturę na obszarze całego pomieszczenia. Nie powinno przy tym dochodzić do znaczących różnic pomiędzy niską temperaturą w okolicach zewnętrznych ścian i okien, a ciepłym powietrzem. Grzejnik zatem powinien znajdować się tam, gdzie zachodzi strata ciepła i wymagane jest uzupełnienie takiego ubytku. Dlatego właśnie grzejniki do centralnego ogrzewania są najczęściej instalowane pod okiennymi parapetami, ponieważ zapewniają równą temperaturę danego pomieszczenia, bo to właśnie w obszarze okien odnotowuje się wzmożone utraty ciepła, więc gdyby nie obecność grzejników, byłby to najzimniejszy obszar. Grzejnika nie powinno się zasłaniać żadnymi meblami, zasłonami i elementami aranżacji, ponieważ te wszystkie czynniki mają wpływ na przekazywanie ciepła do pomieszczenia. Jeśli grzejnik działa poprzez proces konwekcji, należy pamiętać o przestrzeni wolnej pod i nad grzejnikiem w celu poprawienia efektywności ogrzewania. Z reguły nie poleca się instalacji grzejnika na wewnętrznej ścianie, z uwagi na fakt, że w okolicach okna, temperatura może być dość niska, a wewnątrz pomieszczenia można osiągać zawyżone temperatury i powodować nadmierne przesuszenie powietrza. Jeśli chodzi o przeszklone ściany, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie grzejnika kanałowego, ponieważ dzięki mocy grzejnika tego typu, straty ciepła nie będą odczuwalne.
Jak dobrać moc grzejnika, od czego ona zależy?
Aby grzejnik mógł oddać nam ciepło, jego temperatura musi być wyższa od tej, znajdującej się w pomieszczeniu. Moc cieplną grzejnika rośnie wraz z jego temperaturą. Ta zależna jest od temperatury wody, która przepływa przez grzejnik, jak również intensywności tego przepływu. Moc grzejnika jest uzależniona od wielu czynników: temperatury, jaka jest w pomieszczeniu, temperatury wody, która zasila, a także od temperatury wody, jaka powraca do kotła z grzejnika. Aby podać moc nominalną grzejników, trzeba najpierw wziąć pod uwagę te zależności, np. 950 W dla 65/75/21o. W przypadku zmiany chociażby jednej liczby, wartość mocy cieplnej także ulega zmianie. W przypadku mocy członowych grzejników, podawana jest dla członu pojedynczego (np. żeberka). Najczęściej grzejnik używany jest w mniejszej mocy, niż ta nominalna, ponieważ cała instalacja c.o. jest projektowana dla zewnętrznych temperatur np. -23, a jak wiemy, temperatura rzadko w ciągu sezonu spada do takiej wartości. Możemy jednak obniżyć nieco temperaturę grzejnika np. poprzez zmniejszenie przepływu wody dzięki termostatycznym zaworom lub zmniejszenie temperatury wody, która zasila, poprzez parametry kotła. Ścienne grzejniki mogą współgrać praktycznie z kotłem każdego rodzaju, dzięki znacznej tolerancji na temperaturę zmienną, jaką ma woda. Nie rekomenduje się jednak ich łączenia z pompą ciepła. Grzejniki są najczęściej wybierane do temperatur zasilania równych około 55-75o, które w stosunku do pompy ciepła są dużymi wartościami i mimo, że pompa może nagrzać wodę do takiej temperatury to ekonomiczność jej pracy zmniejszy się. Jeśli chcemy zdecydować się na pompę ciepła, należy dobrać do niej ogrzewanie np. sufitowe, podłogowe czyli płaszczyznowe bądź grzejniki niskotemperaturowe.
Jaką liczbę grzejników instalować?
Jeśli chodzi o duże pomieszczenia, gdzie zapotrzebowanie na ciepło będzie większe, lepszym rozwiązaniem jest instalacja np. dwóch mniejszych grzejników, niż jednego dużego, dzięki temu różnice temperatury zostaną zminimalizowane. Pojedynczy grzejnik (przez który uzyskujemy ciepło na zasadzie promieniowania) działa w sposób punktowy. Grzejnik konwekcyjny będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem, dzięki tworzeniu ruchu powietrza także w odległości od siebie. Mając na myśli równomierny przepływ ciepła, należy pomyśleć o tym, aby na drodze grzejnika nie zostały umieszczone znaczące przeszkody w postaci np. masywnych mebli, utrudniając drogę rozprzestrzeniania się ciepła. Aby dobrać prawidłową moc grzejnika należy również zwrócić uwagę na to, czy dom posiada cieplną izolację, a także czy chcemy aby grzejnik miał za zadanie dogrzewać pomieszczenie czy je ogrzewać czy może pełnić funkcję suszącą. Jeśli grzejnik ma być głównym źródłem dającym ciepło, powinien mieć większą moc, jeśli tylko ma dogrzewać pokój, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego walory estetyczne, aby współgrały ze stylem wnętrza. Grzejniki przeznaczone do suszenia to świetne rozwiązanie np do łazienki.
Wybierając grzejnik do pomieszczenia warto pamiętać o wymienionych kwestiach, wówczas wybór będzie łatwiejszy.Decydując się na konkretny rodzaj, najodpowiedniej jest skorzystać z oferty sprawdzonej firmy, oferującej najwyższej jakości produkty zarówno funkcjonalne, jak i świetnie współgrające z aranżacją wnętrz. Bo grzejnik prócz ciepła, powinien także spełniać wymagania estetyczne.