Malowanie natryskowe nie jest metodą zarezerwowaną tylko dla profesjonalistów! Wystarczy, że sięgniesz po odpowiednie narzędzia i dobrą farbę. Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu prac remontowych lub obawiasz się, że malowanie wałkiem może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, zastanów się nad malowaniem natryskowym. Natryskiwanie farby na powierzchnię ściany daje świetny efekt. Przeczytaj, czego potrzebujesz do malowania natryskowego.
Malowanie natryskowe – co to takiego?
Malowanie natryskowe polega na natryskiwaniu wyrobu na ścianę. Malować natryskowo można np. za pomocą sprayu, jednak na znacznie mniejszą skalę i z mniejszą wydajnością niż z wykorzystaniem specjalnych, dedykowanych tej metodzie narzędzi, czyli np. pistoletu z dyszą.
Malowanie natryskowe polecane jest przede wszystkim w przypadku prac przeprowadzanych na sporej powierzchni, czyli np. w domu lub mieszkaniu o dużym metrażu. Natryskiwanie farby na ścianę pozwala na przyspieszenie procesu w porównaniu do malowania wałkiem czy pędzlem. Co więcej, natrysk pozwala zazwyczaj na osiągnięcie wyjątkowo równomiernego i precyzyjnego wymalowania (choć to oczywiście w ogromnej mierze zależy od profesjonalnego przygotowania podłoża do aplikacji produktu). Z uwagi na to metoda natryskowa jest chętnie wykorzystywana podczas malowania tynku strukturalnego, ale też sztukaterii czy ściany z licznymi detalami i ozdobami.
Czy malować natryskowo można dowolną farbą?
Pamiętaj, że nie każda farba nadaje się do malowania natryskowego. Zasady doboru produktu do tej metody są proste: wystarczy, że na opakowaniu lub w karcie technicznej wyrobu sprawdzisz, czy jego producent dopuszcza takie zastosowanie. Nie jest prawdą, że do malowania natryskowego można użyć dowolnej farby, np. po rozcieńczeniu. Kluczową rolę odgrywają tu parametry produktu oraz jej konsystencja. Produktem, którym z powodzeniem można malować natryskowo, jest m.in. farba o bardzo dobrym kryciu – Nobiles Pory Roku.
Co istotne, zaleceniami producenta wyrobu trzeba kierować się również przy wyborze… urządzenia do malowania. W karcie technicznej farby można znaleźć informacje na temat optymalnych parametrów pracy urządzenia, czyli m.in. ciśnienia roboczego, średnicy dyszy czy kąta natrysku, jednak należy zauważyć, że nie są to wskazania uniwersalne, a znajdujące zastosowanie właśnie podczas pracy z konkretnym, wskazanym zestawem do natrysku.
Jak malować natryskowo?
Krok 1. Przygotuj pomieszczenie, wynieś meble lub zabezpiecz je folią.
Krok 2. Przygotuj ściany: usuń zniszczone powłoki, pozbądź się zabrudzeń, uzupełnij ubytki, odpyl ściany i przetrzyj je wilgotną szmatką.
Krok 3. Przygotuj urządzenie do malowania natryskowego – kieruj się instrukcją producenta. Ustaw parametry pracy zestawu według zaleceń z karty technicznej farby.
Krok 4. Wlej farbę do zbiorniczka lub wymieszaj ją w opakowaniu (w zależności od wymagań zestawu). Przetestuj pistolet na mało wyeksponowanym fragmencie powierzchni.
Krok 5. Prowadź rękę w linii prostej, maluj od góry do dołu; ostatnią warstwę możesz aplikować w kierunku padania światła w pomieszczeniu. Trzymaj dłoń w stałej odległości od ściany.
Krok 6. Od razu po zakończeniu prac wyczyść urządzenie, aby nie dopuścić do zaschnięcia farby.