Porady

Fotowoltaika – czy warto?

Fotowoltaika - czy warto?

Fotowoltaika to proces mający na celu przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla pobierania prądu z sieci energetycznej. Gospodarstwa domowe korzystające z instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na zdecydowanie niższe rachunki za prąd. W tym artykule poznacie zasady działania tego rozwiązania oraz jego zalety.

Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Na instalację fotowoltaiczną składa się zespół urządzeń, który pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Podstawowym elementem tego systemu są panele słoneczne, które są montowane najczęściej na dachach domów prywatnych czy budynkach należących do przedsiębiorstw. Inwestycja w fotowoltaikę dzięki dofinansowaniu bardzo szybko się zwraca, zazwyczaj w 6-7 lat. Wiele osób decyduję się na instalację fotowoltaiki ze względów ekologicznych. Nie szkodzi ona w żaden sposób środowisku i nie wymaga specjalnego pozwolenia na jej posiadanie, jeśli jej moc nie przekracza 50 kW.

Przyczyną coraz większej popularności instalacji fotowoltaicznym jest prognoza podwyżek cen energii oraz alarmy smogowe nakłaniające do dbania o dobrą jakość powietrza. Korzystając z tego nowoczesnego systemu, zapobiegamy postępującej degradacji środowiska i korzystamy z naturalnego źródła energii. Wytworzenie energii słonecznej dzięki fotowoltaice można wykorzystać także do zasilania swoich urządzeń domowych. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych jest całkowicie darmowe i długotrwałe.

Fotowoltaika – jak to działa?

Zasada działania tego systemu jest dość prosta. Promienie słoneczne padając na panele fotowoltaiczne, które są zbudowane z krzemu, wytwarzają energię elektryczną w sieci elektrycznej. W końcowym etapie dzięki inwerterowi solarnemu energia słoneczna jest przekształcana na prąd zmienny stanowiący energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna opiera się na jak największym dostępie do promieni słonecznych, dlatego powinna zostać zamontowana na dachu lub gruncie od strony południowej. W przypadku montażu na gruncie, kiedy nie chcemy tracić powierzchni działki, powinniśmy zastosować tzw. wysięgniki, które pozwolą umieścić fotowoltaikę na wysokości 1,5-2,5 metra.

Zestaw fotowoltaiczny – elementy

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych zbudowanych ze specjalnych ogniw, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Bardzo ważnym elementem jest też inwerter, który zmienia prąd stały na zmienny. Do dyspozycji mamy też liczniki zużycia i produkcji energii, a także akumulator wraz z regulatorem ładowania. Niezbędne będzie też posiadanie zabezpieczeń AC/DC, które chronią instalację przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami. System fotowoltaiczny posiada również kable, które łączą ze sobą poszczególne moduły.

Połączenie wszystkich elementów zapewnia ciągłość przesyłu energii elektrycznej. Opcjonalnie możemy zastosować optymalizatory, które mogą korzystnie wpłynąć na wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą wiele korzyści. Z ekologicznego punktu widzenia taki system nie powoduje żadnych zanieczyszczeń. Energia jest bardzo tania, a żywotność paneli szacuje się na 25-30 lat. Charakteryzują się też one wysoką odpornością i poradzą sobie w każdych warunkach atmosferycznych. Montaż instalacji fotowoltaicznej przebiega szybko i łatwo, nie jest wymagane też pozwolenie na jej budowę.

Dotacja „Mój prąd”

Program „Mój prąd” ma na celu zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych na dachach polskich domów do nawet 200 tysięcy. Z dofinansowania mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne, które mogą liczyć na dotację do 5000 zł. Z programu nie skorzystają osoby, które już wcześniej mieli instalacje fotowoltaiczne.

Wnioski o dotację do fotowoltaiki można składać na trzy sposoby: osobiście w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, pocztą oraz elektronicznie. W przypadku przesyłania wniosku przez internet należy obowiązkowo posiadać profil zaufany lub e-dowód wraz z czytnikiem NFC podłączonym do komputera.

Similar Posts