Porady

Jak buduje się nowoczesne systemy audio?

Jak buduje się nowoczesne systemy audio?

Ostatnie dekady przyniosły ogromne możliwości, jeśli chodzi o budowanie domowych systemów audio. Właściwie to aktualne możliwości technologiczne umożliwiają nawet w domowych warunkach stworzyć profesjonalne instalacje, które kiedyś można było spotkać jedynie w klubach muzycznych lub kinach. Dostępność poszczególnych elementów potrzebnych do zbudowania takiego systemu, takich jak głośniki i osprzęt do nich, czyli odpowiednie kable i gniazda głośnikowe jest na tyle łatwa, że mając odrobinę wiedzy, można samemu stworzyć zaawansowany system audio. Najlepiej jest zaplanować rozmieszczenie głośników już na etapie budowy, gdyż wtedy będzie można estetycznie schować kable, na przykład pod tynkiem. Większość gniazd głośnikowych również można elegancko schować, jednak chcąc uniknąć rozkuwania ściany, to również trzeba zaplanować już wcześniej.

Do czego stosuje się zaawansowane systemy audio?

Wykorzystanie zaawansowanych systemów audio jest dzisiaj bardzo powszechne. Można je zastosować do skonstruowania kina domowego o podwyższonej jakości dźwięku lub wykorzystać do słuchania muzyki z głośników o wysokiej jakości. Można również zbudować system, który umożliwi włączenie muzyki w całym domu, ze względu na rozmieszczenie głośników w różnych pomieszczeniach. Warto wspomnieć, że poza głośnikami bardzo istotny jest osprzęt, który często ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o zachowanie wysokiej jakości dźwięku. Budując taką instalację nieumiejętnie lub nie korzystając z akcesoriów odpowiedniej jakości, takich jak gniazda głośnikowe, można stracić bardzo wiele jakości, w stosunku do możliwości posiadanych głośników.

Głośniki, gniazda głośnikowe i inny osprzęt

Nie ulega wątpliwości, że głośniki są najistotniejszym elementem dobrze brzmiącego systemu audio. Jednak dźwięk przekazywany jest po obwodach, które zbudowane są z kabli oraz gniazd. Jeśli nie będą one skonstruowane w odpowiedni sposób, to nawet najwyższej klasy głośniki mogą nie wydobyć z siebie pełnego potencjału. Jeśli chodzi o gniazda głośnikowe, to występują dwa rodzaje:

  • Podwójne
  • Poczwórne

Wiele osób twierdzi, że poczwórne dają lepszy dźwięk, jednak nie jest to do końca prawda i można uzyskać ten sam efekt, stosują dwa gniazda podwójne. Gniazda mogą występować też w wersji podtynkowej i natynkowej. Jeśli komuś zależy na estetyce, a cała instalacja budowana jest na przykład w salonie, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą gniazda podtynkowe, gdyż te natynkowe, nie zawsze wyglądają estetycznie. Nie robi to również żadnej różnicy, jeśli chodzi o jakość sygnału. Najważniejsze w kwestii jakości przesyłanego sygnału jest to, aby uniknąć konstrukcji, w której wykorzysta się bardzo dużą ilość gniazd, gdyż to osłabia jakość przesyłanego dźwięku. Ogólna zasada jest taka, że im mniej gniazd, tym lepiej dla jakości.

Similar Posts