Fotowoltaika jest nowoczesnym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej do wykorzystywania w mniejszych i większych budynkach. Jest to energia odnawialna – przetwarzana z promieni słonecznych, których w ciepłe dni mamy pod dostatkiem. Czy takie nowoczesne systemy pozyskiwania energii są rzeczywiście tak opłacalne i tak korzystne dla środowiska? ile kosztują i kiedy można liczyć na zwrot inwestycji?
Energia słoneczna a środowisko
Prąd produkowany klasycznymi metodami jest wytwarzany głównie w elektrowniach węglowych, wykorzystujących węgiel tworzący się przez tysiące lat i stanowiący nieodnawialne paliwo. Energii słonecznej mamy pod dostatkiem i jest ona równie skuteczna, dlatego zamiast wykorzystywać złoża węgla, lepiej czerpać prąd ze słońca. Wytwarzanie go następuje za pomocą paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu. Taka instalacja pomaga wytwarzać duże ilości energii i gromadzić ją w specjalnie przystosowanych do tego celu elektrowniach. Tym sposobem nadmiar prądu wytworzony latem jest zwracany podmiotom, które go wytworzyły, w postaci energii dostarczanej w zimie. Podpięcie kolektora słonecznego pozwala również na ogrzewanie wody. Dzięki temu gospodarstwa domowe mogą sobie pozwolić na swobodniejsze korzystanie z prądu w większym zakresie – w kuchence elektrycznej, ogrzewaniu elektrycznym, bojlerach, urządzeniach działających na prąd. Firma El-Sun z pewnością pomoże w doborze konstrukcji montażowych pod panele, w tym przypadku warto korzystać z usług profesjonalistów – https://el-sun.pl/panele.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i kiedy się zwróci?
Warto wspomnieć, że państwo w celu popularyzacji odnawialnych źródeł energii, daje dofinansowania do budowy instalacji słonecznej na dachach gospodarstw, do wysokości 5 tysięcy złotych. Dzięki temu znacząco redukuje się koszt takiej instalacji. Panele słoneczne mają różną cenę zakupu i montażu, w zależności od tego, jaką ilość energii mają wytwarzać. To z kolei jest uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego oraz liczby domowników, bo przekłada się realnie na zużycie prądu. Zakładając jednak, że koszt takiej instalacji to 15 tysięcy złotych, z czego 5 tysięcy złotych zostanie dofinansowane, inwestor ponosi tylko koszt 10 tysięcy złotych. Jest to jednak jednorazowy wydatek. Przy dotychczasowych rachunkach rzędu 200 złotych miesięcznie, instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w ciągu 5-6 lat. Po tym czasie będzie można całkowicie za darmo korzystać z energii elektrycznej. Nie da się więc ukryć, że zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu, panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem na miarę współczesnych czasów.