Porady

W jaki sposób przetransportować koparkę na plac budowy?

W jaki sposób przetransportować koparkę na plac budowy?

Dostarczanie maszyn budowlanych na miejsce pracy nie zawsze jest łatwe. Rzadko bowiem zdarza się, by firma użyczająca swojego sprzętu, znajdowała się bardzo blisko placu budowy. Gdy tak jest, pojazdy takie jak koparka czy spychacz mogą przejechać ten niewielki fragment drogi na własnych kołach.

Trzeba jednak pamiętać, że są one wolnobieżne, nie rozwijają prędkości większej niż 25 km/h. Przejazd kilkudziesięciu kilometrów samodzielnie nie wchodzi wtedy w rachubę.

Gdy istnieje konieczność szybkiego przewiezienia maszyn budowlanych na miejsce, stosuje się najczęściej odpowiednio przygotowane przyczepy bądź naczepy do ciężarówek. Mają one formę lawety, która jest w stanie pomieścić bardzo duży pojazd. Właśnie w ten sposób najczęściej odbywa się transport koparek bądź spychaczy, ale nie tylko. Są bowiem pojazdy, które w ogóle nie mogą poruszać się po drogach publicznych, ponieważ mogłyby je zniszczyć. Są to walce drogowe, ale też wszelkie maszyny gąsienicowe. W ich przypadku przejazd na lawecie jest jedynym dozwolonym sposobem transportu.

Przewóz przeprowadza się na jeden z kilku sposobów. Jeżeli mamy dostęp do dużej naczepy typu laweta, to załadujemy na nią nawet dwie koparki, bądź koparkę lub spychacz. Wtedy za jednym razem na plac budowy zostaną dowiezione dwie maszyny. Załadunek i rozładunek sprzętu jest szybki i łatwy, po prostu wjeżdżają i zjeżdżają one na i z lawety na własnych kołach lub gąsienicach. Inna opcja to podpięcie mniejszej przyczepy-lawety i przewóz jednego tylko pojazdu. Ta metoda sprawdza się wtedy, gdy gdzieś trzeba wysłać np. wywrotkę z ziemią i koparkę bądź spychacz do jej rozprowadzenia po dużym terenie. Znakomita większość wywrotek posiada zaczep holowniczy, więc może taką przyczepę z pojazdem budowlanym zabrać, razem z ładunkiem na kiprze.

Jak widać istnieje kilka sposobów na transport maszyn budowlanych. Pierwszy to dojazd na własnych kołach, jednak nie mogą tak podróżować pojazdy gąsienicowe i walce drogowe, a odległość do pokonania musi być bardzo niewielka. Druga opcja to przewóz nawet dwóch maszyn na dużej naczepie-lawecie, którą poprowadzi ciągnik siodłowy. Ostatnia metoda to mniejsza przyczepa-laweta, którą pociągnąć może zwykła ciężarówka-solówka, bądź też wywrotka. Wtedy istnieje możliwość jednoczesnego dostarczenia pojazdu budowlanego oraz ładunku na miejsce docelowe.

LTS24 – transport maszyn budowlanych.

Similar Posts