Porady

3 zasady doboru mebli do pokoju dziecięcego

3 zasady doboru mebli do pokoju dziecięcego

Każdy rodzic pragnie zadbać o potrzeby swojego dziecka. Szczególnie wtedy, gdy planuje na nowo zaaranżować pokój dziecięcy. Priorytetem powinien być komfort i bezpieczeństwo malucha oraz stworzenie dla niego wyjątkowo funkcjonalnej przestrzeni. Jak urządzić pokój dla dziecka? Od czego zacząć i gdzie szukać inspiracji? Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady doboru mebli dla najmłodszego domownika.

Wydzielenie odrębnych stref

W pierwszej kolejności warto podpytać malucha o wizje wymarzonych czterech kątów. Rodzice powinni omówić ze swoim dzieckiem ulubione kolory czy motywy. Wiele inspiracji może się pojawić po rozmowie z samym zainteresowanym. W pokoju dziecięcym ma być ładnie, kolorowo i wesoło. Należy jednak pamiętać o umiarze, w przeciwnym razie zapanuje w nim chaos aranżacyjny. Uniwersalna zasada brzmi: maksymalnie 2-3 kolory! Wybierając kolorowe meble, należy pamiętać o stonowanej oprawie.

Optymalnym rozwiązaniem jest wyznaczenie w pokoju minimum trzech odrębnych stref, tj.: wypoczynkowa, zabawy oraz nauki. W części odpoczynku i snu nie może zabraknąć wygodnego łóżka, pufy lub fotela. Kolejna strefa powinna być zaaranżowana na potrzeby zabawy, więc warto zorganizować przytulny kącik z dużymi poduchami oraz organizerami do przechowywania. Kącik do nauki najlepiej wyposażyć w meble dziecięce, takie jak: biurko lub stolik z wytrzymałym blatem i wygodny fotel.

Bezpieczeństwo i komfort dziecka

Wszystkie gniazdka elektryczne powinny być odpowiednio zabezpieczone, więc warto zainwestować w specjalne osłonki. Najlepiej wybierać szafki oraz regały o lekko zaokrąglonych krawędziach i bez szklanych drzwiczek. Szuflady czy półki warto też zabezpieczyć przed całkowitym wysunięciem. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie nakładek ochronnych na meble. Komody należy przymocować dobrze do ściany, która powinna być pomalowana ekologicznymi i bezpiecznymi farbami, nie zawierającymi toksycznych związków lotnych.

Maluchy uwielbiają bawić się na podłodze. Dlatego warto zainwestować w praktyczną wykładzinę lub dywan – oczywiście z atestami! Ewentualnie można też pomyśleć o macie piankowej, która sprawdzi się zwłaszcza dla jeszcze raczkujących maluszków. Meble do pokoju dziecięcego powinny też zapewniać maksymalny komfort. Kluczowe jest zachowanie ergonomicznej postawy podczas pisania czy odrabiania lekcji przez dziecko. Do tego przyda się szczególnie biurko o odpowiedniej wysokości oraz fotel z regulowanym oparciem.

Odpowiednie ustawienie i funkcjonalność mebli

W małym pokoju dziecięcym liczy się praktycznie każdy metr wolnej przestrzeni. W związku z tym sprawdzą się w nim meble funkcjonalne typu łóżko z pojemnikiem na pościel, pojemna szafa z drążkiem do zawieszania ubrań oraz wieloma przegródkami czy półkami. W niewielkim pomieszczeniu przyda się zwłaszcza regał na książki lub do wyeksponowania ulubionych zabawek. Wygodne łóżka dla dzieci oraz pozostałe elementy wyposażenia pokoju dziecięcego można znaleźć zarówno w stacjonarnych salonach meblowych, jak i sklepach internetowych.

Similar Posts