W ostatnich latach postępujące zmiany norm w zakresie efektywności energetycznej oraz liczne procesy termomodernizacyjne sprawiły, że wciąż maleje zapotrzebowanie budynków na energię potrzebną do realizacji funkcji centralnego ogrzewania. Tym samym rachunki związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej stale zwiększają swój udział w skali rocznych kosztów zakupionej energii. Czy na tym polu możliwe są zmiany służące oszczędności? Jak najbardziej! Mimo że droga ku temu nie jest tak prosta i oczywista jak w przypadku centralnego ogrzewania, to jednak z pomocą przychodzą najnowsze rozwiązania z zakresu techniki grzewczej.
Z tekstu dowiesz się:
- w jaki sposób podgrzewana jest ciepła woda użytkowa,
- dlaczego technologia ładowania warstwowego stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań,
- na czym polega technologia IsoDyn3 i jakie korzyści wiążą się z jej wykorzystaniem.
Istnieje kilka sposobów przygotowania ciepłej wody użytkowej. Najbardziej powszechnym i oszczędnym jest kocioł kondensacyjny. W artykule przedstawiamy różnice w zastosowaniu kotła gazowego Saunier Duval jedno- i dwufunkcyjnego.
Kocioł gazowy do przygotowania ciepłej wody użytkowej – jak to działa?
W większości przypadków produkcja c.w.u. odbywa się z wykorzystaniem dwóch różnych rozwiązań technologicznych. Pierwszym z nich jest podgrzew wody w czasie rzeczywistym (w momencie jej poboru) poprzez płytowy wymiennik wtórny zainstalowany w klasycznym kotle dwufunkcyjnym. Kolejnym szeroko rozpowszechnionym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego, współpracującego z zewnętrznym, najczęściej stojącym zasobnikiem – zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Ciepła woda pobierana jest wprost z zasobnika, w którym jest magazynowana, a w przypadku odpowiedniego spadku jej temperatury uruchamiany jest kocioł, który podgrzewa ją poprzez wężownicę zasobnika, która stanowi wymiennik ciepła.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Typowe kotły dwufunkcyjne cieszą się popularnością z powodu niskich kosztów inwestycyjnych oraz niewielkich wymiarów całej instalacji, która umożliwia estetyczną zabudowę np. w łazience lub w kuchni. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie w przypadku kilku kąpielowych punktów poboru c.w.u. W obiektach wyposażonych w dwie łazienki może więc nie zapewniać odpowiedniej ilości wody o zadanej temperaturze. Ponadto kotły dwufunkcyjne nie mogą współpracować z instalacją cyrkulacji c.w.u., przez co natychmiastowy dostęp do ciepłej wody jest nieosiągalny. Jak więc temu zaradzić?
Technologia ładowania warstwowego dla kotłów gazowych kondensacyjnych
Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest zastosowanie kotła gazowego kondensacyjnego wyposażonego w technologię ładowania warstwowego. Pod względem konstrukcyjnym jest to kocioł dwufunkcyjny. Wyróżnia się jednak posiadaniem zabudowanego zasobnika o stosunkowo niedużej pojemności. Dzięki temu nadal kocioł ma kompaktowe wymiary umożliwiające zawieszenie urządzenia na ścianie.
Zasobnik ładowany jest przez wymiennik wtórny za pomocą pompy ładującej, która na bieżąco dostarcza ciepłą wodę o odpowiedniej temperaturze do górnej części zbiornika. Z tego miejsca wyprowadzony jest króciec, który zasila punkty poboru c.w.u. Dzięki temu urządzenie zapewnia pewien stały, określony w dokumentacji technicznej wydatek ciepłej wody, nawet jeżeli pozostała część zasobnika wypełniona jest chłodniejszą wodą. Cecha ta sprawia, że dla dostarczenia pewnej ilości c.w.u. o zadanej temperaturze, nie jest niezbędne ponowne nagrzanie całej objętości zbiornika, tak jak to ma miejsce w przypadku rozwiązania z zasobnikiem wężownicowym i kotłem jednofunkcyjnym.
IsoDyn3 – technologia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w służbie efektywności energetycznej
Urządzenia współpracujące z zasobnikami c.w.u. zapewniają wysoki komfort, jednak dla zachowania jak najwyższej efektywności energetycznej niezbędna jest optymalna logika pracy kotła. Taką funkcjonalnością odznacza się najnowsza odsłona kotłów Isofast oraz Isotwin Condens marki Saunier Duval.
Wskazane kotły kondensacyjne wyposażone są bowiem w autorską technologię IsoDyn3, dzięki której użytkownicy mogą oszczędnie gospodarować energią na potrzeby produkcji c.w.u. Funkcja inteligentnego ładowania zasobnika polega na uczeniu się przez kocioł profilu poboru wody przez użytkowników danego domostwa. Elektronika urządzenia oblicza wszystkie pobory wody w ciągu dnia i określa uśrednione przedziały czasowe wysokiego i niskiego zapotrzebowania na c.w.u., osobno dla każdego z 7 dni tygodnia. Oprogramowanie dostosowuje warunki uruchomienia kotła odpowiednio do tych średnich wartości. Przykładowo jednym z istotnych branych pod uwagę parametrów jest ilość ciepłej wody pobranej z zasobnika. W przypadku wyznaczonego przedziału niskiego zapotrzebowania (np. pora nocna) kocioł załączy się po pobraniu więcej niż 30 l wody, natomiast w czasie przedziału wysokiego zapotrzebowania załączy się w tryb podgrzewu już po pobraniu ilości większej niż 10 l.
Nowy sposób ładowania zasobnika oszczędza energię i zmniejsza ilość uruchomień palnika, co przekłada się na jego mniejsze zużycie przy zachowaniu tej samej wydajności. Funkcja inteligentnego ładowania zasobnika w trybie eko pozwala zaoszczędzić energię dzięki:
- unikaniu ładowania zasobnika poza obliczonym przedziałem wysokiego zapotrzebowania,
- ładowaniu zasobników z niską mocą w celu optymalizacji pracy kotła –ukierunkowaniu na kondensację,
- redukcji cykli załączeń i wyłączeń palnika.
Taka technologia sprawia, że przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest nie tylko proste, ale wydajne, ekologiczne i przynoszące realne oszczędności. Dzięki temu w ciągu doby można pobrać taką samą ilość ciepłej wody przy mniejszym zużyciu energii.