Porady

Jak dbać o przydomowe szambo i oczyszczalnię?

Jak dbać o przydomowe szambo i oczyszczalnię?

Ekologiczny charakter i niewielkie koszty eksploatacji sprawiają, że przydomowe szamba i oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Aby jednak pełniły swoją funkcję prawidłowo, trzeba o nie dbać w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jak to zrobić!

Wspomaganie pracy szamb i oczyszczalni

Proces sedymentacji sprawia, że na dnie zbiorników szamba czy pierwszego zbiornika w oczyszczalni pojawia się osad. Z biegiem czasu przy niewłaściwym eksploatowaniu poziom osadu ciągle narasta, co może spowodować niekontrolowany wylew ścieków i zanieczyszczeń na zewnątrz. Nieprzyjemny zapach, perspektywa przedostania się nieczystości do wód gruntowych – zaniedbanie zbiorników może mieć naprawę przykre konsekwencje.

Można temu jednak zapobiec stosują się do zaleceń i wspomagając pracę przydomowych szamb i oczyszczalni. Regularne opróżnianie szamba czy oczyszczalni oczywiście może zapobiec katastrofie, jeśli jednak nie wprowadzi się dobrych praktyk w gospodarstwie domowych, trzeba będzie to robić coraz częściej i częściej, a system oczyszczania nie będzie działał prawidłowo. Wystarczy kilka małych zmian, żeby szambo i oczyszczalnia działały naprawdę efektywnie.

Jak dbać o szambo i oczyszczalnię?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by do zbiorników nie trafiały żadne resztki czy odpady, które nie powinny się tam znaleźć. Wrzucanie resztek żywności, artykułów higienicznych czy substancji chemicznych (takich jak farby, rozpuszczalniki, leki czy środki ochrony roślin) może doprowadzić do niedrożności instalacji i powstania przykrego zapachu. To właśnie tego rodzaju odpadki najszybciej składają się na osad, a do tego niwelują oczyszczające działanie bakterii.

W przypadku oczyszczalni warto zadbać także o elementy całego systemu. Najważniejsze jest pamiętanie o regularnym czyszczeniu filtrów, najlepiej co 3 miesiące. Raz na kwartał powinno się także płukać czystą wodą pompę w przepompowni, ponieważ może w niej odkładać się osad i wykonywać regularny przegląd dmuchawy powietrza. W razie wątpliwości, czy wszystko działa prawidłowo, należy wykonać kontrolę poziomu osadu w strefie aktywacyjnej i kontrolę składu odpływu.

Wspomaganie pracy oczyszczalni – bakterie i mikroorganizmy

Podczas eksploatacji przydomowej oczyszczalni czy szamba bardzo ważną kwestią jest zastosowanie preparatów mikrobiologicznych, określanych jako bakterie do szamba. To właśnie bakterie i mikroorganizmy w największej mierze odpowiadają za efektywność działania szamb i oczyszczalni. Maleńkie, niewidoczne gołym okiem żyjątka mają za zadanie wspomagać procesy oczyszczania, redukowanie osadu i przyczynianie się do sprawnego funkcjonowania oczyszczalni.

Podawanie biopreparatów jest koniecznością. Chociaż bakterie mają możliwość samodzielnego namnażania się, ich tempo rozmnażania jest zbyt mała, by szybko zasiedlić zbiornik. Regularne dodawanie do szamba preparatów mikrobiologicznych to szansa na wyrównanie liczby pożytecznych organizmów. Dzięki temu wszystkie procesy rozkładu i oczyszczania będą przebiegały prawidłowo, a praca oczyszczalni czy szamba będzie o wiele bardziej efektywna.

Similar Posts