Własny plac zabaw to niewątpliwie marzenie wielu dzieci. Coraz więcej rodziców decyduje się, by zapewnić tego typu atrakcję swoim pociechom, ponieważ to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Tym bardziej jeśli dziecko nie uczęszcza do przedszkola w ogóle albo bywa tam rzadko.
W okresie wakacyjnym to spore ułatwienie podczas planowania atrakcji, a także kiedy do malucha przychodzą rówieśnicy. Nie od razu trzeba inwestować w skomplikowane budowle, jakie dostępne są w parkach miejskich lub na szkolnych podwórkach. Place zabaw do ogrodu mogą być rozbudowane ze ścianą wspinaczkową lub klasyczne z huśtawką i zjeżdżalnią, które pamiętamy z własnego dzieciństwa. Szeroki wybór odpowiada po prostu zróżnicowanym potrzebom dzieci, zależnym również od wieku i etapu rozwojowego.
Ogrodowe place zabaw- które wybrać?
Najpopularniejsze modele placów zabaw, to oczywiście lekkie, plastikowe. Należy jednak pamiętać, że delikatny materiał szybko się zużywa, zwłaszcza gdy korzysta z niego więcej osób. Ponadto tworzywo nagrzewa się pod wpływem temperatury, więc podczas upalnego lata, czasami trudno korzystać z huśtawki lub zjeżdżalni, gdy ustawione są w pełnym słońcu. Kolejnym tworzywem jest metal, który wykazuje się nieporównywalnie większą trwałością, podobnie jak drewniane place zabaw. Wśród drewnianych propozycji królują cedrowe wykonania cechujące się dekoracyjnością. Służą nie tylko do zabawy, ale też świetnie ozdabiają podwórko. Niezależnie jednak od materiału, z którego zestaw zostanie wykonany, najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkownikom, czyli dzieciom. Taką gwarancję dają atesty, które place zabaw powinny posiadać. Wtedy każdy czas spędzony na zjeżdżalni będzie beztroski i przyjemny zarówno dla dzieci, jak i opiekujących się nimi dorosłych. Warto też pomyśleć o intensywnych i barwnych kolorach.
Samodzielna budowa placu zabaw? Przecież to proste
Zakupiony plac zabaw należy odpowiednio zaaranżować w ogrodzie. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie podłoża, ponieważ jego struktura wpływa na wybór kotew gruntowych. Aby zwiększyć jego stabilność, wystarczy wyrównać powierzchnię. Bezpieczeństwo i stabilność zmaksymalizuje również zastosowanie kotew zabetonowanych. Wtedy nawet szalone zabawy dzieci nie spowodują przemieszczania się zestawu, który przez cały czas pozostanie w tym samym miejscu. Dodatkowym zabezpieczeniem może być użycie specjalnych mat.